Retrospektywa Godfreya Reggio

5 filmów
W tym roku niezwykle popularna, plenerowa sekcja Dźwięki muzyki będzie miała podwójny charakter. Pod Wawelem zostanie pokazana kultowa Trylogia Qatsi autorstwa jednego z tegorocznych laureatów nagrody Smoka Smoków, Godfreya Reggio. Muzykę do słynnych filmów napisał wybitny kompozytor Philip Glass. Otwarte pokazy dla wszystkich będą odbywały się od 27 do 29 maja o 21:00.
 • Goście (Visitors)

  reż. Godfrey Reggio
  dok2013

  Film stanowi sekwencję 74 długich, około minutowych, czarno-białych ujęć, nakręconych z ogromną precyzją, a następnie mocno spowolnionych. Oglądanie "Gości" jest formą kontemplacyjnego doświadczenia, bezpośredniego i intensywnego. Fascynujące są emocje zapisane w twarzach anonimowych osób sfilmowanych bardzo blisko na czarnym tle, kiedy patrzą prosto w obiektyw kamery, kiedy patrzą na nas.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Goście
 • Kiedyś, pewnego razu (Once Within a Time)

  reż. Godfrey Reggio, Jon Kane
  dok2023

  Godfrey Reggio powraca po przerwie z nowym eksperymentalnym filmem, niepodobnym do żadnego innego w jego karierze: bajką o końcu świata i początku nowego, apokaliptyczną komedią z porywającymi zdjęciami, niezapomnianymi widokami oraz niewinnością i nadziejami nowego pokolenia.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kiedyś, pewnego razu
 • Koyaanisqatsi

  reż. Godfrey Reggio
  dok1982

  Pierwsza część kultowej trylogii „Qatsi” to piękny wizualny esej zrealizowany w dokumentalnej formie filmowej. „Koyaanisqatsi” w języku zamieszkującego Arizonę ludu Hopi oznacza „życie pozbawione równowagi” lub „życie w stanie chaosu”. Głównym i jedynym bohaterem jest tutaj Planeta Ziemia, miejsce starcia dwóch całkowicie odmiennych rzeczywistości: dziewiczej natury i cywilizacji człowieka.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Koyaanisqatsi
 • Naqoyqatsi

  reż. Godfrey Reggio
  dok2002

  Naqoyqatsi – „życie w stanie wojny” – to trzecie i ostatnia częsć Trylogii Qatsi. To ponura, wygenerowana przy pomocy najbardziej ówcześnie zaawansowanych technik komputerowych wizja świata całkowicie zdominowanego przez technologię.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Naqoyqatsi
 • Powaqqatsi

  reż. Godfrey Reggio
  dok1988

  Bohaterem filmu są ludzie, mieszkańcy półkuli południowej – rdzenne plemiona i mieszkańcy metropolii, ich życie codzienne i kultura.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Powaqqatsi