Retrospektywa Jacka Petryckiego

9 filmów
Petrycki jest realistą, który ma niezwykły talent do wydobywania poezji z codzienności. Zarówno w filmach dokumentalnych, jak i fabularnych fotografuje dokumentalnie. Nie boi się trudnych tematów, w jednym z wywiadów przyznał, że w dokumencie czasem trzeba powiedzieć rzeczy straszne i jeśli to czemuś służy, nie można tego unikać. To twórca, który w ciągu swojej kariery nie tylko doskonalił swoje umiejętności w dziedzinie operatorskiej, ale także przyczynił się do promocji polskiego kina dokumentalnego na arenie międzynarodowej.
 • Benek Blues

  reż. Katarzyna Maciejko-Kowalczyk
  dok1999

  Bohaterowie filmu są skazani na leżenie. Syna unieruchomiły nakładające się na siebie schorzenia, które zdeformowały mu ciało i odebrały władzę w nogach. Ojca obezwładnił wylew krwi do mózgu. Obaj z konieczności żyją w fascynującej symbiozie. Z uporem i godnością walczą z fizycznymi ograniczeniami i słabością. Film ukazuje człowieczeństwo i siłę międzyludzkich więzi poddane bardzo ciężkiej próbie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Benek Blues
 • Ćwiczenia warsztatowe (Practice Exercises)

  reż. Marcel Łoziński
  dok1986

  Niepozorna sonda uliczna na temat ówczesnej młodzieży prezentuje możliwości manipulacji, którymi dysponuje telewizja. Przez odpowiedni montaż i ingerencję w dźwięk można zupełnie zmienić pierwotny obraz i sens wypowiedzi. Łoziński najpierw nagrywa bardzo zróżnicowane odpowiedzi przypadkowych przechodniów na zadane pytanie o kondycję współczesnej młodzieży, a potem demonstruje, w jaki sposób można spreparować pozyskany materiał w zależności od potrzeb twórców.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Ćwiczenia warsztatowe
 • Moje zapiski z podziemia (My Notes from the Underground)

  reż. Jacek Petrycki
  dok2011

  Dokument przedstawia kulisy działalności antykomunistycznego podziemia w Polsce lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Moje zapiski z podziemia
 • Pierwsza miłość (First Love)

  reż. Krzysztof Kieślowski
  dok1974

  Współczesna historia miłości dwojga młodych ludzi, którzy spodziewają się dziecka. Film obraca się wokół pary nastolatków, którzy wkrótce zmierzą się ze światem dorosłości i odpowiedzialności.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Pierwsza miłość
 • Poste Restante

  reż. Marcel Łoziński
  dok2008

  Zanim list trafi do swego adresata, przechodzi przez dziesiątki rąk i procedur. Ale nie zawsze możliwe jest dostarczenie go do osoby, której dane widnieją na kopercie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Poste Restante
 • Powrót Agnieszki H. (The Return of Agnieszka H.)

  reż. Krystyna Krauze, Jacek Petrycki
  dok2013

  "Powrót Agnieszki H." jest lekką i w wielu miejscach dowcipną opowieścią o studenckich latach najsławniejszej polskiej reżyserki Agnieszki Holland, która studiowała na FAMU w latach 1966 - 1971, w okresie politycznych przełomów. Artystka aktywnie uczestniczyła w wydarzeniach Praskiej Wiosny oraz protestach studenckich przeciwko tzw. normalizacji w Czechosłowacji.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Powrót Agnieszki H.
 • Próba mikrofonu (The Microphone Test)

  reż. Marcel Łoziński
  dok1980

  Pracownik radiowęzła warszawskiej fabryki kosmetyków postanawia urozmaicić swoją codzienną audycję o poważniejsze treści.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Próba mikrofonu
 • Takie miejsce (Such a Place)

  reż. Andrzej Titkow
  dok1985

  Impresja poetycka na temat krakowskiego Kazimierza.

  Więcej o tym filmie
 • Zdrada (The Betrayed)

  reż. Clive Gordon
  dok1995

  Za zdjęcia do tego filmu, Jacek Petrycki otrzymał nagrodę BAFTA Brytyjskiej Akademii Filmowej. Wstrząsająca historia matek rosyjskich żołnierzy wysłanych do ataku na Grozny w 1994 roku, które poszukują swoich zaginionych synów.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Zdrada