Kultura i sztuka

21 filmów
Fascynujące życiorysy artystów ze świata filmu, malarstwa, sztuki współczesnej i rzeźby.
  • Ai Weiwei i Turandot (Ai Weiwei's Turandot)

    reż. Maxim Derevianko
    dok2025

    Kiedy światowej sławy artysta i aktywista bierze się za wystawianie klasycznej opery, można mieć pewność, że będzie to interpretacja rewolucyjna. Poruszając temat kryzysu uchodźczego czy wojny w Ukrainie, Ai Weiwei raz jeszcze okazuje się twórcą, który wierzy, że sztuka wpływa na rzeczywistość.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ai Weiwei i Turandot
  • A Song of Humble Beauty

    reż. Anna Konik
    dok2025

    W epoce masowej produkcji dóbr jednorazowego użytku ta wyprawa do dzisiejszego Karaczi przypomina podróż w czasie. Podglądamy pracę tradycyjnych farbiarzy, garncarzy czy hafciarek, ale dostajemy coś więcej niż etnograficzny zapis – filmową medytację.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu A Song of Humble Beauty
  • Bez reszty (Nothing Else)

    reż. Jakub Prysak
    fab2025

    Wera jest młodą malarką, ma piękny, zatopiony w zieleni dom z widokiem na jezioro, przystojnego męża, który świetnie zarabia, pociesznego psa Chagalla oraz brutalną diagnozę nieuleczalnego schorzenia. Małżeństwo musi się zmierzyć z nieuchronnością jej choroby, ale reakcje obojga są skrajnie różne.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bez reszty
  • Casting

    reż. Rafał Łysak
    dok2024

    „Poszukuję osoby, która chce, aby zrobić o niej film” – brzmiało ogłoszenie o castingu do filmu dokumentalnego. Reżyser Rafał Łysak bada motywacje ludzi pragnących, aby ich historia została sfilmowana. Co tak naprawdę kryje się za chęcią wystąpienia przed kamerą?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Casting
  • Czyje to lasy? (Whose Woods Are These)

    reż. Kate Nartker
    anim2024

    Stąpanie bosymi stopami po trawie, garść jagód zerwana prosto z krzaka, pohukiwanie sowy i wilk poruszający się między drzewami - widz śledzi losy kobiety, która weszła do lasu, ale nigdy z niego nie wróciła. Inspirowany prawdziwą historią zaginionej praprababki film to poetycka opowieść oparta na strzępkach pamięci, dopełnionych wyobraźnią.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czyje to lasy?
  • David Keenan - słowa na płótnie (David Keenan - Words on Canvas)

    reż. Paddy Hayes
    dok2025

    W muzyce Davida Keenana słychać prawdziwą Irlandię – tę dzisiejszą, niewolną od lokalnych problemów, oraz tę zapisaną w tradycji i pejzażu. Kamera przez półtora roku podąża za irlandzkim bardem, docierając do korzeni jego twórczości i kreśląc intymny portret artysty.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu David Keenan - słowa na płótnie
  • Dokąd umierają malarze (Do Painters Die Elsewhere)

    reż. Michał Pietrak
    dok2025

    Dla Bolesława Gasińskiego życie i sztuka tworzyły nierozerwalny splot. Artysta pozostawił po sobie nie tylko obrazy, ale także bogate materiały audio i wideo. To one stanowią główne tworzywo tego dokumentu, składając się na wizualnie wyrafinowany portret outsidera. 

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dokąd umierają malarze
  • Fandango

    reż. Remedios Málvarez Báez, Arturo Andújar
    dok2024

    Andaluzyjska prowincja Huelva słynie z tego, że pielęgnuje swoją tradycyjną muzykę, czasem wzgardzaną i uznawaną za plebejską wersję flamenco. Tymczasem fandango stanowi osobny styl, w dodatku ciągle żywy wśród mieszkańców.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Fandango
  • Graceless Age: Ballada o Johnie Murrym (The Graceless Age)

    reż. Sarah Share
    dok2023

    John Murry, przybrany krewniak noblisty Williama Faulknera, a przede wszystkim wyobcowany i niepokorny muzyk z południa USA, trafia na irlandzkie wybrzeże, by znaleźć ukojenie. Reżyserka towarzyszy mu w powrocie do przeszłości i w symbolicznej próbie odnowy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Graceless Age: Ballada o Johnie Murrym
  • Kosmiczna równowaga (Cosmic Balance)

    reż. Andrea Johnsen
    dok2025

    Reak to indonezyjski rytuał transu. Jego uczestnicy poprzez muzykę i ekstatyczny taniec pragną połączyć się z duchami przodków i energią Kosmosu. Jawajski zespół Juarta Putra właśnie przygotowuje się do pierwszego zagranicznego tournée, które rozpocznie się na duńskim festiwalu Roskilde.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kosmiczna równowaga
  • Meredith Monk - portret w kawałkach (Monk in Pieces)

    reż. Billy Shebar, David C Roberts
    dok

    Oto artystka totalna, której wokalno-performerska twórczość nigdy nie dawała się łatwo zaklasyfikować. Mówi się, że muzyka Meredith Monk pochodzi z innej planety. Film jest kolażem jej niezwykłych aktywności i osobistych przemyśleń w konfrontacji z przeszłością i nieuchronnym przemijaniem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Meredith Monk - portret w kawałkach
  • Nie zapomnij pamiętać (Don't Forget to Remember)

    reż. Ross Killeen
    dok2024

    Pogodna i refleksyjna opowieść o bliskości, przemijaniu, zmianie i o roli sztuki, która wychodzi poza galerie. Popularny artysta streetartowy, Asbestos, mierzy się z powolnym odchodzeniem swojej mamy, która choruje na alzheimera. Wykorzystując swoją sztukę, Asbestos wyrusza na ulice Dublina, by opowiadać o pamięci.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nie zapomnij pamiętać
  • Notatki z krainy owiec (Notes from Sheepland)

    reż. Cara Holmes
    dok2023

    Bohaterka filmu z trudnością łączy karierę artystyczną z hodowlą owiec (tą ostatnią zajęła się, gdy odziedziczyła rodzinne gospodarstwo). Jest zaangażowaną hodowczynią, z dumą nosi szminkę, ale zestawia ją z roboczym kombinezonem, w którym wypasa swoje zwierzęta. Wymyka się stereotypom na temat ról płciowych przez lata przypisywanym Irlandkom.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Notatki z krainy owiec
  • Nowy Jork 769 km (In 769 km, New York)

    reż. Sofiia Buhrii
    dok2025

    769 kilometrów – tyle dzieli kijowską piekarnię od Nowego Jorku, okupowanej miejscowości w okręgu donieckim w Ukrainie. To właśnie tam trafia chleb wypiekany przez osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Choć pracownicy piekarni zmagają się z własnymi trudnościami, ich praca ratuje ludzi na wschodzie kraju.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nowy Jork 769 km
  • Pasja według Agnieszki (The Passion of Agnieszka)

    reż. Wojciech Staroń
    dok2025

    Zapis ostatniej współpracy legendarnej montażystki Agnieszki Bojanowskiej i Bogdana Dziworskiego – duetu, który stworzył jedne z najważniejszych filmów w historii polskiego dokumentu. Kamera Wojciecha Staronia rejestruje kulisy ich niełatwej, ale niezwykle twórczej relacji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pasja według Agnieszki
  • Pieśń wieloryba (The Whale Song)

    reż. Michał Hytroś
    dok2025

    Film jest impresyjnym portretem Krzysztofa Globisza. Poudarowe odzyskiwanie mowy staje się dla niego autoterapią i jednocześnie procesem twórczym. Poprzez „wielorybie haiku” bohater na nowo komunikuje się z otoczeniem, a widz dostaje możliwość zanurzenia się w jego wewnętrznym świecie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pieśń wieloryba
  • Prawdziwa historia Tamary Łempickiej (The True Story of Tamara de Lempicka & The Art of Survival)

    reż. Julie Rubio
    dok2024

    Dziś jej malarstwo przeżywa na świecie renesans i pozostaje inspiracją dla twórców z różnych dziedzin. Nie mniej fascynujący od samych obrazów jest życiorys urodzonej w Warszawie artystki. Film składa hołd Łempickiej, która odważnie przekraczała granice stawiane kobietom w sztuce.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Prawdziwa historia Tamary Łempickiej
  • Rocky Horror: w tym szaleństwie jest metoda (Sane Inside Insanity — The Phenomenon of Rocky Horror)

    reż. Andreas Zerr
    dok2025

    Istnieją zjawiska, o których nie śniło się badaczom popkultury – takim fenomenem był musical „The Rocky Horror Picture Show”, a zwłaszcza jego ekranowa wersja. W 50. rocznicę premiery dokument Andreasa Zerra opowiada brawurową historię powstania filmu i jego fanowskiej otoczki.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rocky Horror: w tym szaleństwie jest metoda
  • Rozterki skrzypka Caliu (Caliu: Nothing else, what else can I do?)

    reż. Simona Constantin
    dok2025

    Po rozpadzie romskiej grupy Taraf de Haïdouks wirtuoz skrzypiec Gheorghe „Caliu” Anghel, z nowym składem i pod innym szyldem, próbuje powrócić do czasów świetności, choć nie pomaga mu w tym jego osobowość. Przed nami pełnokrwisty portret genialnego artysty i trudnego człowieka.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rozterki skrzypka Caliu
  • Soliści z Kijowa (Kyiv Soloists)

    reż. Trond Kvig Andreassen
    dok2025

    Kiedy rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja na Ukrainę, muzycy z kijowskiej orkiestry zaczynali właśnie trasę koncertową po Włoszech. Z dnia na dzień stali się uchodźcami, lecz nie przerwali występów. Każdy z bohaterów musi teraz na nowo zdefiniować swoją rolę jako artysta i obywatel.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Soliści z Kijowa
  • Tam gdzie żyją smoki (Where Dragons Live)

    reż. Suzanne Raes
    dok2024

    Film jest intymnym i czarującym portretem dziecięcych lęków i wyobrażeń, a także nieprzemijającej mocy rodzinnych mitów i artefaktów, które kształtują nasze życie. Śledzimy losy rodzeństwa Impey, które przygotowuje swój rodzinny dom na sprzedaż. Bohaterowie stają przed trudnymi wyborami, które skarby zachować, a które wyrzucić. To pokazuje, jak różne wspomnienia ma każde z nich.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tam gdzie żyją smoki