Ziemia obiecana

3 filmy
Dla wielu to najwybitniejszy film Andrzeja Wajdy. Nominowane do Oscara arcydzieło jest burzliwą opowieścią o trzech łódzkich przyjaciołach: Polaku, Żydzie i Niemcu, którzy postanowili stworzyć sobie własną ziemię obiecaną. Turystom odwiedzającym Laos ten kraj wydaje się bramą do raju, chłoną jego niebywałe piękno, ale ich spojrzenie na ogół jest raczej powierzchowne. Przybysze do polarnego regionu Norwegii wierzą, że to surowe, ale urzekające miejsce będzie ich domem pomimo różnic kulturowych i odmiennych tradycji. Pandemia skłania dwoje Berlińczyków do ucieczki od zgiełku i zajęcia się uprawą ziemi na odległej Majorce. Utopia? Trochę tak, bo każda z tych historii niesie niepokój przed klimatycznymi zmianami.
 • Być jak Ola (Being Ola)

  reż. Ragnhild Nøst Bergem
  dok2023

  „Być jak Ola” to wzruszający, rozgrzewający serce film, który celebruje znaczenie równości i przynależności do grupy jako podstawy akceptacji tego, kim naprawdę jesteśmy. To bliski i szczery portret, który pomaga wypełnić lukę między „nami” a „nimi”.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Być jak Ola
 • Granice Europy (Limits of Europe)

  reż. Apolena Rychlíková
  dok2024

  Znana czeska dziennikarka opuszcza rodzinę i dołącza do „taniej siły roboczej” w Europie Zachodniej. Doświadcza na własnej skórze zmagań nisko opłacanych pracowników z Europy Wschodniej, których poświęcenie i ciężka praca pozwalają na komfort zachodniego społeczeństwa.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Granice Europy
 • Latające ręce (Flying Hands)

  reż. Marta Gómez, Paula Iglesias
  dok2023

  Mieszkająca w regionie Baltistan, Aniqa Bano rodzi głuchoniemą dziewczynkę, Narjis. Do tego czasu nie wiedziała, że dzieci z taką niepełnosprawnością są odrzucane przez swoje rodziny i nie otrzymują tożsamości ani imienia.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Latające ręce