>

Krakowski Festiwal Filmowy jak zawsze gra z WOŚP!

Tym razem mamy dla Was prawdziwy unikat: kopię pierwszego plakatu Krakowskiego Festiwalu Filmowego z wizerunkiem Doroty Terakowskiej, zaprojektowanego przez profesora Witolda Skulicza oraz Karnet Festiwalowy.

Przedmiotem aukcji są:

  • kopia pierwszego plakatu Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który pod nazwą I Ogólnopolski Festiwal Filmów Dokumentalnych, Oświatowych i Animowanych odbył się w maju 1961 roku w Krakowie. Format wydruku: A1, wydruk na papierze plakatowym
  • karnet na Krakowski Festiwal Filmowy do wykorzystania w krakowskich kinach od 29 maja do 5 czerwca oraz online na terenie całej Polski od 3 do 12 czerwca 2022 roku.

Krakowski Festiwal Filmowy to dni wypełnione pokazami filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych. Nie znajdziesz tu czerwonych dywanów, ale spotkasz wspaniałych twórców, którzy chcą opowiedzieć wzruszające, piękne, niewiarygodne, a czasem i smutne albo oburzające historie o ludziach i świecie, który nas otacza.
Festiwal to także towarzyszące pokazom wystawy, koncerty, dyskusje i spotkania widzów z twórcami.

Autorem projektu plakatu jest prof. Witold Skulicz.

Witold Skulicz (1926- 2009) – krakowski malarz i grafik, absolwent i wieloletni pracownik Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, także w funkcji Dziekana Wydziału Grafiki oraz Kierownika Katedry Grafiki Projektowej. Inicjator słynnego Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie (później Triennale). Swoje prace prezentował na ponad stu indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i na całym świecie.Jego grafiki znalazły się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, a także Pratt Center w Nowym Jorku, Kunsthalle w Bremen, Biblioteki Miejskiej w Oslo, Muzeum im. Allende w Hawanie. Za zasługi na polu promowania sztuki i organizowania życia artystycznego został wielokrotnie odznaczony, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta, Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki I-ego Stopnia, Nagrodą Rektora ASP w Krakowie, Medalem Jubileuszowym ZPAP, Złotą Odznaką ZPAP, Nagrodą Miasta Krakowa i Złotą Odznaką Miasta Krakowa za upowszechnianie sztuki.

Postać widoczna na plakacie to Dorota Terakowska – słynna krakowska pisarka i dziennikarka, redaktorka i publicystka w „Gazecie Krakowskiej”, „Przekroju”, a także współzałożycielka “Czasu krakowskiego”. Matka światowej sławy reżyserki filmowej – Małgorzaty Szumowskiej oraz dziennikarki i pisarki Katarzyny T. Nowak.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara w kategoriach film krótkometrażowy (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowy film dokumentalny, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 29 maja do 5 czerwca w krakowskich kinach oraz od 3-12 czerwca online na platformie www.krakowfilmfestival.pl.