Laureat Oscara na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Michael Dudok de Wit, autor m.in. “Czerwonego żółwia” – pięknej baśni dla dorosłych, przyjedzie do Krakowa odebrać nagrodę Smok Smoków, za wybitny wkład w rozwój światowego filmu animowanego! Filmy de Wita wyróżniają się charakterystycznymi pociągnięciami pędzla oraz użyciem tuszu i akwareli. Nagroda została przyznana przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej po raz 27.

Pracujący w Anglii holenderski twórca filmów animowanych Dudok de Wit to przykład twórcy osiągającego maksimum efektu artystycznego przy pomocy minimum środków. Wszystkie swoje, nieliczne filmy zrealizował we własnym warsztacie, posługując się prostą kreską rysowaną tuszem. – uzasadnia wybór laureata profesor Tadeusz Lubelski, przewodniczący Rady Programowej KFF.Mieliśmy szczęście gościć go na naszym Festiwalu, kiedy w 2001 roku jego najsłynniejszy, zaledwie 9-minutowy film “Ojciec i córka” wzbudził zachwyt publiczności głębią swego liryzmu i otrzymał Nagrodę Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych (FICC). Swoje walory reżyser w pełni potwierdził w swoim jedynym jak dotąd filmie pełnometrażowym – pięknej baśni “Czerwony żółw”.

Michael Dudok de Wit urodził się (1953)  i kształcił w Holandii. Studiował w Genewie, Barcelonie i w Farnham w Anglii, gdzie zrealizował swój pierwszy film “Wywiad”. Od 1980 roku mieszka w Londynie. Wyreżyserował i animował wiele nagradzanych produkcji dla branży reklamowej i telewizji. 

W 1992 roku stworzył swój krótki film “Tom Sweep”, a następnie nominowany do Oscara i nagrodzony Cezarem “Mnich i ryba”. Jego najbardziej znany film krótkometrażowy “Ojciec i córka” zdobył Grand Prix w Annecy, Oscara, nagrodę BAFTA i Grand Prix na Animafest w Zagrzebiu oraz dziesiątki innych znaczących nagród. Był także prezentowany i nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym. 

W 2006 roku de Wit zrealizował krótkometrażowy film “Aromat herbaty”, który w całości został narysowany przy użyciu… herbaty. Jego ostatni film to pełnometrażowy “Czerwony żółw” koprodukowany przez światowej sławy Studio Ghibli z Japonii. Film był nominowany do Oscara (2017) i zdobył Nagrodę Specjalną Un Certain Regard na festiwalu w Cannes, a także wiele innych międzynarodowych nagród.

Michael Dudok de Wit ilustruje również książki oraz prowadzi kursy mistrzowskie na temat animacji, kreatywności i pokrewnych tematów na uczelniach artystycznych i uniwersytetach w Wielkiej Brytanii i za granicą.

Ceremonii wręczenia nagrody Smoka Smoków, tradycyjnie już będzie towarzyszyła retrospektywa twórczości laureata. W programie znajdą się wszystkie dzieła Michaela Dudok de Wita – kolekcja krótkich metraży, jak również słynna pełnometrażowa produkcja: “Czerwony żółw”. Jak co roku, laureat poprowadzi master class otwarty dla filmowców, ale też dla wszystkich miłośników animacji. 

Nagroda Smok Smoków, przyznana w tym roku po raz 27, to najwyższe wyróżnienie Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Wśród dotychczasowych laureatów znalazło się wielu znamienitych twórców m.in. Werner Herzog, Priit Pärn, Kazimierz Karabasz, Bohdan Kosiński, Bogdan Dziworski, Allan King, Albert Maysles, Jonas Mekas, Helena Trestíková, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia czy Paul Driessen.

Program filmowy:

  • Aromat herbaty / The Aroma of Tea, reż. Michael Dudok de Wit, Królestwo Niderlandów | 4’
  • Czerwony Żółw / The Red Turtle, reż. Michael Dudok de Wit, Francja, Belgia, Japonia | 80’ 
  • Mnich i ryba / The Monk and the Fish, reż. Michael Dudok de Wit, Francja | 7’
  • Ojciec i córka / Father and Daughter, reż. Michael Dudok de Wit, Wielka Brytania, Królestwo Niderlandów | 9’
  • Tom Sweep, reż. Michael Dudok de Wit, Francja | 3’ 
  • Wywiad / The Interview, reż. Michael Dudok de Wit, Wielka Brytania | 8’

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach programu “Kreatywna Europa”, Miasta Krakowa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a głównym organizatorem Krakowska Fundacja Filmowa. 

Więcej informacji oraz sprzedaż karnetów w promocyjnych cenach

63. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w terminie od 28 maja do 4 czerwca w kinach oraz od 2-18 czerwca online na terenie całej Polski.

Kategoria: News.

Aktualności

174 z 1917