“O ojcach i synach” wchodzi do polskich kin

Nominowany do Oscara 2019, zdobywca Złotego Rogu na ubiegłorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym za najlepszy dokument oraz zwycięzca kilkunastu innych prestiżowych nagród na całym świecie, wybitny film “O ojcach i synach” w reżyserii Talala Derkiego od 1 marca w kinach w całej Polsce.

 

Jak wygląda z bliska życie dżihadystów? Po filmie „Powrót do Homs”, także nagrodzonym w Krakowie, który pokazywał radykalizację buntu przeciwko dyktaturze Baszszara al-Assada, pochodzący z Syrii reżyser, Talal Derki, ponownie odwiedził rodzinny kraj. Udało mu się zdobyć zaufanie rodziny islamskiego fundamentalisty, z którą spędził ponad dwa lata, filmując domową codzienność i walkę z wrogiem. W cieniu toczącej się wojny dorasta najmłodsze pokolenie bojowników dżihadu – pozbawione dzieciństwa, poddawane praniu mózgów i morderczym treningom.

 

 

„W mediach wojna przedstawiana jest często niczym gra w szachy, a islam jako wcielenie zła” – mówi reżyser. „Kiedy patrzymy na obrazy wojny, wydaje nam się, że to jakaś nierealna rzeczywistość równoległa. W filmie “O ojcach i synach” (“Of Fathers and Sons”) pragnąłem wytworzyć bezpośrednią relację między bohaterami a widzem. Chciałem zabrać go ze sobą w podróż i porozumieć się z nim za pomocą kamery”. Talal Derki stworzył wstrząsający portret psychologiczny islamskiego ekstremisty, w którym skupił się na emocjach i motywacjach tych, którzy całe swoje życie podporządkowują surowym religijnym zasadom i którzy gotowi są w imię tych zasad zabijać innych.

 

Cykl projekcji filmu w kinach w całej Polsce rozpocznie wydarzenie w Krakowie współorganizowane z “Gazetą Wyborczą” w ramach cyklu “Wyborcza na żywo”. 27 lutego (środa) o godz. 18.00 w Kinie Pod Baranami rozpocznie się filmowy seans specjalny, którego zwieńczeniem będzie debata poprowadzona przez Michała Olszewskiego, naczelnego krakowskiego oddziału „Wyborczej” z udziałem ekspertów: wykładowczyni  Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Beaty Kowalskiej oraz Ewy Piekarskiej, prezes Polskiej Misji Medycznej. Wydarzenie będzie transmitowane online.

 

Szczegóły w wydarzeniu -> FB

 

Dystrybutorem filmu w polskich kinach jest istniejąca od 2003 roku Krakowska Fundacja Filmowa, organizator Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jednego z najstarszych festiwali filmowych na świecie. Patronat nad filmem objął magazyn “Co Jest Grane”. Krakowscy widzowie będą mogli ponownie spotkać się z Talalem Derkim podczas 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (26 maja – 2 czerwca 2019). Reżyser przyjął zaproszenie do jury międzynarodowego konkursu dokumentalnego.