>

Smok Smoków 2019 dla prekursorki animacji Caroline Leaf

Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej postanowiła w tym roku uhonorować nagrodą Smoka Smoków za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu animowanego północnoamerykańską interdyscyplinarną artystkę, Caroline Leaf, która wypracowała sobie szczególne miejsce wśród twórców kina animowanego.

 

„Sowa, która poślubiła gęś: Legenda eskimoska”

 

Jestem zaszczycona i wzruszona otrzymaniem tej nominacji od Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Od wielu lat, czuję głęboką więź z festiwalem, w którym miałam okazję wielokrotnie uczestniczyć. To także wielkie wyróżnienie znaleźć się w tak znamienitym gronie dotychczasowych laureatów nagrody Smoka Smoków” – podkreśla, nie kryjąc emocji, Caroline Leaf.

 

Dlaczego nagroda „za wkład w rozwój światowego filmu animowanego” dla Caroline Leaf? Po pierwsze, za wyobraźnię i inwencję plastyczną, uruchamiane dla opowiedzenia w nowy sposób klasycznych fabuł i dramatów ludzkości. Po drugie, za wynalazczość w zakresie tworzywa, w szczególności za prekursorską animację z piasku i malowania na szkle. Po trzecie, za otwartość na wiele różnorodnych kultur” – uzasadnia wybór tegorocznej laureatki przewodniczący Rady Programowej, krytyk i teoretyk filmu, prof. Tadeusz Lubelski.

 

 

„Ulica”

 

Oficjalne wręczenie nagrody Smoka Smoków odbędzie się 27 maja 2019 r. podczas 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w Krakowie. Ponadto, w programie Festiwalu w ramach retrospektywy, znajdzie się wiele niezapomnianych dzieł artystki, m.in. Metamorfoza pana Samsy”, nominowana do Oscara „Ulica”, nagrodzony w Annecy film animowany Dwie siostry”, czy urocza animacja zrealizowana techniką piaskową, która zdobyła uznanie na międzynarodowych festiwalach i przyniosła Caroline Leaf nominację do nagrody BAFTA – Sowa, która poślubiła gęś: Legenda eskimoska”. Tradycyjnie także, laureatka nagrody Smoka Smoków poprowadzi master class.

 

Caroline Leaf (ur. 1946) – Amerykanka, od lat 70. do lat 90. ubiegłego wieku tworząca animację głównie w Kanadzie, od wielu lat mieszkająca i ucząca kina w Londynie. Animowane filmy fabularne Caroline Leaf słyną z emocjonalnych treści i charakterystycznego stylu graficznego, opartego na autorskich technikach animacyjnych. Otrzymała wiele prestiżowych nagród m.in. nominację do Amerykańskiej Nagrody Filmowej oraz Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Ottawie za film Ulica”, Grand Prix na 4. Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Los Angeles za film Dwie siostry”, nagrodzony także Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Ottawie. W 2017 roku otrzymała w Hollywood nagrodę Annie za całokształt twórczości. Obecnie Leaf mieszka w Londynie, tworząc obrazy olejne i akwarelowe.

 

Na Krakowskim Festiwalu Filmowym Caroline Leaf zdobywała najwyższe laury dwukrotnie. W 1977 roku otrzymała Srebrnego Smoka za Ulicę”. Rok później nagrodę Złotego Smoka za film „Metamorfoza pana Samsa”. Film ten znalazł się też wśród 20 tytułów w prestiżowym zestawieniu najlepszych filmów w historii Festiwalu, przygotowanym z okazji 50. jubileuszu. W 1979 roku Leaf była w Krakowie członkiem jury konkursu międzynarodowego.

 

Nagroda Smok Smoków, przyznana w tym roku po raz 22, to najwyższe wyróżnienie Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Wśród dotychczasowych laureatów znalazło się wielu znamienitych twórców m.in. Werner Herzog, Priit Pärn, Kazimierz Karabasz, Bohdan Kosiński, Bogdan Dziworski, Allan King, Albert Maysles, Jonas Mekas, Helena Trestíková, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia czy Paul Driessen.

 

  1. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 26 maja – 2 czerwca 2019 roku.