KFF Industry: Rusza nabór na CEDOC MARKET

Rusza nabór na kolejną edycję marketu koprodukcyjnego CEDOC MARKET (Central European Documentary Coproduction Market) organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego oraz Krakowski Festiwal Filmowy. Zgłosić mogą się na niego producenci mający projekt filmu dokumentalnego w fazie rozwoju lub na wczesnym etapie produkcji. Udział w markecie to szansa spotkania z potencjalnymi koproducentami a także zdobycia partnerów w postaci agentów sprzedaży, dystrybutorów czy funduszy filmowych. Nabór potrwa do 10 kwietnia 2022.

CEDOC MARKET (Central European Documentary Coproduction Market) podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest jedyną w Polsce platformą koprodukcyjną skierowaną do producentów filmów dokumentalnych poszukujących partnerów polskich i zagranicznych. Organizowane od 2015 roku wydarzenie skupia się przede wszystkim na budowaniu kreatywnej współpracy między producentami oraz twórcami z całej Europy. Market jest częścią programu DOC LAB POLAND i odbywa się w ramach KFF Industry.

Budowanie sieci kontaktów jest jednym z podstawowych narzędzi sprzyjających filmowcom i zbliżających ich do realizacji ich projektów. CEDOC jest właśnie takim wydarzeniem, które ma na celu w krótkim czasie pozwolić producentom i reżyserom maksymalnie tę sieć rozwinąć i znaleźć wsparcie, którego szukają: koproducenta, agenta sprzedaży, premierę festiwalową czy współpracę z funduszem filmowym. W selekcji wybieramy projekty z całej Europy co jeszcze bardziej pozwala uczestnikom osadzić swoje projekty międzynarodowo, wymienić się doświadczeniami i nawiązać kreatywną współpracę poza krajami, z których pochodząmówi Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, menedżerka CEDOC MARKET.

Do udziału w CEDOC MARKET zapraszamy producentów projektów dokumentalnych z projektami w fazie rozwoju lub na wczesnym etapie produkcji. Na wydarzenie można aplikować także bez projektu, wówczas pod uwagę będzie brane doświadczenie producenta w koprodukcjach międzynarodowych. Uczestnicy marketu (producenci, i opcjonalnie reżyserzy) otrzymują akredytację Industry umożliwiającą wzięcie udziału we wszystkich wydarzeniach branżowych festiwalu oraz upoważniająca do wstępu na seanse w oficjalnym programie KFF. Ze względu na trwającą pandemię Covid-19 szczegóły wydarzenia zostaną podane w późniejszym terminie.

Specyfiką CEDOC Market są spotkania toczące się dwutorowo. Z jednej strony producenci, tak jak na większości marketów, spotykają się reprezentantami funduszy filmowych, programów szkoleniowych, agentami sprzedaży, czy nadawcami telewizyjnymi. Poprzednie edycje wydarzenia zgromadziły ponad 60 przedstawicieli branży filmowej z całego świata. W zeszłym roku byli to przedstawiciele m.in. HBO Europe, Al Jazeera Documentary Channel, ARTE, YLE, Sarajevo Film Festival, Scottish Documentary Institute, DOK. Leipzig, Baltic Sea Forum, Visions du Reel, Docs Barcelona Industry, Cat’n’docs, Syndicado i Taskovski Films. Z drugiej strony, producenci spotykając się między sobą prezentują sobie nawzajem swoje projekty – w ten sposób każdy producent występuje w podwójnej roli.
W poprzednich edycjach w markecie wzięły udział czołowe europejskie firmy produkcyjne, takie jak jak m.in. Silver Frame (Polska), nutprodukcia (Słowacja), Neue Celluloid Fabrik (Niemcy), Artline Films (Francja), Kundschafter Filmproduktion (Niemcy), Inselfilm (Niemcy) Momento Films (Szwecja), Tondovsky Films (Niemcy), House of Real (Dania), Tuffi Films (Finlandia), Vernes (Czechy), Virc Studio (Słowenia), Lukimedia (Hiszpania), Speak Easy Project (Węgry), Elemag Pictures (Niemcy), Arena (Kosowo), Marx Film (Estonia), Kijora Film (Polska), Aurora Film (Norwegia), Haka Films (Polska), Centrala (Polska), Einbahnstrasse Productions (Niemcy).

Ważną częścią CEDOC-u są także spotkania panelowe („round tables”) poświęconym wybranym tematom odpowiadającym specyfice filmów nad którymi pracują.

  • Nabór na CEDOC Market trwa do 10.04.2022 roku.
  • Koszt udziału w markecie – dla zakwalifikowanych projektów – wynosi 200 zł + VAT.
  • Producenci, którzy wyślą zgłoszenie do 31.03.2022 będą zwolnieni z tej opłaty.
  • Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem http://doclab.pl/pl_PL/nabor/formularz/.

W tym roku CEDOC rozpoczyna współpracę z PITCH THE DOC – internetową platformą skierowaną do twórców, inwestorów i specjalistów w branży filmowej wspierającą międzynarodową promocję projektów filmów dokumentalnych. Współpraca ta przyniesie zarówno gościom CEDOC jak i osobom, które nie mogą osobiście uczestniczyć w spotkaniach w Krakowie, możliwość wygodnego zapoznania się z zebranymi w jednym miejscu szczegółami dotyczącymi projektów. Dodatkowo, obecność projektów prezentowanych w ramach CEDOC na platformie Pitch the Doc umożliwi śledzenie ich dalszego rozwoju, także po zakończeniu wydarzenia.

Na dotychczasowych edycjach CEDOC MARKET prezentowano takie polskie produkcje jak m.in. „Pociągi” Macieja Drygasa, „Newborn” Lidii Dudy, „Wika!” Agnieszki Zwiefki, „Diagnoza” Ewy Podgórskiej, „Pollywood” Pawła Ferdka, „Wieś pływających krów” Katarzyny Trzaski, „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego, „Opera o Polsce” Piotra Stasika i „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej.

CEDOC MARKET jest jedną z inicjatyw organizowanych przez założoną w 2014 roku Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego, której głównym zadaniem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów, produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży (częścią DOC LAB POLAND jest też CEDOC MARKET); DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, IMPAKT – programu dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne, PIERWSZY FILM – program dla licealistów i studentów stawiających pierwsze filmowe kroki, czy DOC HOT SELECTION, czyli projekcje najciekawszych i najnowszych polskich filmów dokumentalnych połączonych z autorskimi spotkaniami. Więcej na: www.fundfim.pl.

Więcej informacji o CEDOC MARKET udziela:
Agnieszka Rostopowicz-Rutkowska
CEDOC MARKET MANAGER
+48 500 228 298
[email protected]

Kategoria: News.

Aktualności

327 z 1973