W czeskim stylu – Fokus na Czechy na 62. KFF

Fokus na Czechy na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym
W tym roku w Krakowie będzie królował czeski film! W programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego zobaczymy między innymi film o synchronicznych ćwiczeniach gimnastycznych, w których biorą udział tysiące sportowców, jeden z ostatnich filmów Heleny Třeštíkovej – mistrzyni czeskiego dokumentu, laureatki nagrody Smok Smoków, a także kultowe czeskie kreskówki. A to wszystko w ramach cyklu “Fokus na Czechy”.

Czesi od lat są w czołówce narodów najbardziej lubianych przez Polaków. Lubimy czeską kuchnię, uwielbiamy czeskie piwo i kochamy czeskie filmy. Nie mogliśmy się więc doczekać by to właśnie Czechom oddać część programu Krakowskiego Festiwalu Filmowego” – mówi Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektorka biura programowego KFF. – “Od dawna wiadomo, że czeskie filmy mają swój niepowtarzalny urok, a tamtejsi filmowcy wrodzony talent obserwacji i pokazywania tego, co nieoczywiste często w zabawny sposób. Dotyczy to również dokumentów. Widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję by poznać świetnych bohaterów i nieprawdopodobne historie. Czescy filmowcy mają niezwykłą cechę – potrafią o nawet bardzo ważnych sprawach mówić w sposób lekki i z przymrużeniem oka.

Fokus na Czechy zainauguruje film “Wszyscy na miejsca!” (reż. Mária Pinčíková) – fantastyczna komedia dokumentalna produkcji czesko-słowackiej. Przyjrzymy się dosyć abstrakcyjnym przygotowaniom do organizowanego co kilka lat gimnastycznego wydarzenia, w którym równocześnie bierze udział aż piętnaście tysięcy sportowców – byłych i obecnych członków czeskiej filii legendarnego towarzystwa Sokół.

Wśród 6 pełnometrażowych dokumentów cyklu znalazł się także jeden z najnowszych filmów najsłynniejszej czeskiej dokumentalistki – Heleny Třeštíkovej, laureatki nagrody Smok Smoków, słynącej ze stosowania w swoich filmach obserwacji długoterminowej. W dokumencie “Anny” Třeštíkova przez 16 lat towarzyszy tytułowej bohaterce – zatrudnionej w publicznej toalecie kobiecie po czterdziestce, która po godzinach dorabia jako pracownica seksualna na praskich ulicach.

O tym, co robić, gdy traci się pracę po dwudziestu pięciu latach, dowiemy się z filmu “Nowa szychta” (reż. Jindřich Andrš). Kiedy kopalnia z przyczyn ekonomicznych zostaje zamknięta, Tomas dołącza do państwowego programu szkoleniowego, by z górnika przekwalifikować się w programistę. Podejmuje wyzwanie i przygotowuje się do radykalnej zmiany swojego życia. Ale czy czterdziestoletni punk rocker, który spędził całe życie wykonując ciężką pracę fizyczną dopasuje się do młodego cyfrowego pokolenia?

Film “Bez przerwy” (reż. Erika Hníková) opowiada o nowatorskiej – i uchodzącą za kontrowersyjną – metodzie wychowania dzieci. Czteroletni ​​Miško spędza każdą wolną chwilę na zdobywaniu nowych osiągnięć – zarówno tych sportowych, jak i intelektualnych. Rodzice całe swoje życie podporządkowują realizacji “projektu dziecka”, co ma przyczynić się do jego przyszłych sukcesów.

Chcę cię, jeśli się odważysz” (reż. Dagmar Smržová) to opowieść o matce i jej dwóch córkach z niepełnosprawnościami. Obie są już dorosłe, ale ze względu na niemożność poruszania się Jana mieszka z matką. Pomimo swojej choroby chciałaby się usamodzielnić, a jej największym pragnieniem jest doświadczyć bliskości i dotyku drugiego człowieka. W tym celu rozpoczyna poszukiwania asystenta seksualnego.

Fanom czeskiego humoru przypadnie do gustu film “Chłopaki na rybach” (reż. Ivana Pauerová Miloševičová) opowiadający o grupie przyjaciół, którzy wybierają się na męską ekspedycję do odległej Norwegii, by łowić ryby. Uzbrojeni w wędki, kamizelki ratunkowe i butelki piwa będą musieli zmierzyć się z niekorzystną pogodą, zawodną technologią, a także… sobą nawzajem.

W ramach cyklu odbędą się również pokazy specjalne kultowych czeskich kreskówek, które będą pokazywane w wyjątkowych okolicznościach w kinie plenerowym. To doskonała okazja na sentymentalną podróż w czasie i niecodzienna możliwość, by na dużym ekranie obejrzeć takie legendarne postaci z bajek jak Rumcajs czy Sąsiedzi.

W programie znalazły się również filmy krótkometrażowe studentów praskiej szkoły filmowej FAMU. Czeskie produkcje zobaczymy także w cyklu dla dzieci Kids&Youth. Kino dla młodych. Tradycyjnie w ramach programu dla filmowców – KFF Industry odbędzie się prezentacja czeskiego rynku filmowego, podczas której spotkają się przedstawiciele branży filmowej Czech i Polski.

Ponadto najnowsze filmy czeskie zobaczymy w sekcjach konkursowych festiwalu. “Na pełnym gazie” (reż. Miro Remo) i “Rekonstrukcja inwazji” (reż. Jan Šikl) znalazły się w międzynarodowym konkursie dokumentalnym, a film “Jan Kapr. Opera dokumentalna” (reż. Lucie Králová) będzie reprezentował Czechy w międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic.

Partnerami cyklu są:

Dokumenty w programie Fokus na Czechy: 

 • “Anny”, reż. Helena Třeštíková, 67’, Czechy 2020
 • “Chłopaki na rybach” / “Peculiarity of Fisherman’s Soul”, reż. Ivana Pauerová Miloševičová, 77’, Czechy 2021
 • “Chcę cię, jeśli się odważysz” / “I Want You If You Dare”, reż. Dagmar Smržová, 84’, Czechy 2019
 • “Bez przerwy” / “Every Single Minute”, reż. Erika Hníková, 80’, Czechy/Słowacja 2021
 • “Nowa szychta” / “A New Shift”, reż. Jindřich Andrš, 91’, Czechy, 2020
 • “Wszyscy na miejsca!” / “On Your Marks!”, reż. Mária Pinčíková, 80’, Czechy/Słowacja 2021

Dokumenty w międzynarodowym konkursie dokumentalnym:

 • “Na pełnym gazie” / “At Full Throttle”, reż. Miro Remo, 85’, Czechy, Słowacja 2022
 • “Rekonstrukcja inwazji” / “Reconstruction of Occupation”, reż. Jan Šikl, 100’, Czechy 2021

Dokumenty w międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic:

 • “Jan Kapr. Opera dokumentalna” / Kapr Code, reż. Lucie Králová, 91’, Czechy 2022

Czeskie kreskówki w kinach plenerowych:

 • “Bob i Bobek”: “Na koncercie” /  “Bob a Bobek – králíci z klobouku”: Na koncertě”, anim. 7’, Czechy 1977
 • “Rozbójnik Rumcajs”: “Jak Rumcajs uratował tęczę” / “O loupežníku Rumcajsovi”: “Jak Rumcajs vysadil duhu na nebe”, anim. 8’, 1967
 • “Makowa panienka”: “O makowej panience i wiewiórce Baśce” / “O makové panence”: “O makové panence a veverce Barče”, anim. 6’, 1972
 • “Sadza kominiarczyk”: “Jak Sadza z dziećmi łapał złodzieja” / “O Sazinkovi”: “Jak Sazinka s dětmi chytal zloděje”, anim. 7’, 1975
 • “Bajki z mchu i paproci”: “Jak Żwirek i Muchomorek upiekli kasztany” / “Pohádky z mechu a kapradí”: “Kterak pekli kaštany”, anim. 7’, 1970
 • “Wodnik Szuwarek”: “Jak Wodnik Szuwarek uratował raka i dostał zawrotów głowy” / “Rákosníček a hvězdy”: “Jak Rákosníček zachraňoval raka, až se mu zatočila hlava”, anim. 7’, 1975
 • “Rusałka Amelka”: “Jak Amelka przetańczyła olbrzyma” / “Říkání o víle Amálce”: “Jak přetancovala obra Hrompace”, anim. 7’, 1975
 • “Psi żywot”: “Jak Szczudlik i Bagietka nie mogli zasnąć” / “Štaflík a Špagetka”: “Jak Štaflík a Špagetka nemohli usnout”, anim. 6’, 1971
 • “Sąsiedzi”: “Grill” / “Pat a Mat”: “Grill”, anim. 9’, 1981

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscarów w kategorii filmu krótkometrażowego (fabuła, animacja, dokument) i pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje filmy do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach oraz kwalifikuje do nagród BAFTA w kategoriach krótkometrażowych.

Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach programu “Kreatywna Europa”, Miasta Krakowa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a głównym organizatorem Krakowska Fundacja Filmowa.

Pełny program tegorocznego Festiwalu oraz bilety będą dostępne w kwietniu 2022 na stronie www.krakowfilmfestival.pl

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 29 maja do 5 czerwca w krakowskich kinach oraz od 3 do 12 czerwca 2022 online na terenie całej Polski.

Kategoria: News.

Aktualności

202 z 1081