>

Sekcja Docs+Science 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Filmowy odlot do świata nauki

Nieśmiertelność, lądowanie na księżycu, kosmiczny wyścig czy kwantowy efekt Zenona – tegoroczna odsłona sekcji Docs+Science przybliży historię wielkich osiągnięć techniki, a także zabierze widzów do fascynującego świata nieodkrytych jeszcze zjawisk naukowych. Pokazy odbędą się w kinie Paradox.

– Hasło tegorocznej sekcji Docs+Science to Odlot – rozumiany dosłownie jako podróż w przestrzeń kosmiczną albo symbolizujący niespełnioną chęć ucieczki; „odlot” jako przenośnia – gdy nazywa stan ducha związany z obcowaniem z wielkim i niepojętym – czy wręcz metafora, gdy mówi o poszukiwaniu nowych form naukowego przekazu – mówi Karol Jałochowski, kurator sekcji Docs+Science, dziennikarz, filmowiec, fizyk.

21 lipca 1969 Neil Armstrong, jako pierwszy człowiek, stanął na Księżycu. Dwa miesiące przed 50. rocznicą tego wydarzenia na Krakowskim Festiwalu Filmowym zaprezentowane zostaną dokumenty poświęcone podbojowi kosmosu.

Bilet na księżyc” zabierze widzów w czasy zimnej wojny, kiedy wydawało się, że jedyną drogą ucieczki ze świata podzielonego żelazną kurtyną był lot w kosmos. Tysiące ludzi wybierały się na Księżyc, do krainy apolitycznej utopii, a wśród nich bohater tej ciepłej ballady o niespełnionych marzeniach. Film dedykowany pamięci Jerzego Bożyka (1941-2019), legendarnego krakowskiego jazzmana, posiadacza biletu na Księżyc.

Fascynujący epizod niemieckiego podboju kosmosu pokaże film “Leć rakieto, leć”. Równie fascynujący jest bohater tego dokumentu – Lutz T. Kayser, przy którym blednie Elon Musk. Jest w tej historii i geniusz, i bratwursty, i kongijskie jądro ciemności. Film przygodowy, thriller polityczny i farsa jednocześnie.

Kosmos z perspektywy pustyni Atakama będzie można zobaczyć dzięki dokumentowi “Niebo”. Kosmos nigdzie na Ziemi nie jest tak dobrze widoczny jak nad tą chilijską pustynią. Widzowie odnajdą w tym filmie rezonanse z kinem Andrzeja Kondratiuka i Patricio Guzmána.

Równie urzekający będzie dokument “Srebrna gałąź” – filmowe haiku o poszukiwaniu harmonii z przyrodą, w którym przewodnikiem jest Patrick McCormack. Ten irlandzki poeta i farmer staje w obronie zagrożonej enklawy, skalistego płaskowyżu Burren, gdzie to co naturalne łączy się z tym co mistyczne.

Temat “Odlot” to także metaforyczne określenie naukowego poznawania tego, co wydaje się niepojęte. Krótkometrażowy film “Mira” opowiada o małym stułbiopławie Turritopsis dohrnii, który zna wielki sekret Natury – nieśmiertelność. Ta niepozorna meduza, która potrafi trwać w nieskończonym ciągu reinkarnacji, stała się inspiracją filmowej impresji o wspólnocie losów istot żywych i galaktyk.

Natomiast “Efekt Zenona” w onirycznych plenerach Tokio będzie próbował przybliżyć jeden z najbardziej paradoksalnych fenomenów nauki – kwantowy efekt Zenona. Film to eksperyment na pograniczu fabuły i dokumentu, w którym pojawi się porwanie, ekscentryczny naukowiec i złamana życiem prywatna detektyw, która rusza jego tropem.

Filmom w sekcji Docs+Science towarzyszyć będą spotkania, podczas których w duchu tzw. trzeciej kultury rozmówcy będą szukać języka łączącego nauki ścisłe i humanistykę, a także przyglądać się procesowi eksperymentu w nauce i w sztuce dokumentu, która o tej nauce opowiada.

Partnerem sekcji Docs+Science jest Fundacja Tygodnika Powszechnego, w ramach projektu “Wielkie Pytania na nowo” realizowanego dzięki wsparciu Templeton Religion Trust.

Projekcje filmów z cyklu Docs+Science. Odlot, Kino Paradox, ul. Krupnicza 38

Srebrna gałąź / The Silver Branch, reż. Katrina Costello (IRL), 2018, D, 75ʼ

Bilet na Księżyc / Ticket to the Moon, reż. Veronika Janatková (DE, CZ), 2019, D, 68ʼ

Niebo / Cielo, reż. Alison McAlpine (CAN, CL), 2017, D, 78’

Leć rakieto, leć / Fly Rocket Fly, reż. Oliver Schwehm (DE, BEL), 2018, D, 91’

Mira, reż. Amanda Tasse (USA), 2018, F, 9’

Efekt Zenona, reż Dagomir Kaszlikowski (SGP), 2019, D, 51’