Specjalne wydarzenia festiwalowe w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA

Arcydzieło kina niemego “Mocny człowiek” Henryka Szaro z muzyką na żywo oraz najstarszy “półkownik” Rzeczypospolitej, dokument “Wałęsa według Wałęsy” Andrzeja Fidyka. Dwa wyjątkowe wydarzenia specjalne 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego będą miały miejsce w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA.

Manggha jest dla krakowian miejscem szczególnym. To wspaniale, że możemy gościć w tym pięknym obiekcie, powołanym do życia z inicjatywy Andrzeja Wajdy, gdzie swoją siedzibę ma Fundacja Kyoto-Kraków, kierowana przez Krystynę Zachwatowicz-Wajdę. Dwa jakże różne wydarzenia łączą patroni tego miejsca, na stałe wpisani w historię ogólnoświatowej kultury. – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Produkcja Henryka Szaro, to jedno z arcydzieł polskiego kina niemego. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć “Mocnego człowieka” wyświetlanego z taśmy 35mm. Na sali postawione zostaną zabytkowe projektory, a widzowie usłyszą ich charakterystyczny terkot. Wyjątkowej projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo, wystąpią Piotr Orzechowski Pianohooligan i Kuba Więcek. Z kolei dokument Andrzeja Fidyka o Lechu Wałęsie to najstarszy “półkownik” Rzeczypospolitej. Na pierwszym publicznym pokazie filmu “Wałęsa według Wałęsy” nie zabraknie specjalnych gości, obecna będzie żona Danuta Wałęsa i syn Bogdan Wałęsa.

Mocny człowiek” (reż. Henryk Szaro) z muzyką na żywo

Krakowski Festiwal Filmowy we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym zaprasza na pokaz polskiego filmu niemego Mocny człowiek z muzyką na żywo. Film zaprezentowany zostanie z taśmy 35mm pochodzącej z archiwum FINA. Film Henryka Szaro to adaptacja powieści Stanisława Przybyszewskiego, formalnie nawiązująca do niemieckiego ekspresjonizmu. Ten psychologiczny dramat ukazujący kolejne etapy moralnego upadku artysty, przez niemal 70 lat uważany za zaginiony, to jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego. Na żywo do filmu zagrają Piotr Orzechowski Pianohooligan i Kuba Więcek.

Partnerem pokazu jest Festiwal Filmu Niemego w Krakowie.

31.05 PT 18:00 | Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA

Premiera dokumentu “Wałęsa według Wałęsy” (reż. Andrzej Fidyk)

Pokaz specjalny najstarszego „półkownika” Rzeczypospolitej. Film zrealizowany w 2015 roku doczeka się emisji w Telewizji Polskiej 4 czerwca, w 35. rocznicę wolnych wyborów. Portret Lecha Wałęsy – przywódcy Solidarności, laureata Nagrody Nobla i prezydenta Polski – naszkicowany został z jego własnej perspektywy, w rozmowie z reżyserem, z wykorzystaniem nieznanych dotąd archiwaliów. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu Andrzejem Fidykiem, współscenarzystką Anną Więckowską oraz żoną bohatera Danutą Wałęsą i synem Bogdanem Wałęsą, prezesem Fundacji Instytut Wałęsy.

30.05 CZW 18:00 | Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA

Karnety i bilety na 64. Krakowski Festiwal Filmowy już w sprzedaży!
Harmonogram projekcji i wydarzeń towarzyszących jest dostępny na stronie.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Festiwal realizowany jest ze środków: Gminy Miejskiej Kraków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Programu Kreatywna Europa Komisji Europejskiej, Województwa Małopolskiego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku.

Aktualności

36 z 1081