“Syndrom Hamleta” nominowany w 25. edycji Polskich Nagród Filmowych ORŁY


Znamy listę filmów nominowanych w jubileuszowej, 25. edycji Polskich Nagród Filmowych ORŁY. O najwyższy laur w kategorii najlepszy film dokumentalny, zawalczy “Syndrom Hamleta” w reżyserii jednego z najważniejszych duetów polskiego kina – Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Dokument, który otworzył zeszłoroczny Krakowski Festiwal Filmowy oraz zwyciężył w konkursie polskim, trafi wkrótce do kinowej dystrybucji w Danii i w USA. 

Zwycięzca 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego z szansą na polskiego Oscara.
“Syndrom Hamleta” przedstawia pokolenie młodych Ukraińców naznaczone czasem wojny. Punktem wyjścia są tu przygotowania do spektaklu teatralnego luźno opartego na motywach szekspirowskiego „Hamleta”. Film jest poruszającym portretem pokolenia pragnącego zmierzyć się z wojenną traumą i bolesną przeszłością, która po inwazji Rosji na Ukrainę, staje się zarówno ich teraźniejszością, jak i przyszłością. Słowa „być albo nie być” – w warunkach wojennych nabierają zupełnie nowych odcieni. 

„Syndrom Hamleta” został ukończony tuż przed wybuchem wojny w 2022 roku, a w świetle aktualnych wydarzeń nie pozwala przestać myśleć o losach bohaterów. Dziś troje naszych bohaterów: Katia, Sławik i Roman walczy w szeregach ukraińskiej armii. Rodion, który jest stylistą szyje teraz mundury wojskowe. Z kolei Oksana od roku jest w Warszawie i pracuje jako aktorka w Teatrze Powszechnymopowiada Piotr Rosołowski, współreżyser i autor zdjęć.

Jesteśmy naszymi bohaterami w ciągłym kontakcie, ta barbarzyńska wojna, jaka ma miejsce w Ukrainie jest tak niewyobrażalnie bolesnym doświadczeniem, że najważniejsze co możemy teraz zrobić to maksymalnie ich wspierać. Od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, pomagamy naszym bohaterom, szczególnie tym, którzy walczą. Wysłaliśmy im wiele transportów z najpotrzebniejszym sprzętem wojskowym oraz medycznymdodaje Elwira Niewiera, współreżyserka filmu. 

„Syndrom Hamleta” wpisuje się w apel Dariusza Jabłońskiego, prezydenta Polskiej Akademii Filmowej, który zwrócił się do całego środowiska filmowego z gorącą prośbą o wsparcie dla ukraińskich filmowców. Działalność Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego na festiwalach, działalność wolontaryjna, edukacyjna, humanitarna i wsparcie Ukrainy pokazuje, że twórczość może wykraczać poza zwykłą kreację i efekt; nie być tylko dla widza (choć jest on ważny), ale też dla bohaterów, uczestników, całego pokolenia, społeczeństwa i wkraczać na obszary humanizmu, humanitaryzmu, empatii i zrozumienia. Sztuka może być kategorią moralną.

Film Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego to jeden z najgłośniejszych, europejskich, współfinansowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej filmów dokumentalnych. Dotychczas został pokazany w Polsce na ponad 50 pokazach specjalnych z dyskusją lub debatą po filmie i na ponad 30 międzynarodowych festiwalach, gdzie zdobył uznanie twórców i gremiów jurorskich oraz otrzymał wiele prestiżowych nagród m.in. Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym; Grand Prix Semaine de la Critique oraz Independent Critics Award „Boccalino d’Oro” dla najlepszego filmu dokumentalnego w Locarno; nagrodę dla Najlepszego Dokumentu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Adelajdzie; nagrodę dla Najlepszego Dokumentu na Festiwalu Watch Docs w Warszawie; niemiecką nagrodę Romana Brodmanna dla wybitnego filmu o tematyce polityczno-społecznej; Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich na festiwalu „Człowiek w zagrożeniu”; dwiema nagrodami w Trieście: Nagrodę Publiczności za Najlepszy Film Dokumentalny oraz Nagrodę Balcani Caucaso Transeuropa – dla najlepszego filmu konkursowego portretującego społeczno-polityczne i kulturalne przemiany w Europie południowo-wschodniej.

“Syndrom Hamleta” to trzecia wspólna produkcja Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Poprzednie, „Książę i dybuk” oraz „Efekt domina” były doceniane i nagradzane na międzynarodowych festiwalach na całym świecie.

Do 26 lutego można oddawać głosy na filmy nominowane do Orłów 2023. Nazwiska laureatów Orłów we wszystkich kategoriach zostaną ogłoszone podczas 25. Gali Orłów, w poniedziałek, 6 marca w Teatrze Polskim w Warszawie. 

Kategoria: News.

Aktualności

174 z 1921