>

60. Krakowski Festiwal Filmowy rusza w niedzielę

Krakowski Festiwal Filmowy obchodzi w tym roku swój 60. jubileusz. Ze względu na pandemię, wszystkie seanse, spotkania z twórcami i wydarzenia towarzyszące odbędą się online. W programie zaprezentowanych zostanie prawie 200 filmów z całego świata, w tym kilkadziesiąt premier, odbędzie się ponad 60 spotkań z filmowcami, bohaterami i jurorami. Galę wręczenia nagród poprowadzi Maciej Stuhr.

Z okazji okrągłej, 60. edycji, karnety i bilety dostępne są w jubileuszowych cenach: karnet na wszystkie wydarzenia za 60 zł, a bilet za 6 zł.

Cztery równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy, DocFilmMusic oraz polski ocenią wybitne osobowości świata kina, filmowi twórcy, przedstawiciele międzynarodowych festiwali, a także dotychczasowi laureaci Krakowskiego Festiwalu Filmowego, m.in. Jan Komasa, Łukasz Żal, Magdalena Łazarkiewicz, Leszek Możdżer.

Festiwal otworzy dokument „Pollywood” Pawła Ferdka. To osobista podróż do Ameryki, którą reżyser odbył śladami wschodnioeuropejskich założycieli Hollywood – Samuela Goldwyna, Luisa B. Mayera i braci Warner. To także uniwersalna i ekscytująca historia o marzeniach, odwadze i desperacji, ukazana na tle historii Fabryki Snów oraz współczesnego Hollywood.

Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia duńska. W ramach sekcji Fokus na Danię zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Danii oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich.

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu dokumentalnego otrzyma Péter Forgács – wybitny węgierski dokumentalista i światowej sławy artysta multimedialny. Niezwykła twórczość Forgácsa opiera się na oryginalnej technice tworzenia filmów z gotowych materiałów nakręconych przez innych autorów.

W trakcie festiwalu odbędą się pokazy filmów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących zorganizowane we współpracy z Fundacją Siódmy Zmysł. Będą to: “xABo: Ksiądz Boniecki”, “Efekt Motylka”, “Tygrysice Menopauzy”, “Guczo. Notatki z życia”, “Moja bezsenna ciemność”.

Już po raz ósmy w programie Festiwalu znajdzie się sekcja dokumentów naukowych Docs+Science. Ziemia niczyja. Najciekawsze polskie filmy dokumentalne autorstwa zarówno młodych twórców, jak i uznanych reżyserów zobaczymy w ramach Panoramy polskiego dokumentu. Kids&Youth – kino dla młodych to filmowy przegląd dla najmłodszych widzów i młodzieży. W programie także dokumenty o sprawach kobiecych w cyklu Opowieści ze świata. Świat kobiet oraz obraz starego kontynentu z perspektywy mężczyzn w cyklu Gdzieś w Europie. Chłopaki też płaczą.

Ważną częścią Festiwalu jest KFF Industry – największa w Polsce platforma spotkań branżowych. Wydarzenia w ramach KFF Industry również odbędą się online. W programie, już po raz szósty, znajdzie się m.in. jedna z sesji DOC LAB POLAND, współorganizowana przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

Zapraszamy uczestników festiwalu do wirtualnej grupy na Facebooku, gdzie dzielimy się opiniami i wrażeniami oraz gdzie dostępne będą dodatkowe materiały.