>

“Antybohater” Michała Kaweckiego w kinach w całej Polsce!

Cyklem pokazów przedpremierowych w krakowskich kinach studyjnych, dokument Michała Kaweckiego rozpocznie podróż przez kinowe ekrany w całym kraju. Jedna z dwóch polskich produkcji w prestiżowym międzynarodowym konkursie dokumentalnym 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, doceniona przez jury i publiczność rusza w Polskę!

Miszka, tytułowy antybohater to chłopak o wielu twarzach. Drobny przestępca i obiecujący narciarz alpejski, mimo poważnej niepełnosprawności fizycznej i trudnych warunków życia, czerpie z niego pełnymi garściami. A do tego ma wyjątkowe poczucie humoru. Spotykamy go w kluczowym momencie, kiedy wkracza w dorosłość i dostaje ostatnią szansę, by wziąć udział w paraolimpiadzie. Ale przede wszystkim bohater musi zadecydować, jak będzie wyglądała jego przyszłość. Mimo ograniczeń podejmuje w życiu kolejne próby.

Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio zakończą się za kilka dni. Miszka, też mógł zostać paraolimpijczykiem. Dlaczego tak się nie stało? Jak wyglądają kulisy sportu osób z niepełnosprawnościami? Czy talent wystarczy aby osiągnąć sukces?

  

Dokument Kaweckiego otrzymał wyróżnienie jury konkursu polskiego pod przewodnictwem Jana P. Matuszyńskiego na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym za ogromną wrażliwość i wnikliwość psychologiczną, stworzenie atrakcyjnego wizualnie i narracyjnie dokumentu, który zaciera granice gatunków i staje się czystym kinem.

Warto zauważyć, że film rozwijany był na Doc Lab Poland – największym w Polsce i najbardziej wieloaspektowym programie dla dokumentalistów i nagrodzony na kończącym je pitchingu odbywającym się w ramach KFF Industry i polegającym na prezentacji najnowszych polskich dokumentalnych projektów na różnym etapie produkcji. “Antybohater” w konkursie Docs to go! otrzymał nagrodę ColorOffOn w roku 2019.
Doc Lab Poland jest organizowany przez Fundację im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowską Fundacją Filmową.

Pierwszy przedpremierowy pokaz dokumentu z udziałem Miszki – Michała Chrobaka, jego trenera – Janusza Wasila i reżysera filmu – Michała Kaweckiego odbędzie się 9 września o godz. 19.00 w krakowskim kinie Sfinks. Spotkanie po seansie poprowadzi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Dystrybutorem filmu “Antybohater” jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator Krakowskiego Festiwalu Filmowego i wielu innych inicjatyw popularyzujących najciekawsze polskie i światowe filmy dokumentalne.