Ci wspaniali mężczyźni

Nadszedł czas kobiet, a my przekornie przyjrzymy się facetom. W ramach kolejnego cyklu KFF VOD udostępniamy najciekawsze filmy tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego w wybranych zestawach tematycznych.
 
Ci wspaniali mężczyźni to ojcowie, nauczyciele, mentorzy, zwyczajni ludzie w niezwykłych, czasem przerastających ich rolach. Osobliwy matematyk z Transylwanii, który porzuca konwencjonalny system edukacji, były mistrz świata w kulturystyce, który całkowicie poświęca się opiece nad nastoletnim synem, czy ojciec, który staje się bohaterem filmu swojej córki – to bohaterowie uwikłani w trudne relacje osobiste, pełni pasji, angażujący się w to, co dla nich najważniejsze.
 
Osobliwy matematyk z Transylwanii, który porzuca konwencjonalny system edukacji, były mistrz świata w kulturystyce, który całkowicie poświęca się opiece nad nastoletnim synem, czy ojciec, który staje się bohaterem filmu swojej córki – to bohaterowie uwikłani w trudne relacje osobiste, pełni pasji, angażujący się w to, co dla nich najważniejsze.
 

“Belfer” reż. Alexandru Brendea, Rumunia, 2019, 82′

Pasjonat, entuzjasta wiedzy, erudyta, a przede wszystkim niezwykły nauczyciel. Bohater dokumentu miał już dosyć pomstowania na rumuński system edukacji, wziął sprawy w swoje ręce i założył szkołę. We własnym domu z zapałem uczy grupę ludzi w różnym wieku. Dzięki jego mentorskiej postawie i idealistycznemu podejściu uczniowie, poza ćwiczeniami z matematyki, otrzymują też niezwykłą lekcję życia. Zostają zarażeni jego wiarą w siłę nauki i potęgę wiedzy. A przy tym poznają niebanalną osobę, czasem irytującą, zgryźliwą, ale też kochającą koty i rumuńską muzykę.

“Mistrz świata”, reż. Federico Borgia, Urugwaj, 2019, 78′

W opakowaniach po odżywkach trzyma dzisiaj skarpetki. Ledwo wiąże koniec z końcem, czasem grywa na pianinie, ale treścią jego życia stała się opieka nad nastoletnim synem. Oto były mistrz świata w kulturystyce – mężczyzna w kryzysie rozdarty między bujną przeszłością a niepewną przyszłością. Po sportowej karierze została mu jedynie poważna choroba nerek, lecz Antonio Osta nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Autorzy filmu przypatrują się skomplikowanej ojcowsko-synowskiej relacji, stawiając istotne pytania o to, czym tak naprawdę są męskość i siła.

“Mój ojciec w roli ojca”, reż. Mo Scarpelli, Wenezuela, Wielka Brytania, Włochy, USA, 2020,  108′

Nie jest łatwo nakręcić film fabularny z własnym ojcem. Zwłaszcza wtedy, gdy staje się głównym aktorem na planie, a filmowa opowieść inspirowana jest jego życiem w amazońskiej dżungli. I na dodatek ma on poważny problem z alkoholem. Młoda reżyserka, która wychowywała się głównie z matką, powraca do ojczystej Wenezueli, by zrealizować swoje ambicje i z pomocą kamery pojednać się z nieobecnym przez lata rodzicem. Praca nad filmem, zarówno w przypadku bohatera, jak i autorki, coraz bardziej zamienia się w psychodramę – bolesną, choć jednocześnie oczyszczającą.

“Najszczęśliwszy facet na świecie” reż. Joonas Berghall, Finlandia, 2020, 85′

Alkoholik, mężczyzna zmagający się z depresją, były żołnierz, ojciec pozbawiony praw rodzicielskich czy chorujący na serce pacjent… Wszyscy są obywatelami statystycznie najszczęśliwszego kraju świata, Finlandii. Jednym z nich jest również reżyser filmu, który postanawia bliżej przyjrzeć się krajanom. Wybiera tych pozornie najbardziej uprzywilejowanych, białych, w średnim wieku. Mężczyźni decydują się podzielić z nim swoim życiem, opowiadają mu o swoich problemach, bolesnych doświadczeniach czy błędach młodości. Film zadaje kłam optymistycznym sondażom, w zamian oferując zupełnie inne spojrzenie.

Zapraszamy na jesienne dni i wieczory z filmem dokumentalnym.
Filmy będą udostępnione online na terenie Polski w ostatnim tygodniu miesiąca. Jednorazowy dostęp w cenie 9 zł umożliwia oglądanie filmu przez 24h. Szczegóły: KFF VOD

Kategoria: news.

Aktualności

390 z 1916