Siła oporu

Polska2024fabuła30'Konkurs polski

Polityczny idealizm i nadzieje na lepsze jutro aktorki Olgi wystawione zostają na najcięższą z prób. Autorytarna, wszechwiedząca władza komunistyczna postanawia złamać kobietę, gdy jej ojciec trafia do szpitala i walczy o życie, a mąż przebywa w areszcie. Olga musi odnaleźć się w nowej sytuacji i dokonać wyboru niemożliwego. Każda godzina zwłoki może przynieść fatalne konsekwencje. Osadzony w latach 80. film ma społeczno-historyczne zacięcie. Twórcy dbają o szczegóły w scenografii i kostiumach, a w scenariuszu zadają pytania godne kina moralnego niepokoju. Sama postać Olgi posiada werwę Agnieszki z „Człowieka z marmuru” Andrzeja Wajdy. Czy w konfrontacji z wielką machiną władzy jednostka ma jakiekolwiek szanse na to, żeby ochronić bliskich i zachować godność?

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Elżbieta BenkowskaGość Q&A

Reżyserka, scenarzystka. Za swój dyplomowy film "Olena", zrealizowany w Gdyńskiej Szkole Filmowej, otrzymała wiele nagród, w tym nominację do Złotej Palmy w konkursie filmów krótkometrażowych na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Następnie wyreżyserowała pierwszą część filmowego tryptyku „Nowy świat” wyprodukowanego przez Akson Studio. Obecnie pracuje nad swoim pełnometrażowym debiutem pt. “Orunia 4ever”, za który otrzymała już Nagrodę Specjalną Script Pro. Jest przewodniczącą Koła Młodych SFP.

zdjęcia
Maciej Edelman
scenariusz
Tomasz Stochniał, Elżbieta Benkowska
obsada
Lena Góra, Tamara Arciuch, Andrzej Mastalerz, Cezary Żak, Krzysztof Wach, Łukasz Rochna, Mateusz Rusin, Adrianna Kalska, Jakub Zając, Sylwia Achu, Adrian Brząkała, Tomasz Stochniał
muzyka
Marcin Krzyżanowski
dźwięk
Marcin Popławski, Jacek Hamela
montaż
Irena Banat
produkcja
Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński (Studio Munka - SFP)
Fotos
Kadr z filmu Siła oporu