Gąsienice

Francja, Liban2023fabuła30'Short Matters! Krótkie filmy roku

Asma i Sarah, dwie kobiety pochodzące z Lewantu, pracują w tej samej restauracji w mieście Lyon we Francji. Obie dźwigają ciężar domu, który musiały opuścić. Początkowo nieufne wobec siebie, stopniowo odkrywają wspólną nić, która je łączy - sięgającą czasów, gdy Jedwabny Szlak łączył Lyon z ich rodzinnymi krajami. Czy w obliczu przymusowej migracji jesteśmy w stanie pokonać niechęć i znaleźć ukojenie w sobie nawzajem?

Partner
reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Michelle Keserwany

Libańska muzyczka, pisarka i reżyserka. Jest współautorką filmu „Kafarnaum” wspólnie z Nadine Labaki (nominowaną do Oscara, zdobywczynią Prix du Jury w Cannes 2018 oraz nagrody za najlepszy scenariusz na MFF w Sztokholmie). Rozpoczęła własne projekty filmowe, w tym swój pierwszy animowany film pełnometrażowy „Ouzkourini”, produkowany przez Special Touch Studios. Jej debiutancki krótkometrażowy film fabularny „Les Chenilles” został napisany i wyreżyserowany wspólnie z Noelem Keserwany'm. Film jest koprodukowany przez La Biennale de Lyon i Dewberries Films.

Noel Keserwany

Libańska muzyczka, pisarka i reżyserka. W 2021 roku otrzymała grant od Instytutu Francuskiego na pobyt w La Cite des Arts w Paryżu i pracę nad swoimi projektami filmowymi. Od tego czasu mieszka między Bejrutem a Paryżem. Obecnie pisze swój pierwszy film fabularny „Un An” i pracuje nad animowanym filmem krótkometrażowym „Seven Mountains and Seven Seas”, wspieranym przez DFI Production Fund i wyprodukowanym przez Dewberries Films. Debiutancki krótkometrażowy film fabularny „Les Chenilles” napisała i wyreżyserowała wspólnie z Michelle Keserwany. Gra w nim również jedną z głównych ról.

zdjęcia
Karim Ghorayeb
scenariusz
Michelle Keserwany
muzyka
Zeid Hamdan, Lynn Adib
montaż
Konstantin​ Bock
produkcja
Marine Vaillant (Dewberries Films)
Fotos
Kadr z filmu Gąsienice
Zwiastun