Panorama polskiego dokumentu

8 filmów
Wspaniała aktorka Barbara Krafftówna, mistrzyni sztuk walki Aleksandra Rola i strażniczka z Auschwitz Johanna Langefeld. Różni ich wszystko, ale stali się bohaterami filmów dokumentalnych, bo wyróżnia ich wyjątkowość biografii, opowiedzianych oryginalnie i atrakcyjnie. Do tego grona dołączą kobiety z bałkańskiego domu nękanego wojnami, mieszkańcy pełnej kolorowych pól gminy Bychawa, kustosz pamięci o żydowskich mieszkańcach (a z zawodu lekarz z wioski położonej nad Niemnem), trzy pokolenia jednej rodziny i ich trudne związki, wreszcie umykające wszelkim standardowym wyobrażeniom starsze małżeństwo.
 • Furia (Fury)

  reż. Krzysztof Kasior
  dok2021

  Ola marzy o karierze zawodowej fighterki. Chciałaby się w końcu wyrwać z prowincjonalnego blokowiska, zostawić za sobą osiedlowe patologie i rozpocząć życie na własny rachunek. Jak wiele będzie w stanie poświęcić, by zdobyć upragniony mistrzowski pas?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Furia
 • Jeden dom (Common Place)

  reż. Karolina Anna Kuta, Patrycja Skorupska
  dok2021

  Na przekór wojnie w byłej Jugosławii i ciągle żywym antagonizmom etniczno-religijnym w bośniackiej miejscowości Rogatica kobiety należące do różnych nacji, wyznań i pokoleń zamieszkują wspólnie stary dom.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Jeden dom
 • Johanna Langefeld. Historia znikania (The Disappearance of Johanna Langefeld)

  reż. Władysław Jurków, Gerburg Rohde-Dahl
  dok2020

  Była starszą nadzorczynią w hitlerowskich obozach koncentracyjnych, ale zaraz po wojnie udało jej się zbiec z więzienia w Krakowie. Film bada najbardziej tajemniczy wątek tej ucieczki: jak to się stało, że grupa polskich więźniarek obozu w Ravensbrück pomogła byłej esesmance?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Johanna Langefeld. Historia znikania
 • Krafftówna w krainie czarów (An Actress in Wonderland)

  reż. Maciej Kowalewski, Piotr Konstantinow
  dok2021

  „Zawsze była we mnie ciekawość, żeby zajrzeć dalej” – wyznaje jedna z najwspanialszych polskich aktorek. Wraz z Barbarą Krafftówną odwiedzamy jej magiczną krainę, którą zamieszkują duchy przeszłości, Starsi Panowie, lecz nade wszystko niezapomniane role.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Krafftówna w krainie czarów
 • Mikrokosmosy (Universes)

  reż. Dorota Roś
  dok2021

  Ogólnopolski Festyn „W Krainie Pierogów” w Bychawie. Osobliwa impreza oraz widowiskowa fotografia astronauty NASA mają wspólny mianownik – niewielką gminę na Lubelszczyźnie. Z daleka widok jest piękny, a jak wyglądają małe ojczyzny z bliska?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Mikrokosmosy
 • Nad Niemnem (Over the River)

  reż. Andrei Kutsila
  dok2021

  Kiedyś chciał być żołnierzem – dziś jest wiejskim lekarzem i ciężko pracującym rolnikiem. A także samotnym strażnikiem pamięci o żydowskich mieszkańcach tej okolicy, po których został jedynie zarośnięty cmentarz. Sielski pejzaż nad rzeką Niemen przechowuje ślady tych, którzy odeszli.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Nad Niemnem
 • Ten obrazek jest bardzo ładny (It's a Very Pretty Picture)

  reż. Jakub Ciosiński
  dok2021

  Nagrane telefonem, zarejestrowane na taśmie VHS, sfilmowane kamerą cyfrową. Podpatrzone w intymnych sytuacjach. Jakub Ciosiński pokazuje życie trzypokoleniowej rodziny w kontekście niepowodzeń miłosnych i problemów w budowaniu związków.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Ten obrazek jest bardzo ładny
 • To wszystko nie takie proste (In a Knot)

  reż. Aleksandra Sykulak
  dok2021

  Nie umieją żyć ze sobą, ale osobno też nie potrafią – taki obraz dziadków próbuje poskładać w całość stojąca za kamerą wnuczka. Rozstali się 30 lat temu: on mieszka w Warszawie, ona przeniosła się do Berlina. Jak to możliwe, że pozostają w bliskim kontakcie?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu To wszystko nie takie proste