Panorama polskiego dokumentu

7 filmów
Twórcy dokumentów zaproszonych do popularnej pozakonkursowej sekcji wykraczają poza granice kraju lub osadzają się na jego obrzeżach, uciekają od doczesności i myszkują w archiwach, by opowiedzieć na nowo o postaciach, które przeszły do historii.
 • 1953. Walka o nadzieję (1953. Fight for Hope)

  reż. Marek Jagielski
  dok2023

  Pierwsze w powojennej Polsce mistrzostwa świata w boksie - kultowej wówczas dyscyplinie sportu. W zrujnowanej Warszawie legendarny trener Feliks Stamm musi odbudować polską reprezentację bokserską, żeby stawić czoła najpotężniejszej drużynie świata - ZSRR.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu 1953. Walka o nadzieję
 • Czeski film (Jews by Choice)

  reż. Justyna Gawełko, Tomer Slutzky
  dok2024

  Grupa mieszkańców małego czeskiego miasta odbudowuje zniszczoną synagogę, próbując jednocześnie tchnąć w nią życie. Współczesna opowieść o tożsamości żydowskiej w jednym z najmniej religijnych krajów świata.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Czeski film
 • Gdy powieje harmattan (When Harmattan Blows)

  reż. Edyta Wróblewska
  dok2024

  Jako ośmioletnia dziewczynka Barbara podzieliła los tysięcy ghańskich dzieci wysyłanych do niewolniczej pracy przez własnych rodziców. Po latach wraca do rodzinnego domu, by zadać pytania, o których myślała przez całe życie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Gdy powieje harmattan
 • Kuba

  reż. Marcin Strauchold
  dok2023

  Janusz Morgenstern, reżyser filmów i seriali, które na stałe zapisały się na kartach polskiej kinematografii, m.in.: „Do widzenia, do jutra”, “Trzeba zabić tę miłość”, „Stawka większa niż życie”. Portret Morgensterna utkany jest z audycji, zdjęć, wywiadów z najbliższymi, a także jego własnych filmów.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kuba
 • Kwiaty Ukrainy (Flowers of Ukraine)

  reż. Adelina Borets
  dok2024

  Na kwiecistej działce w samym centrum blokowiska w Kijowie mieszka 67-letnia Natalia, przez lata walcząca z inwestorami, którzy chcieliby w miejscu jej domu postawić kolejną nieruchomość. I kiedy wydaje się, że walka z deweloperami to najgorsze, co ją spotyka, rozpoczyna się atak Rosji na Ukrainę.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kwiaty Ukrainy
 • Las (Forest)

  reż. Lidia Duda
  dok2024

  Asia i Marek mieszkają wraz z trójką dzieci w Puszczy Białowieskiej, tuż przy granicy z Białorusią. Zainstalowane w lesie kamery do tej pory służyły im do obserwacji zwierząt. Ale nocne nagrania pokazują, że w lesie pojawili się ludzie. Cała rodzina angażuje się w pomoc uchodźcom, mimo że nie mają żadnego wsparcia od państwa.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Las
 • Ostatnia wyprawa (The Last Expedition)

  reż. Eliza Kubarska
  dok2024

  Wanda Rutkiewicz, najwybitniejsza polska alpinistka, zaginęła 13 maja 1992 roku w drodze na Kanczendzongę. Śladem ostatniej wyprawy Wandy rusza reżyserka Eliza Kubarska. Rozmawia ze świadkami tamtych wydarzeń, konfrontuje ich z teoriami na temat zniknięcia - czy to możliwe, że Wanda wciąż żyje?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Ostatnia wyprawa