Docs+Science

6 filmów
Tegoroczny cykl dokumentów naukowych Docs+Science poświęcamy zagadkowemu zjawisku pamięci, procesowi sięgania wstecz w czasie. Próby ratowania ułamka z historii zarejestrowanej na celuloidzie, eksperyment mający na celu odtworzenie pradawnego ekosystemu dalekiej Syberii, podróż do jądra strachu - praprzyczyny wszystkich lęków, zapisana w skorupkach jajek pamięć o 4 tysiącach różnych gatunków ptaków, dokumentalny poemat o milczących świadkach przeszłości naszej planety, i wreszcie sylwetka Henriego Glassie i próba odpowiedzi na pytania o naturę piękna.
 • Film, żywy zapis pamięci (Film, the Living Record of Our Memory)

  reż. Inés Toharia
  dok2021

  Orson Welles powiedział: „Taśma filmowa ma osobowość. I ta osobowość jest autodestruktywna. Zadaniem archiwisty jest przewidzieć, co taśma zrobi, i temu zapobiec”. Dokument hiszpańskiej autorki opowiada o próbach ratowania choćby ułamka z ogromu historii zarejestrowanej na celuloidzie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Film, żywy zapis pamięci
 • Henry Glassie: Badania terenowe (Henry Glassie: Fieldwork)

  reż. Pat Collins
  dok2021

  Hipnotyzujący dokument poświęcony Henry’emu Glassie. Reżyser przyjmuje w nim perspektywę tej znakomitej postaci antropologii, a widz jednoczy się z badaczem, staje się jego okiem i uchem.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Henry Glassie: Badania terenowe
 • Park Plejstoceński (Pleistocene Park)

  reż. Luke Griswold-Tergis
  dok2022

  To niejedyny dokument o granicy geniuszu i szaleństwa – ale na pewno jeden z najbardziej zabawnych. Luke Tergis śledzi brawurową próbę zrestartowania pradawnego ekosystemu dalekiej Syberii, powrotu do stanu zapisanego w plejstoceńskich skamieniałościach.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Park Plejstoceński
 • Zapach strachu (The Scent of Fear)

  reż. Mirjam von Arx
  dok2021

  Mirjam von Arx zabiera widzów w podróż do jądra strachu – do praprzyczyny wszystkich lęków. Łączy porządek subiektywny i obiektywny, by poszukać odpowiedzi na pytania o to, co rządzi ludzkim zachowaniem: my czy nasze obawy.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Zapach strachu
 • Zbieranie jaj w ciężkich czasach (O, Collecting Eggs Despite the Times)

  reż. Pim Zwier
  dok2021

  Czasem nauka jest rodzajem zorganizowanego szaleństwa. Całe dziedziny wiedzy zawdzięczają swoje istnienie uczonym ogarniętym obsesją – takim jak Niemiec Max Schönwetter. Zgromadzona przez niego kolekcja blisko 20 tysięcy okazów ptasich jaj ma bezcenną wartość dla owologii.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Zbieranie jaj w ciężkich czasach
 • Z morza prastarego (From the Wild Sea)

  reż. Robin Petré
  dok2021

  Wyrafinowany wizualnie i przejmujący dokument – a może bardziej poemat – o milczących świadkach przeszłości naszej planety, zaplątanych w sieci cywilizacji migrantach z pradawnego oceanu. Film przeznaczony dla widzów dorosłych.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Z morza prastarego