Docs+Science

6 filmów
W stulecie urodzin Stanisława Lema zabieramy Państwa w podróż w najbardziej egzotyczny i skomplikowany rejon Kosmosu. Zbliżymy się do obiektu równie tajemniczego jak myśląca planeta Solaris – a może nawet bardziej zagadkowego. Jego wnętrze to obszar zbadany słabiej niż jądro pulsarów. Jakie są źródła jego nieskończonej pomysłowości? Co w jego aktywności uznajemy za normę, a co za aberrację? Czy sonda o nazwie Nauka ma szanse przebadać tę egzotyczną planetę o nazwie Człowiek? Odpowiedzi szukajcie w sześciu wybitnych dokumentach, które harmonijnie łączą wiedzę o umyśle ze sztuką filmową.
 • Ballada o Green Bank (Green Bank Pastoral)

  reż. Federico Urdaneta
  dok2020

  Niewielka miejscowość Green Bank w Wirginii Zachodniej stała się w latach 50. ubiegłego wieku domem jednego z największych radioteleskopów na świecie. Jest też mekką osób uważających się za nadwrażliwe na promieniowanie elektromagnetyczne – bo obszar wokół Green Bank to strefa absolutnej ciszy radiowej.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Ballada o Green Bank
 • Grzyb ma głos (The Mushroom Speaks)

  reż. Marion Neumann
  dok2021

  Nieostentacyjnie piękne, ukryte – grzyby w kinie rzadko odgrywają role pierwszoplanowe. Niesłusznie, bo mogą służyć za wspaniały przykład tego, jak wchodzić w udane alianse, życiodajne symbiozy – podtrzymując delikatne ekosystemy w stanie owocnej współpracy. Wydają się delikatne, a są nieśmiertelne i wieczne. Osobne, a połączone w gigantyczną sieć i wszechobecne.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Grzyb ma głos
 • Instytut Zaawansowanego Myślenia (The World of Thinking)

  reż. Misha Wessel, Thomas Blom
  dok2019

  Idylla - tym miał być założony w 1930 roku Institute for Advanced Studies, którego pracownicy i stypendyści pozbawieni są wszelkich obowiązków poza jednym: snuciem oryginalnej myśli. Czy ta ostatnia przystań Alberta Einsteina realizuje cel, czy okazuje się utopią, w której nie wypowiedziana presja społeczności staje się powodem obsesji?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Instytut Zaawansowanego Myślenia
 • Jawa czy sen (The Wakeful Sleeper)

  reż. Boris Van der Avoort
  dok2020

  Czerpiący śmiało z dorobku surrealistów zapis prywatnego śledztwa, w którym autor filmu poszukuje przyczyn tajemniczego zaburzenia – bezsenności. To ujmująca formalnie, wspaniale metaforyczna droga między rzeczywistością a snem, tym, co wrażeniowe, a tym, co naukowe. Czym jest sen? Jaką pełni funkcję? Czy jest jakaś międzygatunkowa wspólnota senna? W swoim intymnym wizualnym dzienniku Boris Van der Avoort rejestruje stany ducha i ciała zawieszonych między światłem i ciemnością.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Jawa czy sen
 • Między twarzami (Lost in Face)

  reż. Valentin Riedl
  dok2020

  Naukowiec i artysta Valentin Riedl wraca do bohaterki zachwycającego filmu krótkometrażowego „Carlotta’s Face”. W swoim hybrydowym dokumencie łączącym porządek racjonalny z emocjonalnym przedstawia wewnętrzny świat osoby dotkniętej zaburzeniem percepcji wizualnej zwanym prozopagnozją. Niemożliwe staje się możliwe dzięki wrażliwości nie tylko reżysera, ale i autora sekwencji animowanych, Frédérica Schulda.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Między twarzami
 • SM (MS)

  reż. Suzanne Raes
  dok2019

  Niespotykany w kinie dokumentalnym realny, dogłębny dialog między naukowcem a artystką, którzy dzielą jedną życiową obsesję (i zagadkową chorobę): stwardnienie rozsiane. Dla niego, neurologa, to spalające go wyzwanie zawodowe. Dla niej, pisarki, to palący osobisty dramat. Wspólna jest im frustracja. Dwa języki opisu i dwie perspektywy splatają się we wzruszającym, ale trzeźwym naukowo raporcie ze stanu bezradności.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu SM