Konkurs krótkometrażowy

36 filmów
Najstarszy konkurs krakowskiego festiwalu. O Złotego i trzy Srebrne Smoki, ułatwioną drogę do Europejskiej Nagrody Filmowej (EFA) i Oscara zabiegać będzie 12 dokumentów, 11 fabuł i 13 animacji o pełnym wachlarzu stylów i tematów. Nostalgiczne powroty do czasu dzieciństwa i młodości, wojna i jej nieuchronne skutki, wiara w boską moc i w swój talent, opresja społeczna i przemoc seksualna, świat w pandemii i przewrotny wizerunek domowego ogniska. Małe zwierciadło wielkiego świata. Filmy na pograniczu gatunków, prowokacyjne, wykorzystujące niepoważną oprawę do poważnych opowieści i na odwrót – a wśród nich pięcioosobowa polska reprezentacja.
 • Azbest (Asbestos)

  reż. Javier Marco
  fab2020

  Surrealistyczno-poetycka opowieść o parze, która na złomowisku znajduje okryty azbestem strój jeża. Niecodzienny kostium wprowadza do ich świata element zagadki. Prowokuje i… sam obserwuje – bohaterów i świat pogrążony w pandemicznej samotności.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Azbest
 • Białe święta (Like the Ones I Used to Know)

  reż. Annie St-Pierre
  fab2021

  Wigilia 1983 roku. Dzieci są dziećmi i nieprzeciętnie rozrabiają. Dorośli w świątecznym rozgardiaszu nie panują nad wszystkim. Pod domem czeka ojciec, którzy ma przejąć od swojej byłej żony opiekę nad maluchami. On sam. Oni wszyscy razem. Światełka, choinki. Dziwny ten wieczór. Taki jak kiedyś, a przecież tak bardzo inny.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Białe święta
 • Blokada (Locked Out)

  reż. Julien Goudichaud
  dok2020

  Dokumentalna elegia dla biedaków, nędzarzy i bezdomnych. Bohaterowie filmu to troje ludzi bez miejsca do życia, zapomnianych przez system ochrony i społeczeństwo. W czasie pandemii COVID-19, kiedy miasta Europy opustoszały, ich egzystencja stała się jeszcze bardziej niestabilna.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Blokada
 • Bóg tutaj był! (God Was Here!)

  reż. Raluca Lupascu
  dok2020

  „Bóg przybył do Maglawit i czynił cuda”. Niezwykła historia sprzed ponad 80 lat stanowi wyjątkowe dziedzictwo ludzi zamieszkujących ten południowy skrawek Rumunii. Ludzi, którzy są dumni z tego, że Najwyższy przemówił do pasterzy.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Bóg tutaj był!
 • Branka

  reż. Ákos K Kovács
  fab2021

  Wczesne lata 90. Jugosławia się rozpada; kraj jest rozdarty krwawym konfliktem. W tym niepewnym czasie młoda pielęgniarka Branka rozpoczyna pracę w szpitalu. Szybko odkrywa, że dramat rozgrywa się nie tylko za murami. Na oddziale położniczym umierają noworodki.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Branka
 • Brutal (Rough)

  reż. Declan Lawn, Adam Patterson
  fab2020

  Irlandia Północna po zakończeniu konfliktu. Grupy paramilitarne przekształciły się w gangi, które egzekwują własną uliczną sprawiedliwość. Ich decyzje są nieodwołalne. Kiedy jednak wyrok śmierci pada na miejscowego psa, może się okazać, że bandyci tym razem próbują ugryźć więcej, niż są w stanie przeżuć.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Brutal
 • Chodź tu (Come Here)

  reż. Marieke Elzerman
  fab2020

  Sam jest nieśmiałą i wrażliwą opiekunką w schronisku dla psów w Ostendzie. Woli trzymać się z boku i wypełniać swoje obowiązki. Z nowymi właścicielami pracuje Koen, behawiorysta. Kiedy w ośrodku zjawia się znerwicowana właścicielka owczarka belgijskiego, Sam postanawia jej pomóc.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Chodź tu
 • Clara z wąsem (Clara with a Mustache)

  reż. Ilir Blakçori
  anim2021

  Wypędzenie z domu, utrata pieniędzy i kosztowności, pobyt w więzieniu – tego doświadczają ludzie w czasie wojny. Świadkiem tych dramatycznych wydarzeń jest przekazywany z rąk do rąk niemiecki banknot z wizerunkiem Clary Schumann.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Clara z wąsem
 • Georgia

  reż. Jayil Pak
  fab2020

  Kiedy policja odmawia śledztwa w sprawie samobójstwa młodej dziewczyny, ofiary gwałtu, zdesperowani rodzice postanawiają inaczej dochodzić sprawiedliwości. Przygotowują niecodzienny protest. Kino epoki #MeToo, wyczulone na nierówności społeczne.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Georgia
 • Jesteś tutaj (You Are Here)

  reż. Orkhan Abulov
  fab2020

  Delikatny melodramat w starym stylu o młodości, wspomnieniach i pierwszym zauroczeniu. Opowieść o spotkaniu dwóch odrębnych wszechświatów, rosyjskiej studentki i amerykańskiego badacza, w namiocie na łonie natury, wśród oszałamiających krajobrazów Kaukazu. Z dobrym początkiem i takim końcem.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Jesteś tutaj
 • Joe Buffalo

  reż. Amar Chebib
  dok2020

  Dokumentalny portret Joego Buffalo, rdzennego mieszkańca Kanady oraz legendy jazdy na deskorolce. Na trudnej i skomplikowanej drodze życia deskorolka była dla mężczyzny największą pasją, a w okresie więzienia i uzależnienia od alkoholu – ostatnią deską ratunku.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Joe Buffalo
 • Kat w domu (The Hangman at Home)

  reż. Michelle Kranot, Uri Kranot
  anim2021

  Ciężarna kobieta rygluje drzwi, mężczyzna układa się do snu pomiędzy przelatującymi bombami, ojciec bawi się z córką – każda z tych osób zostaje przyłapana przez widzów w intymnej i emocjonalnej chwili. Podglądamy ich tak jak kata z wiersza Carla Sandburga. O czym myśli oprawca, gdy wraca po pracy do domu?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kat w domu
 • Kiedy byliśmy łobuzami (When We Were Bullies)

  reż. Jay Rosenblatt
  dok2021

  Archiwalny film edukacyjny i przypadkowe spotkanie ze szkolnym kolegą przywołują wspomnienia z lat 60., kiedy to reżyser był w piątej klasie. Wziął wówczas udział we wstydliwym incydencie: razem z innymi uczniami znęcał się nad klasowym kozłem ofiarnym. Co uczestnicy zdarzenia zapamiętali z tamtych lat?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kiedy byliśmy łobuzami
 • Kobieta i śmierć (Mutha & The Death of Ham-ma Fuku)

  reż. Daniel Suberviola
  dok2021

  Wolna Strefa, Sahara Zachodnia. Opustoszała, nieludzka ziemia, gdzie olbrzymią przestrzeń pustyni przeorały miny przeciwpiechotne. Bohaterka filmu pracuje w brygadzie neutralizującej ładunki wybuchowe i osobiście komentuje tę niemal syzyfową pracę.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kobieta i śmierć
 • Kwestia smaku (Affairs of the Art)

  reż. Joanna Quinn
  anim2021

  W „Kwestii smaku” każdy ma jakiegoś bzika. Tylko narratorce wydaje się, że jest jedyną normalną osobą w zwariowanej rodzinie. Czy aby na pewno? Wykorzystująca czarny humor animacja w przerysowany sposób pokazuje nasze obsesje i uporczywe dążenie do realizacji marzeń.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kwestia smaku
 • Lody Mao (Mao's Ice Cream)

  reż. Brindusa Nastasa, Jialu Zhang, Annabella Stieren
  dok2020

  Dokument przedstawia intrygujący projekt: co dziesięć lat pięć przyjaciółek staje przed obiektywem aparatu fotograficznego. Ich wspólne zdjęcie służy jako pretekst do konfrontacji z historią Chin ostatnich dziesięcioleci oraz pokazania różnych punktów widzenia.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Lody Mao
 • Matka (Mother)

  reż. Subarna Das
  anim2020

  Radosne sceny dziecięcych zabaw i tańca niespodziewanie zamieniają się w zapis traumatycznych wspomnień z przeszłości. Matka, która kiedyś została obrzezana, musi teraz wykonać ten sam zabieg swojej córce. Czy uda jej się przeciwstawić tradycji?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Matka
 • Miłego psa! (Have a Nice Dog!)

  reż. Jalal Maghout
  anim2020

  Pogrążony w wojnie, chaosie i atmosferze rozpadu Damaszek staje się ponurą scenerią dla animacji o życiu podszytym strachem i bezsilnością. Bohater, mieszkaniec Syrii, wie, że jego dom w każdej chwili może zniszczyć bomba. „Miłego psa!” pokazuje apokalipsę, która dzieje się na naszych oczach.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Miłego psa!
 • Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu (Love in Times of Coal-Based Economy)

  reż. Tomasz Siwiński
  anim2021

  Mroczna i niepokojąca animacja z elementami fantastyki, utrzymana w stylistyce socrealistycznych plakatów. Zbyszek, przytłoczony zimnem i pracą w kopalni, próbuje popełnić samobójstwo. Przy życiu utrzymuje go głos lektora z telewizji i miłość do operatorki kopalnianego dźwigu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu
 • Mój wujek Tudor (My Uncle Tudor)

  reż. Olga Lucovnicova
  dok2021

  Punktem wyjścia wstrząsającego autodokumentalnego filmu Olgi Lucovnicowej jest powrót w rodzinne strony, do Mołdawii. Dom wypełniony jest wspomnieniami, lecz wszyscy wokół wydają się idealizować przeszłość, która skrywa traumatyczne wspomnienia.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Mój wujek Tudor
 • On Time

  reż. Zbigniew Czapla
  anim2021

  Migające w zawrotnym tempie rozkłady jazdy i rysunki Hokusaia tworzą osadzoną w Japonii wariację na temat podróżowania i świata, który pędzi coraz szybciej. Nad całością unosi się duch poezji Bashō, nadając tej intensywnej wizualnie animacji filozoficzno-refleksyjny ton.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu On Time
 • Ostatni matador (The Last Matador)

  reż. Katariina Lillqvist
  anim2020

  W Hiszpanii zakazano walk byków, a areny, na których niegdyś odbywały się korridy, zamieniono w supermarkety. Bezrobotnym toreadorom pozostało tylko pozowanie do zdjęć dla turystów. Bohaterowi animacji trafił się jednak niecodzienny klient – sam Władimir Putin.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Ostatni matador
 • Powrót (Comeback)

  reż. Vladimir Leschiov
  anim2021

  Mały chłopiec marzy, by zostać profesjonalnym hokeistą. Niestety pewnego dnia zostaje zmuszony do porzucenia swojej pasji… W rytmie rosyjskiej „Kalinki” animacja opowiada nie tylko o marzeniach, ale także o budowaniu relacji między ojcem a synem.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Powrót
 • Powrót do domu (Homecoming)

  reż. Raffi Movsisyan
  fab2020

  Gorzkie, utrzymane w realistycznej stylistyce kino o rozpadzie więzi rodzinnych. Armenia. Hayk przyjeżdża do domu na święta. Dla bliskich ma wiele prezentów i uśmiechów. Stopniowo i boleśnie przekonuje się jednak, jak bardzo żona i dzieci się od niego oddalili.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Powrót do domu
 • Rodzeństwo (Khoniyar's Children)

  reż. Arman Gholipour Dashtaki
  dok2020

  Tytułowe rodzeństwo to dwóch braci i dwie siostry – czwórka starców, którzy nigdy nie wzięli ślubu ani nie założyli własnych rodzin. To jednak nie znaczy, że są sami: tworzą wyjątkową wspólnotę, której horyzont wyznacza wzajemna bliskość, lecz także poczucie odosobnienia.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Rodzeństwo
 • Solar Voyage

  reż. Adam Żądło
  dok2021

  „To jest film o Mirku Lechu, wizjonerze-wynalazcy, ekstremalnym podróżniku, asie odnawialnych źródeł energii”. Portret niebanalnego bohatera przybiera równie niebanalną formę: parodii dokumentalnego eseju z elementami życzliwego humoru.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Solar Voyage
 • Stancja (The Last Room on the Left)

  reż. Adrian Apanel
  fab2021

  „Ja w sprawie ogłoszenia” – chłopak w zaparowanych okularach wyjaśnia poirytowanej gospodyni przyczynę swojej niespodziewanej wizyty. Gdy się okazuje, że jest wypłacalny, kobieta zaprasza go do środka. Czy to jednak na pewno stancja, której szukał? A może pułapka, z której nie można się wydostać?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Stancja
 • Szałwia o dziewiątej (Salvia at Nine)

  reż. Nari Jang
  anim2020

  Co jest większym przewinieniem: kradzież batonika czy molestowanie dzieci przed szkołą? W czasie gdy dorośli bezkarnie krzywdzą najmłodszych, mała dziewczynka zostaje złapana w sklepie, bo próbuje ukraść słodycze. Opuszcza sklep, ale towarzyszą jej poczucie winy i wyrzuty sumienia.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Szałwia o dziewiątej
 • Włosy mamy (Mom’s Hair)

  reż. Alexey Evstigneev
  dok2021

  Lisa w dzieciństwie straciła włosy. Kiedy wszystkie metody leczenia dziewczynki zawodzą, jej matka postanawia tworzyć peruki dla córki ze swoich własnych włosów. Wkrótce jednak włosy podarowane przez matkę zaczynają coraz bardziej ciążyć…

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Włosy mamy
 • W ciemności (In the Dark)

  reż. Mehdi Zarei
  fab2020

  W środku nocy na południu Iranu rodzina wzywa lekarza do nagłego przypadku „zapalenia płuc”. Dwanaście minut, o których nie sposób zapomnieć. Surowy obraz opresji i zniewolenia w patriarchalnym społeczeństwie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu W ciemności
 • Za późno (Too Late)

  reż. Kinga Syrek
  anim2021

  Bohaterką animacji jest modelka, aktorka, gwiazda filmów Andy’ego Warhola oraz jego partnerka, Edie Sedgwick. Jednak to nie związek z amerykańskim artystą stał się główną osią filmu, a relacja kobiety z toksycznym ojcem. Trudne dzieciństwo położyło się cieniem na jej dorosłym, przesiąkniętym alkoholem i narkotykami życiu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Za późno
 • Zeznania Any (Testimony of Ana)

  reż. Sachin Dheeraj Mudigonda
  dok2020

  Noc. Jezioro. Kamień w wodę. Tajemnicze otwarcie filmu prowadzi do postaci Anaben Pawar, starszej kobiety, która w małej indyjskiej wiosce wiedzie życie wypełnione synkretycznymi rytuałami. Staruszka żyje w zgodzie z naturą, lecz w ciągłym zagrożeniu ze strony opresyjnej kultury patriarchatu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Zeznania Any
 • Zły nastrój (Bad Mood)

  reż. Loris Giuseppe Nese
  anim2020

  Jej mama zarabia 5 euro za godzinę. Czasami się zdarza, że ktoś umiera na jej oczach, wtedy kobieta wpada w zły nastrój. Jej mama opiekuje się starszymi osobami. Film to przedstawiona z perspektywy dziecka opowieść o powtarzalności ludzkiego życia i śmierci.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Zły nastrój
 • Zza szyby (The Danger in Front)

  reż. Alexis Chartrand
  fab2020

  Z barberem nigdy nie wiadomo. Nie wiesz, co mu może chodzić po głowie, gdy tak całymi dniami obserwuje życie, które toczy się na ulicy – ani co zrobi, gdy dostrzeże cień zagrożenia. Szalona zabawa z kinem, teatrem i komiksem, w której raz wycelowany rewolwer na pewno w końcu wypali.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Zza szyby
 • Z ukrycia (Hide)

  reż. Daniel Gray
  anim2020

  Raz, dwa, trzy – szukasz ty! A gdyby schować się tak, żeby nikt cię już nigdy nie znalazł? Na taki pomysł wpada jeden z braci podczas domowej zabawy w chowanego. Zamknięty w szafie, przez lata obserwuje życie swojej rodziny tylko przez szparę w drzwiach.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Z ukrycia
 • Żółwik (Snowy)

  reż. Kaitlyn Schwalje, Alex Wolf Lewis
  dok2020

  Snowy to domowe zwierzątko i niezbyt ruchliwy członek rodziny. Snowy mieszka w zakamarkach piwnicy, prowadzi samotniczy tryb życia. Snowy to żółw. Czy Snowy może być szczęśliwy? Wiele mniej lub bardziej bliskich żółwikowi osób wypowiada się na temat jego kondycji.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Żółwik