Konkurs krótkometrażowy

37 filmów
To najstarszy konkurs krakowskiego festiwalu. O Złotego Smoka i trzy Srebrne, ułatwioną drogę do Europejskiej Nagrody Filmowej i Oscara ubiegać się będzie 37 filmów: 13 dokumentów, 13 fabuł i 11 animacji. Do konkursu zaproszono 5 tytułów z Polski. W tej bogatej palecie barw znajdą się kolory najbardziej powabne i te odpychające, historie budujące i ku przestrodze. W alfabecie producentów liczne kraje: od „A” jak Armenia po „U” jak Ukraina i jest to kolejny już rok bez „R” jak Rosja. Będą animacje dokumentalne i dokumenty animowane, fabuły jak najbardziej realistyczne, a także dystopijne, choć niezbyt odległe od otaczającej nas rzeczywistości.
  • 250 km

    reż. Hasmik Movsisyan
    fab2022

    „Najtrudniejszą i najważniejszą rzeczą w życiu jest podjęcie decyzji. Od niej zależy teraźniejszość, a co ważniejsze, ma ona zawsze wpływ na przyszłość” – słyszy od ojca nastoletni chłopiec. Kiedy spadną pierwsze bomby, sam stanie w obliczu wyborów decydujących o losie rodziny, przyjaciół i całkiem obcych ludzi. Oraz żółwia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu 250 km
  • Autobus (The Bus)

    reż. Sandra Reina
    dok2022

    Czy zastanawiał*ś się kiedyś, kim są ludzie, z którymi wracasz autobusem do domu? Dokąd jadą? O czym marzą albo jakie mają plany na weekend? Sandra Reina postanowiła to sprawdzić. Hiszpańska reżyserka w swoją podmiejską podróż zabrała kamerę i włączyła ją, by oddać głos współpasażerom i współpasażerkom.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Autobus
  • Biologiczne inwazje (The Biological Invasions. The Case of Ovis Orientalis Musimon on the Island of Tenerife: « The Last Mouflon»)

    reż. Omar Al Abdul Razzak, Shira Ukrainitz
    anim2023

    Muflony, dzikie owce z pięknymi zakrzywionymi rogami, zostały sprowadzone na wyspę jako atrakcja. Nie mają być jednak podziwiane, ale zabijane. Jeden z muflonów odłącza się od stada – czy uda mu się przetrwać? Oparta na prawdziwych wydarzeniach animacja, dokumentuje krzywdy wyrządzane temu gatunkowi zwierząt na Teneryfie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Biologiczne inwazje
  • Błoto (Mudhole)

    reż. Job Antoni
    fab2022

    Przyszłość. Rok 2039. W niewielkiej nadmorskiej miejscowości w Niderlandach zjawa się delegacja Międzynarodowego Trybunału Klimatycznego. Przyszedł czas, by Matce Ziemi – czy też innym siłom – złożyć ofiarę. Z człowieka. Bo kto, jeżeli nie człowiek, miałby odpowiadać za fatalny stan planety? Czy ochotnik może się w ostatniej chwili rozmyślić?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Błoto
  • Być kimś (Be Somebody)

    reż. Michał Toczek
    fab2023

    Wiktor wraz z rodziną wprowadza się do kupionego niedawno mieszkania – jak się okazuje, przed laty należało ono do Lecha Wałęsy, prostego elektryka, który został prezydentem Polski. Gdy dowiaduje się o tym żona Wiktora, wpada na zwariowany pomysł. Zawieszona pomiędzy dramatem i komedią, przewrotna opowieść o tym, co to znaczy być „kimś” albo po prostu sobą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Być kimś
    Nagrody:Złoty Lajkonik
  • Córka (Daughter)

    reż. Yaser Talebi
    dok2022

    Ojciec i córka w konserwatywnym irańskim miasteczku. Od niej oczekuje się posłuszeństwa, opieki nad starzejącym się mężczyzną i porzucenia uniwersyteckich planów na rzecz szybkiego zamążpójścia, dla niego zaś szuka się nowej żony. Sarah nieszczególnie podoba się ten pomysł, bo przecież nikt nie zastąpi zmarłej mamy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Córka
    Nagrody:Srebrny Smok
  • Czarnobyl 22 (Chornobyl 22)

    reż. Oleksiy Radynski
    dok2023

    W 1986 roku doszło do ogromnej katastrofy jądrowej w Czarnobylu. Na początku 2022 roku mogła się zdarzyć kolejna, kiedy to na teren elektrowni wtargnęli rosyjscy żołnierze. Ich obecność została zarejestrowana przez anonimowego kamerzystę. Wspomnienia zaczęły odżywać.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czarnobyl 22
  • Droga na księżyc (Mångata)

    reż. Maja Costa
    fab2022

    Mångata – odbicie światła Księżyca w tafli wody wskazuje drogę na Księżyc. To światło pozwala też na ratunek małej Alyi. Tylko ona ocaleje z katastrofy łodzi z uchodźcami na Morzu Śródziemnym. Lata później jako astronautka na pionierskiej misji znowu będzie potrzebować tego światła.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Droga na księżyc
  • Eeva

    reż. Lucija Mrzljak, Morten Tšinakov
    anim2022

    Wśród morza zapłakanych uczestników pogrzebu i ulewnego deszczu kobieta żegnająca swojego męża wydaje się niewzruszona. Dopiero powracające wspomnienia i kolejne kieliszki wina wyzwalają w niej gwałtowne emocje i prowokują do zaskakujących zachowań. Absurdalną sytuację potęgują wizyty tajemniczego dzięcioła…

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Eeva
  • Hotel Centaur

    reż. Lino Kafidas, Dimitrios Kafidas
    fab2022

    Centaury to stworzenia z greckiej mitologii, istoty z głową i torsem mężczyzny, ale dolna część ich ciała to ciało konia. Ponoć żyły w greckich lasach. Niektórzy wierzą, że istnieją naprawdę, i skłonni są zapłacić spore pieniądze za szansę na spotkanie z nimi. W malowniczo położonym hotelu Centaur spotyka się grupa barwnych ekscentryków.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Hotel Centaur
  • Jak fala jak chmura (Like Wave Like Cloud)

    reż. Yulin Yang
    fab2023

    W głębi oceanu stykają się dwie stopy. Kolejna fala otwiera nową szansę na wspaniały surferski ślizg, trzeba tylko dać się ponieść wodzie i energiom, nie myśleć. Czy jest to także recepta na udaną relację partnerską? Gdzieś na krańcu świata związek dwóch kobiet w różnym wieku zostaje wystawiony na próbę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jak fala jak chmura
  • Kwadratura koła (Square the Circle)

    reż. Hanna Hovitie
    dok2023

    Symbolizuje wieczność i nieskończoność. Całość i doskonałość. A jednocześnie nie ma idealnego okręgu, choć ogrom jego możliwości może przyprawić o zawrót głowy i przysporzyć lęków. W swoim „okrągłym” filmie reżyserka mierzy się z nieograniczonymi kwantyfikatorami, by oswoić to, co niepewne i w zasadzie niemożliwe do pojęcia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kwadratura koła
  • Line Rider

    reż. Simon Intihar
    dok2022

    Zachwyci geeków, przywoła wspomnienia, a młodszych skłoni do szybkiego googlowania. Film Simona Intihara to nostalgiczna podróż do czasów, w których utalentowany i nieco ekstrawagancki student mógł we własnym pokoju stworzyć międzynarodowy gamingowy fenomen.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Line Rider
  • Mamusie (Mommies)

    reż. Maria Sidiropoulou, Elvira Krithari
    dok2022

    Wokół procedury in vitro urosło mnóstwo legend. Reżyserki dokumentu postanowiły oddać głos kobietom, które poznały tę formę zapłodnienia z dwu odmiennych perspektyw. Ioanna jest biorczynią, która zawdzięcza zabiegowi macierzyństwo, a Rosa, która nigdy nie chciała mieć dziecka, została anonimową dawczynią.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mamusie
  • Mariupol. Sto nocy (Mariupol. A Hundred Nights)

    reż. Sofiia Melnyk
    anim2023

    Dramatyczny i wstrząsający obraz rosyjskiej inwazji w Ukrainie pokazany z perspektywy czteroletniej dziewczynki. Do stworzenia animacji wykorzystano autentyczne zdjęcia zniszczonych budynków i rysunki wojny wykonane przez dzieci. Ten film przeraża i nie pozwala przejść obojętnie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mariupol. Sto nocy
    Nagrody:Srebrny Smok / Wyróżnienie
  • Moja przyjaciółka (My Blonde GF)

    reż. Rosie Morris
    dok2023

    Helen jako nagradzana pisarka jest osobą publiczną. Jej zdjęcia bez trudu znajdziemy w sieci, także na jej profilach w mediach społecznościowych. Czy te ogólnodostępne źródła wykorzystał ktoś, kto stworzył wulgarne ilustracje zawierające wizerunek Helen i bezprawnie zamieścił je na stronach pornograficznych?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Moja przyjaciółka
  • Moje stare (My Old Gals)

    reż. Natasza Parzymies
    fab2023

    Zofia i Ania to dwie charakterne seniorki. Lata szaleństw mają za sobą – a może jeszcze nie? Nie widziały się od pół wieku. Każda poszła własną ścieżką. Teraz znowu się spotykają i wyruszają we wspólną podróż niczym Thelma i Louise, by wziąć się za barki z życiem i marzeniami. A może wszystko już stracone?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Moje stare
  • Nasz ból (Our Pain)

    reż. Shunsaku Hayashi
    anim2023

    Wizualna próba uchwycenia istoty bólu, zjawiska powszechnego, lecz odczuwanego przez każdą osobę indywidualnie. Animacja prezentuje to zagadnienie wieloaspektowo: jako cierpienie fizyczne i emocjonalne. Zniekształcenia obrazu i szarpana narracja sprawiają, że film wzbudza u widza również poczucie lęku i dyskomfortu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nasz ból
  • Obok (Outside)

    reż. Izabela Plucińska
    anim2023

    Sznur świeżo wypranych koszul, buty na obcasie i wyrazista szminka – wszystko, by partner był zadowolony. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by sprowokować mężczyznę i wyzwolić jego agresję. Makabryczna animacja o problemie przemocy w rodzinie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Obok
  • Ostatnie dni lata (Last Days of Summer)

    reż. Stenzin Tankong
    fab2023

    Niewielka społeczność wioski odizolowanej od reszty świata himalajskim pasmem gór. Z dala dobiega tajemniczy odgłos – łomot czy huk, ale słyszy go jedynie dwóch młodych pasterzy. Co zwiastuje? Czym jest? Dlaczego inni go nie zauważają? Młodzieńcy postanawiają rozwikłać zagadkę i nie zważając na niebezpieczeństwo, wyruszają w góry.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ostatnie dni lata
  • Pałac i twierdza (Worldheritage - the Palace and its Fortress)

    reż. Moritz Siebert
    dok2023

    Co łączy pewien piękny pałac w Berlinie z rozpadającą się fortecą w Ghanie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w niezwykłym eseju dokumentalnym Moritza Sieberta. Reżyserowi, posługującemu się przykładem dwóch tytułowych budowli, w błyskotliwy sposób udaje się uchwycić sedno europejskiego kolonializmu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pałac i twierdza
  • Pieniądze i szczęście (Money and Happiness)

    reż. Ana Nedeljković, Nikola Majdak
    anim2022

    Witaj w Hamsterland – krainie szczęśliwych pracowników korporacji, nieustannie rosnącego PKB i pieniędzy, których wystarcza na wszystko. Tu statystyka jest religią, a wskaźniki ekonomiczne odzwierciedlają poziom zadowolenia mieszkańców. Satyra na świat, którego fundamentem są pieniądze i władza.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pieniądze i szczęście
  • Pociąg widmo (Noisetrain)

    reż. Pol De Plecker
    fab2022

    Przez surowe lodowe krajobrazy sunie pociąg. Z tłumu śpiących wybudza się tylko trzech mężczyzn. Zdezorientowani zostają gdzieś na stacji pośrodku groźnego pustkowia. Tu rozpoczyna się ich dramatyczna podróż w cieniu potęgi Natury. Każdemu widzowi zapewne przyjdą na myśl inne interpretacje, film u każdego wzbudzi też inne niepokoje.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pociąg widmo
  • Pomyśl o czymś miłym (Think Something Nice)

    reż. Claudius Gentinetta
    anim2022

    O czym myślisz, gdy siadasz na fotelu dentystycznym? Najlepiej skup się na czymś przyjemnym. Wyobraź sobie rybaka na małej łódce, wędkowanie, zachód słońca. Animowana metafora ludzkiego życia, w którym uciekamy od problemów i bagatelizujemy prawdziwe zagrożenia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pomyśl o czymś miłym
  • Przed snem (Before Bedtime)

    reż. Fábio Zilberman Iuchno
    dok2022

    Od ponad trzech lat Michal jest przykuta do łóżka. Cierpi na nieuleczalną chorobę, która nie pozwala jej normalnie funkcjonować. Między jednym a drugim pobytem w szpitalu kobieta jest też żoną i matką dwójki dzieci. Jej syn ma zaledwie 7 lat i choć jeszcze niewiele rozumie, to staje się dla Michal najważniejszym towarzyszem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Przed snem
  • Przywiązanie (Clinging)

    reż. Liat Glick
    fab2022

    W życiu nieustannie powtarzają się historie, relacje, pytania. Narodziny i śmierć, radość i choroba, młodość i starość. W „Przywiązaniu” twórczyni filmu Liat Glick kieruje kamerę na siebie, by opowiedzieć o czułym trójkącie dojrzałej, czterdziestosiedmioletniej córki, jej matki i ukochanego starzejącego się psa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Przywiązanie
  • Ruszać w świat (World to Roam)

    reż. Stephen Irwin
    anim2023

    Kiedy rodzice odkrywają, że ich nowo narodzony syn nocami w tajemniczy sposób wędruje po świecie, postanawiają przywiązać go do siebie za pomocą liny. Pełna fantastycznych zdarzeń i elementów nadprzyrodzonych baśń o dojrzewaniu i rodzicielstwie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ruszać w świat
  • Starsza pani szuka (Old Summer)

    reż. Maria Wider
    dok2023

    Oczekuję pana w wieku emerytalnym, wolnego, bez obciążeń rodzinnych, finansowych i uzależnień – tak zaczyna się ogłoszenie matrymonialne Krystyny – energicznej siedemdziesięciodwulatki, która szuka prawdziwej miłości. Najlepiej mężczyzny młodszego, żeby ją otworzył na nowe doznania.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Starsza pani szuka
  • Strzępy (Shreds)

    reż. Igor Gavva
    fab2022

    Wojna Rosji przeciwko Ukrainie oglądana z mniej oczywistej perspektywy niż ta, która na co dzień gości w przekazie medialnym. Daleki Donbas. Dwóch braci – młodszy Kolia i starszy Kostia – inaczej ocenia to, co się dzieje. Jeden staje po stronie buntu, drugi stawia na bezpieczeństwo przede wszystkim.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Strzępy
  • Syn! (Son!)

    reż. Nina Đukanović, Goran Ivanović
    anim2023

    Dziewczynki nie powinny mieć własnego zdania. Jeśli masz córkę, ma ci kto ugotować obiad czy podać lekarstwa. Syn cię ochroni, córka cię nakarmi. Czy jednak oboje nie zasługują na życie? Animacja porusza trudny i ukrywany temat aborcji ze względu na płeć, których dokonuje się w Czarnogórze.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Syn!
  • Syryjski kosmonauta (The Syrian Cosmonaut)

    reż. Charles Emir Richards
    dok2022

    Poleciał w kosmos i… słuch o nim zaginął. Pierwszy syryjski kosmonauta wprawdzie wylądował na ziemi bezpiecznie, jednak wkrótce został zmuszony do opuszczenia ojczyzny. Krytyka autorytarnej władzy sprawiła, że Muhammad Faris z bohatera stał się wrogiem, którego należy wymazać z kart historii.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Syryjski kosmonauta
  • Szczęśliwe zakończenie (Happy Ending)

    reż. Élodie Yung
    fab2022

    Tajemnica z przeszłości połączona ze znojem codzienności, w towarzystwie spoconych macho i wywyższających się menedżerek, może się okazać wybuchową mieszanką godną kina zemsty i namiętności Parka Chan-wooka. Nie jest to jednak jego film, lecz młodej debiutantki Élodie Yung, która zaprasza nas do salonu masażu, w którym pracuje młoda imigrantka z Kambodży.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Szczęśliwe zakończenie
  • Underdog

    reż. David Arslanian
    fab2022

    Jedna noc, jedno zlecenie, jeden rower i nieustanny wyścig z czasem. Młody chłopak stara się spłacić dług, by nie stracić wynajmowanej klitki. Desperatom los jednak rzadko sprzyja, częściej rzuca kłody pod nogi albo bezczelnie śmieje im się w twarz.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Underdog
    Nagrody:Srebrny Smok / Nagroda Specjalna
  • W Kabulu (Inside Kabul)

    reż. Caroline Gillet, Denis Walgenwitz
    dok2023

    Prosta animowana kreska, mocna dokumentalna treść. Dziennikarka Caroline Gillet otrzymuje od znajomych Afganek unikatowe nagrania. Marwa i Raha w krótkich wiadomościach głosowych relacjonują brutalne przejęcie kraju przez uzbrojonych Talibów. Bardzo szybko jedna z kobiet zostaje uchodźczynią.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu W Kabulu
  • W lesie są ludzie (There Are People in the Forest)

    reż. Szymon Ruczyński
    anim2023

    Granica polsko-białoruska z lotu ptaka. Uchodźcy, próbujący przedostać się do Polski, ukrywają się w lesie. Jak w grze komputerowej: gdy trafią na złą postać wracają na start. Albo jest game over. Oparta na relacjach świadków i własnych przeżyciach autora animacja to przerażający obraz trwającego od 2021 roku kryzysu humanitarnego.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu W lesie są ludzie
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • W mojej skórze (In My Skin)

    reż. Sándor M. Salas
    dok2023

    Koronki, tafty, eleganckie, subtelne zdobienia. Szerokie rękawy, falbany, dekolty i długie kolorowe kolczyki. Laski, kule i wózki. Oglądamy hipnotyzujące taneczne widowisko, performance flamenco. Jego twórcami są osoby z niepełnosprawnościami, które w tańcu są swobodne i spełnione.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu W mojej skórze
  • Zima

    reż. Tomek Popakul, Kasumi Ozeki
    anim2023

    Miłośniczka kotów, schodzący z krzyża Jezus i kolędnicy z widłami w rękach w zaśnieżonej i skutej lodem scenerii. „Zima” to psychodeliczna podróż do małej, rybackiej wioski, w której jak w soczewce skupiają się zachowania, zwyczaje i przywary polskiej prowincji. Przypominająca horror animacja w konwencji realizmu magicznego.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zima
    Nagrody:Złoty Smok / Złoty Lajkonik / Nagroda Specjalna