Konkurs krótkometrażowy

38 filmów
To najstarszy konkurs krakowskiego festiwalu. O Złotego Smoka i trzy Srebrne, ułatwioną drogę do Europejskiej Nagrody Filmowej i Oscara ubiegać się będzie 37 filmów: 13 dokumentów, 13 fabuł i 11 animacji. Do konkursu zaproszono 5 tytułów z Polski. W tej bogatej palecie barw znajdą się kolory najbardziej powabne i te odpychające, historie budujące i ku przestrodze. W alfabecie producentów liczne kraje: od „A” jak Armenia po „U” jak Ukraina i jest to kolejny już rok bez „R” jak Rosja. Będą animacje dokumentalne i dokumenty animowane, fabuły jak najbardziej realistyczne, a także dystopijne, choć niezbyt odległe od otaczającej nas rzeczywistości.
 • Abel

  reż. Dekel Berenson, Paul Wesley
  fab2024

  Wśród bezkresnych górskich przestrzeni życie toczy się własnym rytmem, ale złamane serce boli tak samo jak w każdym innym zakątku świata. 17-letni Abel nie spodziewa się, że tego właśnie dnia dziewczyna powie mu, żeby lepiej ze sobą nie rozmawiali. Wsparcie przyjdzie z najmniej spodziewanej przez nastolatka strony.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Abel
 • Abraham

  reż. Elnaz Ghaderpour, Reza Gamini
  fab2023

  Krótka, dramatyczna rozmowa. Mężczyzna stara się pozyskać informacje od wyraźnie przestraszonej kobiety. Gdzie jest? W jaskini. U jej wyjścia płonie ogień. Jak się tam znalazła? I przede wszystkim co się stało z Abrahamem? Nastoletni chłopiec zaginął. Nie ma go w domu. Są tylko spalone damskie ubrania...

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Abraham
 • Autyzm o sobie (Autism Plays Itself)

  reż. Janet Harbord
  dok2023

  W 1957 roku w szpitalu Maudsley w Londynie nakręcono film rejestrujący dzieci obserwowane pod kątem nietypowych zachowań. Po latach trzech dorosłych w spektrum autyzmu uzupełniło film o swój komentarz, dostarczając nowej interpretacji zachowań filmowanych dzieci.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Autyzm o sobie
 • Babylonia

  reż. Duda Gambogi
  dok2024

  Jedna gorąca noc na Kubie. Podczas swojego długo oczekiwanego debiutu na scenie największego drag show w całej prowincji Artemisa, Elizabeth de Victória musi zmierzyć się ze wszystkimi trudnościami, jakie poprzedzają występ przed publicznością.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Babylonia
 • Brzęczenie ziemi (Buzz of the Earth)

  reż. Greta Stocklassa
  fab2023

  A gdyby tak Hrabal i Forman mieli usiąść przy jednym stole, żeby omówić kosmiczną misję? Czeski humor i największe wyzwanie dla Ziemian reprezentowanych przez grupę naukowców i jedną obywatelkę, którą do konkursu zgłosiły dzieci. W tej dyskusji wydarzyć może się wszystko. W końcu wszyscy jesteśmy kosmitami.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Brzęczenie ziemi
  Nagrody:Nagroda Specjalna
 • Cicha panorama (Silent Panorama)

  reż. Nicolas Piret
  anim2024

  Plusk strumyka, szum liści, ćwierkanie ptaka. Wkrótce dźwięki natury zmieniają się w odgłosy ścinanego drzewa, fabryki czy pociągu. Wraz z kolejnymi brzmieniami odsłaniane są fragmenty obrazu narysowanego na kartce papieru. Ciekawy formalnie eksperyment, który uświadamia jak człowiek zagłusza spokojne życie przyrody.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Cicha panorama
 • Cień świtu (The Shadow of Dawn)

  reż. Olga Stalev
  anim2024

  Młoda dziewczyna odrzuca uczucia spotkanego w lesie drwala. Niedługo potem na jej drodze staje Bestia z głową kruka, a do walki o jej życie wyrusza Cień. Magiczna baśń o miłości, odrzuceniu i zranionych uczuciach. Lalkowa animacja, która imponuje scenografią i detalami kostiumów.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Cień świtu
 • Czerwona Emma (Red Emma)

  reż. Macha Ovtchinnikova
  fab2023

  Rozgrywająca się w dwóch przestrzeniach czasowych miniatura przywołuje postać i filozofię aktywistki Emmy Goldman (1869-1940). “Prawa wyborcze i obywatelskie to słuszne postulaty” - mówi bohaterka, “ale prawdziwa emancypacja kobiety zaczyna się w duszy”. Czy jej myśl przedawniła się, a może dziś wybrzmiewa mocniej niż kiedykolwiek?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Czerwona Emma
 • Dezercja (Fahnenflucht)

  reż. Emil Ahlhelm, Konradin Schuchter
  dok2023

  Jeśli jesteś mężczyzną, na wojnie masz tylko dwie opcje: zostać i walczyć albo wyjechać, by chronić swoje życie. Nie każdy chce oddać życie za ojczyznę i każdy powinien mieć do tego prawo. Historia osób, które odmówiły udziału w trwającej wojnie rosyjsko-ukraińskiej ze względu na przekonania.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Dezercja
 • Diamentowa piękność (Diamond Beauty)

  reż. Anna Korom
  fab2023

  Maria jest uzależniona od operacji plastycznych. Kolejne poprawki jej nie satysfakcjonują, pragnie nowych. Nos, usta, wypełnienia ciągle nie są perfekcyjne. Teraz bohaterka nie może czekać, ponieważ pojawiła się szansa na randkę z dawną miłością. Tylko skąd wziąć pieniądze, skoro tonie w długach?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Diamentowa piękność
  Nagrody:Srebrny Smok
 • Dobry umysł rośnie w ciernistych miejscach (A Good Mind Grows in Thorny Places)

  reż. Katarína Gramatová
  dok2023

  Poetycka przypowieść o dorastaniu. Adam to dwunastoletni chłopiec mieszkający na słowackiej wsi. Jest miejscowym drwalem, a ponadto ima się różnych dorywczych zajęć. W zasadzie lubi robić wszystko. Chociaż nie ma w życiu lekko, potrafi wszędzie dostrzegać piękno.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Dobry umysł rośnie w ciernistych miejscach
 • Don Benjamin (Don Benjamín)

  reż. Ivan Zahínos
  dok2024

  Surowa i poetycka podróż przez magiczny, zagrożony rejon boliwijskiej Amazonii. Mieszkańcy dżungli próbują na własną rękę przywracać ogołocone z drzew tereny do ich pierwotnego stanu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Don Benjamin
  Nagrody:Srebrny Smok
 • Duma matki (Amma's Pride)

  reż. Shiva Krish
  dok2024

  Srija, transpłciowa kobieta z małego miasta na południu Indii, stara się o prawne uznanie swojego małżeństwa. Niestety walka o sprawiedliwość, zainteresowanie mediów i nieprzychylność wielu osób kładą się cieniem na jej związku. Ale nawet kiedy problemy zaczynają się piętrzyć, Srija może liczyć na bezgraniczne wsparcie swojej matki.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Duma matki
 • Emilio Barreto: anioły i demony (Emilio Barreto: Angels and Demons)

  reż. Cris Arana
  dok2024

  W Paragwaju, w czasach reżimu dyktatora Alfredo Stroessnera, prawie 400 osób zniknęło bez żadnego śladu, a kilkaset tysięcy trafiło do więzień, gdzie byli torturowani. Film to historia Emilio Barreto, który spędził trzynaście lat w więzieniu, mimo że nigdy nie został osądzony za żadne przestępstwo.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Emilio Barreto: anioły i demony
 • Gdzie kończy się Rosja (Where Russia Ends)

  reż. Oleksiy Radynski
  dok2024

  W 2022 roku w trakcie trwającej inwazji Rosji na Ukrainę w Kijowie odkryto nieznane wcześniej materiały filmowe. Stanowią one świadectwo wymazanej historii licznych imperialistycznych wojen, które Rosja prowadziła przeciwko swoim późniejszym koloniom.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Gdzie kończy się Rosja
 • Gotowy (Ready)

  reż. Eirini Vianelli
  anim2023

  Kiedy zasłużeni przedstawiciele tego kraju patrzą na ciebie z obrazów na ścianach, wypada zachowywać się przyzwoicie. Tymczasem pracownicy greckiego parlamentu zabijają nudę bezsensownymi czynnościami i zachowują się jak małe dzieci. Gdzie się podziali ci, którzy tworzyli wielką, grecką historię?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Gotowy
 • Jak oskórować geparda? (How to Skin a Cheetah)

  reż. Meghan O'Shaughnessy
  fab2023

  Makabreska, coming-of-age story i thriller w jednym. Meghan O'Shaughnessy zaprasza widzów do pełnego pułapek labiryntu, w którym fantazje o zemście przeplatają się z chorobą, kłamstwami, samotnością, beznadzieją, przemocą i marzeniami o podróży-ucieczce do Tanzanii.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Jak oskórować geparda?
 • Ja, potwór (Me, Monster)

  reż. Zofia Tomalska
  anim2024

  Strach to wewnętrzny potwór, obezwładniający każdą komórkę ciała i rozprzestrzeniający się bez kontroli. Czy da się go zatrzymać? Animacja, która cię zaskoczy, zabierając w psychodeliczną podróż po meandrach umysłu i zakamarkach ludzkiego ciała. Pulsujący strumień świadomości w rytmie disco, elektroniki i hip hopu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Ja, potwór
 • Jeniec (Captive)

  reż. Lika Nadir
  fab2023

  Rosja. Na monitorach w nocnym klubie przed nieciekawą klientelą tańczą piękne dziewczyny. Z radia i telewizji płyną ogłoszenia o rekrutacji do “specjalnej operacji wojskowej”. W szufladzie młodego ochroniarza Savvy leży broń. Czy potrafiłby jej użyć, żeby kogoś zabić? W imię czego? Miłości? Propagandy?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Jeniec
 • Joko

  reż. Izabela Plucińska
  anim2024

  Groteska, Roland Topor i plastelina, czyli Izabela Plucińska powraca, by po raz kolejny zafundować widzom pełną absurdu i czarnego humoru animację obnażającą ludzkie słabości. Tym razem za pomocą 600 lalek i 200 kilogramów plasteliny pokazuje mechanizmy manipulacji i społeczną hierarchię.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Joko
 • Kobieta z henny (The Illustrated Woman)

  reż. Isabel Herguera
  anim2023

  Ramia, Saadiya, Shubhashree i Samira to kobiety z różnymi doświadczeniami i marzeniami, które spotykają się na warsztatach tatuaży z henny, prowadzonych przez Isabel. Ich opowieści w połączeniu z techniką kolażu i ożywionych rysunków z henny, składają się na dokumentalną animacje będącą silnym głosem wołającym o wolność i równość.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kobieta z henny
 • Lepiej tą drogą (Better This Way)

  reż. Emanuel Pârvu
  fab2023

  Szesnastoletni Adi trafia na obdukcję. Ma wyraźne ślady pobicia, poranioną twarz, widać też, że był biczowany. Niewiele mówi. Policja szybko ustala, że napaść związana jest z orientacją seksualną nastolatka. W małej społeczności to powód dla ostracyzmu, a dla rodziny, zwłaszcza dla religijnego ojca, to hańba.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Lepiej tą drogą
 • Łódź podwodna (Submarine)

  reż. Oliwia Zakrzewska
  dok2024

  Oliwia przechodzi kryzys macierzyństwa. Jest młodą matką, samodzielnie wychowującą dwuletniego syna. Walcząc z depresją, usiłuje na różne sposoby szukać pomocy: w poradniach psychologicznych, w kościele, na Tinderze.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Łódź podwodna
 • Otwórz oczy (Open Eyes)

  reż. Qi Zhang
  fab2023

  Mieszkańcy żadnego innego kraju nie doświadczyli pandemicznych restrykcji tak bardzo. W Chinach kwarantanna oznaczała nie tylko zakaz wyjścia z domu, ale i zaspawanie drzwi. “Otwórz oczy” to film, który rozlicza się z tym trudnym czasem w niespodziewany sposób. W izolacyjnej pułapce zamknięte zostaje stosunkowo młode małżeństwo.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Otwórz oczy
 • Podręcznik dla rozwodników (Manual for a Divorce)

  reż. Peter Ghesquiere
  fab2023

  Rozwód to wcale nie taka skomplikowana sprawa, jak twierdzą dorośli. Wystarczy podzielić wszystko na dwie równe części i upewnić się, że byli partnerzy mieszkają od siebie wystarczająco daleko. Po sześciu latach rwania włosów z głowy, płaczu i rozpaczy będzie można wreszcie spokojnie porozmawiać.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Podręcznik dla rozwodników
 • Pomarańcza z Jaffy (An Orange from Jaffa)

  reż. Mohammed Almughanni
  fab2023

  Kilka kilometrów od Jerozolimy, punkt kontrolny Hizma. Tu od dekad panuje napięcie. Mohammed, młody Palestyńczyk z czasowym polskim dokumentem tożsamości, usiłuje przedostać się przez izraelski checkpoint. Kolejni kierowcy odmawiają mu podwózki. Zgadza się taksówkarz Farouk.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Pomarańcza z Jaffy
  Nagrody:Nagroda Specjalna
 • Ruchome góry (Moving Mountains)

  reż. Jessica Poon
  anim2024

  Bohaterami animacji są maleńkie postaci przypominające ludzi: bez twarzy, ubrań i emocji. Z jednej strony wydają się snuć bez celu, z drugiej - całymi siłami próbują przesunąć “góry”. Surrealistyczna opowieść, będąca metaforą stylu życia współczesnych nomadów, podążających ciągle za czymś nowym, a jednocześnie uwikłanych w stare nawyki.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Ruchome góry
 • Samochód, który wrócił znad morza (The Car that Came Back from the Sea)

  reż. Jadwiga Kowalska
  anim2023

  Polska, rok 1981. Marzeniem grupy młodych ludzi jest posiadanie samochodu, wolność i wycieczka nad morze. Mało interesują ich sprawy polityki, mimo, że półki w sklepach są puste, a uzyskanie paszportu niemożliwe. Animowane kino drogi, w komiksowej stylistyce, dokumentujące Polskę w okresie PRL-u.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Samochód, który wrócił znad morza
 • San Isidro (Inside San Isidro)

  reż. Katherine Bisquet
  dok2023

  W 2020 roku raper Denis Solís został porwany przez kubańską policję i skazany na osiem miesięcy więzienia za rzekomą obrazę sądu. W ramach protestu grupa aktywistów zabarykadowała się w siedzibie organizacji San Isidro domagając się uwolnienia Soísa i innych niesłusznie skazanych Kubańczyków.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu San Isidro
 • Suisunday

  reż. Tal Menkes
  fab2024

  Plecak nagle spada ze skraju stołu. Nie, to nieprawda. Nic nie zdarza się nagle. Plecak zaczął spadać już w chwili, gdy został odłożony przez Naomi. Gest rozpoczął proces, którego rezultat zobaczyliśmy. A co wydarzyło się w przypadku Alberta i jaką decyzję mężczyzna podejmie, gdy stanie nad umierającą pszczołą?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Suisunday
 • Syndrom pustej kartki (Blank Page Syndrome)

  reż. Jānis Ābele, Toms Šķēle
  dok2024

  W świecie, w którym maszyny drukarskie nieustannie wypluwają miliony stron nowych książek, istnieje rzeczywistość poprzedzająca ten proces. Współczesny pisarz zmaga się z kryzysem twórczym nad pustą kartką papieru.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Syndrom pustej kartki
 • Ten osobliwy dzień (This Peculiar Day)

  reż. Emilia Ondriasova
  fab2023

  Martin ma wszystko: własną galerię sztuki, inteligentną żonę, ładne mieszkanie, poukładane i spokojne życie. I może w tym tkwi problem. Nad jego codziennością unosi się wszechogarniająca nuda, tudzież po prostu kryzys wieku średniego. Postanawia stawić mu czoła w najbardziej dojrzały sposób: ucieka.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Ten osobliwy dzień
 • Trzy ptaki (Three Birds)

  reż. Zarja Menart
  anim2024

  Dziewczyna odwiedza kobietę-ptaka, by prosić o pomoc w uporaniu się z trapiącymi ją problemami. Dziwaczna, starsza pani wysyła ją w podróż do jej wnętrza, a wraz z nią - trzy ptaki. Przemierzając ciemny las, mroczne szuwary, wchodząc do tajemniczego jeziora, bohaterka doświadcza bólu, strachu i lęku.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Trzy ptaki
 • Wspomnienia ciemnej chmury (Dark Cloud Memories)

  reż. Seung-hee Jung
  anim2024

  Futurystyczna wizja świata, w którym wspomnienia zapisywane są w wirtualnej chmurze. Bohaterka animacji pewnego dnia traci wszystkie swoje obrazy z przeszłości, mimo to wierzy, że uda się jej odzyskać wspomnienia. Nie pomagają jednak komunikaty: "Brakuje miejsca na dysku. 'Wykup subskrypcję. Słaba bateria".

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Wspomnienia ciemnej chmury
  Nagrody:Srebrny Smok
 • Wydra (Kawauso)

  reż. Akihito Izuhara
  anim2023

  Puste miasteczko, młoda dziewczyna i wydra rzeczna - to nie jest jednak opowieść o wielkiej przyjaźni człowieka i zwierzęcia. Bohaterowie próbują nawiązać ze sobą kontakt, ale są dla siebie zupełnie obcy. Kontemplacyjna animacja, dla której punktem wyjścia jest wyginięcie w Japonii wydry rzecznej.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Wydra
  Nagrody:Złoty Smok
 • Wypłacz mnie z piekła (Cry Me Through Hell)

  reż. Jae Yang
  fab2023

  Na lotniskach zazwyczaj panuje gwar, tłumy mijają się na ruchomych schodach. Ten port jest jednak inny. Nikt pana Wu nie ponagla, ba, pracownica linii lotniczych zagaja z nim życzliwą rozmowę o córce. Jeżeli wszystko jest w jak najlepszym porządku, dlaczego widz nabiera podejrzeń?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Wypłacz mnie z piekła
 • Wzloty i upadki włoskiego klubu piłkarskiego (Force and Courage, Rise and Decline of an Italian Football Club)

  reż. Giovanni Merlini, Francesco Bovara
  dok2023

  100 lat z historii jednego klubu. Sambenedettese, drużyna piłkarska z małego miasteczka, w latach 70. była o krok od awansu do Serie A. Historia o drużynie splata się z narracją polityczną, opowiadając z unikalnej perspektywy o najkrwawszych i najbardziej brutalnych latach w historii Włoch.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Wzloty i upadki włoskiego klubu piłkarskiego
 • W ósmym dniu (On the 8th Day)

  reż. Agathe Sénéchal, Alicia Massez, Elise Debruyne, Flavie Carin, Théo Duhautois
  anim2023

  Potrzeba było siedmiu dni, by stworzyć świat, ale wystarczył jeden, by wszystko zniszczyć. Autorzy animacji zapraszają widzów do pięknej, utkanej z kolorowej włóczki krainy, pełnej zwierząt i roślinności. Niepostrzeżenie do tego idealnego świata wkrada się mrok i ciemność, stopniowo pochłaniając faunę i florę.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu W ósmym dniu
  Nagrody:Wyróżnienie