Short Matters. Krótkie filmy roku

11 filmów
Krótkometrażowe dokumenty, fabuły i animacje – wszystkie z przepustką do światowej kariery. Oto filmy nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej w 2022 roku przez najważniejsze festiwale naszego kontynentu. Krakowski Festiwal Filmowy należy do tego ekskluzywnego grona i prezentuje najlepsze europejskie filmy z ubiegłego roku. Wśród nich jest uhonorowana Europejską Nagrodą Filmową w kategorii filmu krótkometrażowego animacja Urški Djukić i Emilie Pigeard "Życie seksualne babci."
 • Czereśnie (Cherries)

  reż. Vytautas Katkus
  fab2022

  Świeżo emerytowany ojciec zaprasza swojego syna do pomocy przy zbieraniu wiśni w ogrodzie. Mężczyzna zbiera je jednak bez pośpiechu, stara się spędzić czas z synem. Wiśnie pozostają w tle.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Czereśnie
 • Czy odwiedzą mnie rodzice? (Will My Parents Come to See Me)

  reż. Mo Harawe
  fab2022

  Nadeszły decydujące godziny dla młodego Faraha. Wokół niego uruchamia się machina organizacyjna. Chłopiec jest badany przez lekarza, pouczany przez egzekutora i pilnowany przez imama. "Jak się masz?" to pytanie, które wszyscy zadają mu tego dnia. Za każdym razem „dobrze” to jego zwięzła odpowiedź. Dopiero gdy następnego ranka policjantka zabiera Faraha poza miasto, to co niewypowiedziane staje się bolesną rzeczywistością.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Czy odwiedzą mnie rodzice?
 • Handlarze lodu (Ice Merchants)

  reż. João Gonzalez
  anim2022

  Każdego dnia ojciec i syn skaczą ze spadochronem z przyczepionego do klifu, nieogrzewanego domu. W wiosce na ziemi sprzedają produkowany przez siebie lód.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Handlarze lodu
 • Kocham, tato (Love, Dad)

  reż. Diana Cam Van Nguyen
  anim2021

  Diana po 15 latach znajduje listy, które kiedyś wysyłał do niej ojciec. Czy wybaczy mu, że zostawił ich rodzinę? Autorka do odtworzenia przeszłości wykorzystuje kolaż starych listów, archiwalnych filmów i fotografii oraz dziecięcych rysunków i wycinanek.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kocham, tato
 • Kwestia smaku (Affairs of the Art)

  reż. Joanna Quinn
  anim2021

  W „Kwestii smaku” każdy ma jakiegoś bzika. Tylko narratorce wydaje się, że jest jedyną normalną osobą w zwariowanej rodzinie. Czy aby na pewno? Wykorzystująca czarny humor animacja w przerysowany sposób pokazuje nasze obsesje i uporczywe dążenie do realizacji marzeń.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kwestia smaku
 • Podręcznik (Handbook)

  reż. Pavel Mozhar
  dok2021

  Obserwując ze swojego berlińskiego pokoju to, co dzieje się w rodzinnej Białorusi, reżyser filmu dostrzega pewne prawidłowości. W zeznaniach zatrzymanych pojawiają się te same elementy i mechanizmy. Postanawia symbolicznie odtworzyć proces przesłuchań i tortur, których doświadczają jego rodacy i rodaczki walczący o wolność.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Podręcznik
 • Sąsiad Abdi (Neighbour Abdi)

  reż. Douwe Dijkstra
  dok2022

  Jak zrozumieć brutalną przeszłość? Urodzony w Somalii Abdi jest projektantem mebli i opiekunem medycznym. Z pomocą sąsiada i filmowca Douwe odtwarza swoje życie naznaczone wojną i przestępczością. Poprzez zabawne rekonstrukcje w studiu efektów specjalnych Abdi i Douwe wyruszają w szczerą i dogłębną podróż przez bolesną historię, skupiając się na całym procesie twórczym.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Sąsiad Abdi
 • Siewca gwiazd (The Sower of Stars)

  reż. Lois Patiño
  fab2022

  Odległe światła rysują miasto. Lśniące statki przybywają ze śpiącymi ludźmi, a noc zaczyna płynąć . Budzi ich siewca gwiazd, by mogli podróżować przez miasto, rozmawiając o tym i owym, żegnając się ze wszystkim.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Siewca gwiazd
 • Techno, Mama

  reż. Saulius Baradinskas
  fab2021

  Nikita uwielbia muzykę techno i marzy, by kiedyś pojechać do Berlina i odwiedzić słynny klub „Berghain”. Jego matka Irena nie wie o marzeniach syna, ale już wkrótce skonfrontują ze sobą wspólne oczekiwania.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Techno, Mama
 • Wspomnienie gwałtownej burzy (Memoir of a Veering Storm)

  reż. Sofia Georgovassili
  fab2022

  Wrześniowy poranek. Za chwilę rozpęta się burza. Rano matka odwozi do szkoły dziewczynkę, a pod koniec szkolnego dnia odbiera kobietę. Piętnastoletnia Anna wymyka się ze szkoły i razem z chłopakiem odwiedzają szpital. Tam musi zmierzyć się z wydarzeniem, które wprowadzi ją w dorosłość

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Wspomnienie gwałtownej burzy
 • Życie seksualne babci (Granny's Sexual Life)

  reż. Urška Djukić, Émilie Pigeard
  anim2021

  Cztery starsze kobiety przywołują swoje wspomnienia z młodości. Jedna z nich szczegółowo opisuje swoją historię.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Życie seksualne babci