Eksperymentalne

26 filmów
  • Aferrado

    reż. Esteban Azuela
    anim2024

    Joel przemierza miasto na motorze niczym bohater filmu akcji z lat 80. Chciał tylko naprawiać samochody, jednak oprócz tego zajmuje się „sprzątaniem” bałaganu swoich zleceniodawców. Animacja, pulsująca w rytmie disco i osadzona w glitchowej rzeczywistości, pokazuje rozpadającego się człowieka w świecie pełnym przemocy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Aferrado
  • Babcia i ryby (The Granny & Fishes)

    reż. Maria Mavati, Ehsan Farokhi Fard, Ehsan Farokhifard
    dok2024

    Starsza kobieta mieszka na zniszczonym przez suszę obszarze w pobliżu jeziora Hamun w Iranie. Jest jedyną mieszkanką jednej z wiosek, które ze względu na brak wody całkowicie opustoszały. Babcia codziennie chodzi po spękanej od słońca ziemi, zbiera wysuszone ryby i czeka, aż na te tereny wróci życie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Babcia i ryby
  • Bicie serca (Heartbeat)

    reż. Jay Rosenblatt, Stephanie Rapp
    dok2025

    Jay Rosenblatt, dwukrotnie nominowany do Oscara mistrz kina awangardowego, po raz kolejny kieruje kamerę na siebie. Nakręcony 25 lat temu materiał to surowy zapis dialogu pary, która przeżywa kryzys związany z nadchodzącym rodzicielstwem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bicie serca
  • Bloodline

    reż. Wojciech Węglarz
    dok2024

    Historia żubra oddzielonego od stada przez mur na granicy polsko-białoruskiej, który przypadkowo staje się świadkiem dramatycznych wydarzeń, jakie mają miejsce w tym czasie po obu stronach. Dramat zwierzęcia symbolicznie współgra z dramatem ludzi oddzielonych od bliskich.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bloodline
    Nagrody:Złoty Lajkonik
  • Casting

    reż. Rafał Łysak
    dok2024

    „Poszukuję osoby, która chce, aby zrobić o niej film” – brzmiało ogłoszenie o castingu do filmu dokumentalnego. Reżyser Rafał Łysak bada motywacje ludzi pragnących, aby ich historia została sfilmowana. Co tak naprawdę kryje się za chęcią wystąpienia przed kamerą?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Casting
  • Czyje to lasy? (Whose Woods Are These)

    reż. Kate Nartker
    anim2024

    Stąpanie bosymi stopami po trawie, garść jagód zerwana prosto z krzaka, pohukiwanie sowy i wilk poruszający się między drzewami - widz śledzi losy kobiety, która weszła do lasu, ale nigdy z niego nie wróciła. Inspirowany prawdziwą historią zaginionej praprababki film to poetycka opowieść oparta na strzępkach pamięci, dopełnionych wyobraźnią.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czyje to lasy?
  • Dokąd umierają malarze (Do Painters Die Elsewhere)

    reż. Michał Pietrak
    dok2025

    Dla Bolesława Gasińskiego życie i sztuka tworzyły nierozerwalny splot. Artysta pozostawił po sobie nie tylko obrazy, ale także bogate materiały audio i wideo. To one stanowią główne tworzywo tego dokumentu, składając się na wizualnie wyrafinowany portret outsidera. 

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dokąd umierają malarze
  • Dom / Home

    reż. Aleksandra Powalacz, Julia Powalacz
    dok2025

    Co słychać w górach? Czy cisza brzmi tak samo w Tatrach i na Antarktydzie? Pobudzająca zmysły poetycka opowieść o podróżach w najdalsze zakątki globu i w głąb siebie. Przewodnikami są między innymi znakomici polscy himalaiści: Andrzej Bargiel, Kinga Baranowska, Anna Tybor, a także podróżnik Marek Kamiński.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dom / Home
  • Drogi Leo Sokolosky (Dear Leo Sokolosky)

    reż. Weronika Szyma
    anim2024

    Młoda dziewczyna pisze list do Leona Sokolosky’ego, mężczyzny, który razem z jej pradziadkiem przebywał w obozie pracy w Ansbach. W filmie przeszłość miesza się z teraźniejszością, a animowane obrazy zestawiane są ze zdjęciami z rodzinnego archiwum, tworząc zapis intymnej rozmowy, już nie z adresatem listu, a z pradziadkiem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Drogi Leo Sokolosky
  • Dziecko swoich czasów (Child of their Time)

    reż. Huibert van Wijk
    dok2024

    W latach 70. wiele holenderskich rodzin adoptowało dzieci z Indonezji. Tim jest jednym z nich. Jego przybrani rodzice mieli dobre intencje, jednak coś poszło nie tak. Dziś bohater ma pretensje do ojca, że zabrał go do Europy. Jesteśmy świadkami rodzinnej psychodramy, którą rejestruje brat Tima, reżyser tego filmu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dziecko swoich czasów
  • D jak dystans (D is for Distance)

    reż. Christopher Petit, Emma Matthews
    dok2025

    Co mają ze sobą wspólnego utrata pamięci, William S. Burroughs, powojenne akcje szpiegowskie CIA i dzisiejsze zmagania z bezduszną służbą zdrowia? To wszystko łączy się ze sobą w kreacyjnym i zarazem bardzo osobistym eseju. Podążając za chorym na epilepsję Louisem, odbywamy podróż do świata pełnego paradoksów i emocji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu D jak dystans
  • Einstein na fali (Surfing Einstein)

    reż. Meritxell Campos Olivé
    dok2024

    Sto lat minęło od chwili, gdy Albert Einstein przewidział istnienie fal grawitacyjnych, do eksperymentalnego potwierdzenia owych zmarszczek czasoprzestrzeni. Naukowcy z zespołów badawczych wspólnie z Meritxell Campos Olivé, reżyserką i choreografką, poprzez taniec opowiadają o frustracjach i zachwytach, porażkach i sukcesach badań naukowych.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Einstein na fali
  • Eksplodująca dziewczyna (The Exploding Girl)

    reż. Caroline Poggi, Jonathan Vinel
    anim2024

    Przez ostatnie trzy miesiące Candice eksplodowała każdego dnia. Czasami nawet 2 lub 3 razy dziennie. Jej rekord wynosi siedem razy. Obecnie ma na koncie 192 eksplozje.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Eksplodująca dziewczyna
  • Lekcja paleontologii (Paleontology Lesson)

    reż. Sergei Loznitsa
    dok2025

    Ponad rok po inwazji Rosji na Ukrainę wojna wciąż rozgrywa się na ulicach, ale w kijowskim Muzeum Historii Naturalnej dzieci mogą na chwilę o niej zapomnieć. Pod czujnym okiem Siergieja Łoźnicy przenoszą się do świata sprzed milionów lat – wolnego od wojennej rzeczywistości. 

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Lekcja paleontologii
  • Mama Micra

    reż. Rebecca Blöcher
    dok2024

    Matka reżyserki, zanim wyszła za mąż, prowadziła niekonwencjonalne życie w drodze. Wróciła do Niemiec i założyła rodzinę, jednak potem znów wyruszyła w podróż. Przez 10 lat mieszkała w samochodzie i prawie nie widywała córki. Wolność była dla niej wszystkim, ale miała swoją wysoką cenę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mama Micra
  • Meredith Monk - portret w kawałkach (Monk in Pieces)

    reż. Billy Shebar, David C Roberts
    dok

    Oto artystka totalna, której wokalno-performerska twórczość nigdy nie dawała się łatwo zaklasyfikować. Mówi się, że muzyka Meredith Monk pochodzi z innej planety. Film jest kolażem jej niezwykłych aktywności i osobistych przemyśleń w konfrontacji z przeszłością i nieuchronnym przemijaniem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Meredith Monk - portret w kawałkach
  • Miłe dziewczyny nie zadają pytań (Nice Girls Don't Ask)

    reż. Jan Krawitz
    dok2025

    W latach 50. amerykańskie szkoły zalewała fala filmów edukacyjnych, które miały kształtować wzorowe kobiece zachowanie. Historia zmontowana z fragmentów tych filmów to nie tylko spojrzenie na dawne ideały kobiecości, ale i gorzka refleksja nad ich współczesnym echem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Miłe dziewczyny nie zadają pytań
  • Nerw Pacyfiku (Pacific Vein)

    reż. Ulu Braun
    anim2024

    Film zabiera nas w podróż przez malowniczy amerykański Zachód. Otoczony pseudorzymskimi budowlami, Assange, robi gazowane napoje i zastanawia się and cyfryzacją naszego życia. Film hipnotycznie łączy fikcję z dokumentem, ukazując niespokojne imperium, w którym amerykański sen przerodził się w upiorną autosugestię.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nerw Pacyfiku
  • Notatki z krainy owiec (Notes from Sheepland)

    reż. Cara Holmes
    dok2023

    Bohaterka filmu z trudnością łączy karierę artystyczną z hodowlą owiec (tą ostatnią zajęła się, gdy odziedziczyła rodzinne gospodarstwo). Jest zaangażowaną hodowczynią, z dumą nosi szminkę, ale zestawia ją z roboczym kombinezonem, w którym wypasa swoje zwierzęta. Wymyka się stereotypom na temat ról płciowych przez lata przypisywanym Irlandkom.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Notatki z krainy owiec
  • Płomienne głosy (Ardent Other)

    reż. Alice Brygo
    dok2022

    Oszołomiony tłum stoi w obliczu pożaru. Zagrożenie nie ma nazwy, wokół rozprzestrzenia się niepokój. Trzeba wywołać strach, ogień musi stać się znakiem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Płomienne głosy
  • Pociągi (Trains)

    reż. Maciej J. Drygas
    dok2024

    Czy pociąg może służyć za metaforę ludzkiego losu? Dokument Macieja J. Drygasa to historyczna podróż kolejowa przez XX-wieczną Europę, która składa się wyłącznie z materiałów filmowych znalezionych w archiwach na całym świecie. 

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pociągi
  • Propagandysta (The Propagandist)

    reż. Luuk Bouwman
    dok2024

    Dlaczego zasłużony holenderski filmowiec Jan Teunissen stał się podczas drugiej wojny światowej „carem nazistowskiej propagandy”? Film złożony wyłącznie z archiwaliów (w tym wielu dotąd nieznanych) opowiada historię człowieka, który zaczął współpracować z okupantami „z miłości do kina”.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Propagandysta
    Nagrody:Wyróżnienie
  • Rekonstrukcja (Reenactment)

    reż. Marcin Strauchold
    fab2025

    Za sprawą swojego chłopaka Anka trafia na obóz rekonstrukcji historycznych. Próbuje znaleźć swoje miejsce w społeczności, ale okazuje się, że historyczne uprzedzenia wobec kobiet są zaskakująco aktualne. Uczestnicy obozu z oddaniem odgrywają role z przeszłości, ale jednocześnie toczy się między nimi współczesna rozgrywka towarzyska.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rekonstrukcja
  • Świat na szali (World at Stake)

    reż. Susanna Flock, Adrian Jonas Haim, Jona Kleinlein
    anim2025

    Wykorzystując stylistykę popularnych gier wideo: „FIFA”, „PGA Tour” i „DiRT Rally”, animacja porusza problemy wykraczające daleko poza sportowe areny. Każdy z bohaterów zmaga się nie tylko z rywalami, lecz także ze swoimi emocjami, oczekiwaniami i publicznością, która nieustannie ocenia zawodników. Czy ta gra toczy się tylko o punkty?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Świat na szali
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Żeby tylko nas nie znaleźli (As Long As They Don't Find Us)

    reż. Maja Górczak
    dok2025

    Filmowy hołd dla jednej z pierwszych studentek reżyserii w łódzkiej Szkole Filmowej, Stefanii Świecy. Pozostawiła po sobie tylko jeden film – przejmującą etiudę, w której mierzyła się z traumą Holokaustu. Jakie były jej dalsze losy?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Żeby tylko nas nie znaleźli
  • Życie i inne problemy (Life and Other Problems)

    reż. Max Kestner
    dok2024

    W 2014 roku władze kopenhaskiego ogrodu zoologicznego uznały, że żyrafę imieniem Marius należy poddać eutanazji. Decyzja ta spotkała się z lawinową, globalną wręcz reakcją społeczną. Nawiązując do tej historii, Max Kestner podaje w wątpliwość potoczne przekonania o istocie życia, świadomości oraz rzekomej wyjątkowości gatunku ludzkiego.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Życie i inne problemy