Z Ukrainy, o Ukrainie

10 filmów
 • Ballada Kyczejewska (Ballad of Kychiev)

  reż. Piotr Krzysztof Kamiński
  fab2023

  Ukraina, rok 2022. Rosyjscy żołnierze dopuszczają się zbrodni wojennych na ludności cywilnej. Okupowane tereny są odcięte od reszty kraju, a mieszkańcom za próbę ucieczki grozi śmierć. Braki w żywności starają się z narażeniem życia uzupełniać wolontariusze. Wśród nich jest Dmytro.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Ballada Kyczejewska
 • Czarnobyl 22 (Chornobyl 22)

  reż. Oleksiy Radynski
  dok2023

  W 1986 roku doszło do ogromnej katastrofy jądrowej w Czarnobylu. Na początku 2022 roku mogła się zdarzyć kolejna, kiedy to na teren elektrowni wtargnęli rosyjscy żołnierze. Ich obecność została zarejestrowana przez anonimowego kamerzystę. Wspomnienia zaczęły odżywać.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Czarnobyl 22
 • Mariupol. Sto nocy (Mariupol. A Hundred Nights)

  reż. Sofiia Melnyk
  anim2023

  Dramatyczny i wstrząsający obraz rosyjskiej inwazji w Ukrainie pokazany z perspektywy czteroletniej dziewczynki. Do stworzenia animacji wykorzystano autentyczne zdjęcia zniszczonych budynków i rysunki wojny wykonane przez dzieci. Ten film przeraża i nie pozwala przejść obojętnie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Mariupol. Sto nocy
  Nagrody:Srebrny Smok / Wyróżnienie
 • Matczyzna (Motherland)

  reż. Alexander Mihalkovich, Hanna Badziaka
  dok2023

  Panująca w białoruskim wojsku „fala” ma wiele wspólnego z tamtejszym terrorem politycznym. Dlatego Swietłana nie wierzy, że jej syn w koszarach popełnił samobójstwo. Gdzieś w innym miejscu inny chłopak właśnie przywdziewa mundur. Ich równoległe losy tworzą porażający obraz postsowieckiej rzeczywistości.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Matczyzna
 • Nie znikniemy (We Will Not Fade Away)

  reż. Alisa Kovalenko
  dok2023

  Donbas, rok 2019. Perspektywa nowej rosyjskiej inwazji wisi w powietrzu, podczas gdy w oddali wciąż słychać odgłosy strzelaniny będącej wynikiem poprzedniej.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Nie znikniemy
 • Sad dziadka (Grandpa's Orchard)

  reż. Karol Starnawski
  dok2023

  Rzeź wołyńska pozostaje tematem tabu dla kolejnych pokoleń Polaków i Ukraińców. Rodzina Karoliny rozmawiała o wydarzeniach, w których zginęli ich krewni, tylko za zamkniętymi drzwiami. Aby poznać prawdę o swoich przodkach, Karolina wyrusza na Wołyń.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Sad dziadka
 • Strzępy (Shreds)

  reż. Igor Gavva
  fab2022

  Wojna Rosji przeciwko Ukrainie oglądana z mniej oczywistej perspektywy niż ta, która na co dzień gości w przekazie medialnym. Daleki Donbas. Dwóch braci – młodszy Kolia i starszy Kostia – inaczej ocenia to, co się dzieje. Jeden staje po stronie buntu, drugi stawia na bezpieczeństwo przede wszystkim.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Strzępy
 • Symptomy wojny (Signs of War)

  reż. Juri Rechinsky, Pierre Crom
  dok2022

  Tocząca się obecnie wojna w Ukrainie rozpoczęła się dziewięć lat temu. Francuski fotoreporter Pierre Crom dokumentował tamten okres i dzisiaj za pomocą słów i obrazów opowiada o swoich doświadczeniach z frontu i z ukraińskiej ulicy, a także o znakach, które już wówczas zwiastowały pełnoskalową inwazję.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Symptomy wojny
 • Wyraj (Iriy)

  reż. Jakub Stoszek, Magdalena Mistygacz
  dok2023

  Wojna nigdy nie jest daleko, pisał Młynarski. Mieszkańcy wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji wioski Szestowicy starają się żyć swoim dawnym życiem. Ale trudno jest żyć w spokoju, kiedy niebezpieczeństwo czai się za rogiem. Przerażająco aktualny portret ludzi, którzy starają się zachować normalność w nienormalnych czasach.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Wyraj
  Nagrody:Wyróżnienie
 • Yarik rozbójnik (Yarik the Rascal)

  reż. Yurii Pupirin
  dok2022

  Pierwszy miesiąc wojny w Ukrainie z punktu widzenia tytułowego „Rozbójnika” – dowódcy jednego z oddziałów obrony terytorialnej broniącego podkijowskiego lotniska w Boryspolu. Tak wygląda rzeczywistość tej wojny: z jednej strony bałagan, brak komunikacji i wieczna prowizorka, a z drugiej straceńcza brawura ochotników i bezprzykładna mobilizacja społeczeństwa poddanego okrutnej próbie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Yarik rozbójnik