Z Ukrainy, o Ukrainie

7 filmów
 • Dezercja (Fahnenflucht)

  reż. Emil Ahlhelm, Konradin Schuchter
  dok2023

  Jeśli jesteś mężczyzną, na wojnie masz tylko dwie opcje: zostać i walczyć albo wyjechać, by chronić swoje życie. Nie każdy chce oddać życie za ojczyznę i każdy powinien mieć do tego prawo. Historia osób, które odmówiły udziału w trwającej wojnie rosyjsko-ukraińskiej ze względu na przekonania.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Dezercja
 • Gdzie kończy się Rosja (Where Russia Ends)

  reż. Oleksiy Radynski
  dok2024

  W 2022 roku w trakcie trwającej inwazji Rosji na Ukrainę w Kijowie odkryto nieznane wcześniej materiały filmowe. Stanowią one świadectwo wymazanej historii licznych imperialistycznych wojen, które Rosja prowadziła przeciwko swoim późniejszym koloniom.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Gdzie kończy się Rosja
 • Jeniec (Captive)

  reż. Lika Nadir
  fab2023

  Rosja. Na monitorach w nocnym klubie przed nieciekawą klientelą tańczą piękne dziewczyny. Z radia i telewizji płyną ogłoszenia o rekrutacji do “specjalnej operacji wojskowej”. W szufladzie młodego ochroniarza Savvy leży broń. Czy potrafiłby jej użyć, żeby kogoś zabić? W imię czego? Miłości? Propagandy?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Jeniec
 • Kwiaty Ukrainy (Flowers of Ukraine)

  reż. Adelina Borets
  dok2024

  Na kwiecistej działce w samym centrum blokowiska w Kijowie mieszka 67-letnia Natalia, przez lata walcząca z inwestorami, którzy chcieliby w miejscu jej domu postawić kolejną nieruchomość. I kiedy wydaje się, że walka z deweloperami to najgorsze, co ją spotyka, rozpoczyna się atak Rosji na Ukrainę.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kwiaty Ukrainy
 • Nice Ladies

  reż. Mariia Ponomarova
  dok2024

  Drużyna ukraińskich cheerleaderek-seniorek utrzymuje przyjaźń pomimo rozłąki w czasie wojny. Każda z kobiet na swój sposób radzi sobie z wojenną traumą.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Nice Ladies
 • Przechwycone (Intercepted)

  reż. Oksana Karpovych
  dok2024

  O czym mówią rosyjscy żołnierze, kiedy dzwonią z frontu do domów? Rozmowy telefoniczne, jakie ukraińskie służby specjalne nagrywały w pierwszym półroczu wojny, przedstawiają zupełnie inny obraz niż tworzony przez kremlowską propagandę. W zestawieniu z postapokaliptycznymi widokami tworzą studium zniewolenia i konformizmu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Przechwycone
  Nagrody:Srebrny Róg / Nagroda Specjalna
 • Wszystko ma żyć [audiodeskrypcja PL] (Everything Needs to Live [PL audio description])

  reż. Tetiana Dorodnitsyna, Andrii Lytvynenko
  dok2024

  Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat - takie motto przyświeca Annie, najsilniejszej kobiecie świata, która kocha zwierzęta. Po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, Anna z grupą wolontariuszy robi wszystko, żeby w tych trudnych dniach uratować jak najwięcej rannych i porzuconych zwierząt.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Wszystko ma żyć [audiodeskrypcja PL]