(Nie)Typowa Domówka na KFF VOD

Domówka na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym tylko na KFF VOD

Fajnie obejrzeć sobie nowego Siergieja Łoźnicę albo konkursowe dokumenty o terrorystach czy współczesnej Białorusi, ale bądźmy szczerzy – czy zawsze mamy na to energię? Czasem marzymy po prostu o rozłożeniu się na kanapie i włączeniu czegoś mniej angażującego albo o zaproszeniu znajomych na wspólne oglądanie filmów, które po prostu pozwolą się na chwilę oderwać od rzeczywistości. Właśnie takie dokumenty będzie można zobaczyć już od 2 czerwca online tylko na platformie KFF VOD w ramach Domówki. Kuratorem tegorocznej sekcji jest TYPOWY JĘDRZEJ-student filmoznawstwa.

DOMÓWKA TO SEKCJA IDEALNA DO WIECZORNEGO CHILLU, SPĘDZENIA CZASU Z PRZYJACIÓŁMI I NIEZOBOWIĄZUJĄCEGO KINA. ALE NAWET NAJBARDZIEJ LAJTOWE DOKUMENTY MOGĄ NAS SKŁONIĆ DO REFLEKSJI – STĄD „POSTARAJ SIĘ!” – OPOWIEŚĆ O LICEALISTACH Z SAN FRANCISCO, NA KTÓRYCH CIĄŻY PRESJA O KTÓREJ WIELU Z NAS NAWET NIE ŚNIŁO. Z KOLEI „ZBIERACZE-KRĘTACZE” TO HISTORIA Z SERII WTF? W KTÓREJ GWARANTUJĘ, ŻE Z KAŻDĄ MINUTĄ BĘDZIECIE CORAZ BARDZIEJ SIĘ ZASTANAWIAĆ, JAK TO MOŻLIWE, ŻE TAKIE RZECZY SIĘ NA ŚWIECIE DZIEJĄ. A „SET! NAKRYJ SIĘ!” TO JUŻ W OGÓLE JAZDA BEZ TRZYMANKI – DZIWACZNI BOHATEROWIE WALCZĄCY O LAUR W ZAWODACH NA NAJLEPIEJ PRZYSTROJONY I NAKRYTY STÓŁ – GWARANTUJĘ WIELOKROTNE ŁAPANIE SIĘ ZA GŁOWĘ! PRZYGOTUJCIE PRZEKĄSKI, UBIERZCIE WYGODNY DRESIK I BAWCIE SIĘ DOBRZE! – komentuje TYPOWY JĘDRZEJ, kurator sekcji.

POSTARAJ SIĘ! 

Uczniowie jednego z najlepszych liceów w San Francisco słowo „presja” znają lepiej niż ktokolwiek inny. Uważani przez rówieśników za maszyny do uzyskiwania najlepszych wyników na egzaminach, mierzą się z dyskryminacją panującą na uczelniach wyższych, oczekiwaniami rodziców i niespełnionymi marzeniami. Młodzi nie tracą jednak determinacji, pogody ducha i nadziei, że akurat im uda się dostać na prestiżową uczelnię. I choć brzmi to jak przepis na najbardziej dołujący dokument o nastolatkach, to “Postaraj się!” w reżyserii Debbie Lum wręcz kipi młodzieńczą energią, uśmiechem i hartem ducha, niezbędnym w walce z amerykańskim systemem szkolnictwa.

ZBIERACZE-KRĘTACZE

Odnaleziony po latach w niezwykłym miejscu obraz de Kooninga, warty 160 milionów dolarów, to punkt wyjścia zaskakującej, sensacyjnej opowieści o miłym i uwielbianym przez wszystkich amerykańskim małżeństwie. Para kocha podróże i kolekcjonuje pamiątki z najpiękniejszych i najbardziej egzotycznych miejsc na kuli ziemskiej, a przy okazji skrywa tajemnice, o których można by nakręcić co najmniej kilka filmów sensacyjnych. “Zbieracze-krętacze” Allison Otto to historia tak dziwna i zdumiewająca, że momentami trudno uwierzyć w to, że ogląda się dokument.

SET! NAKRYJ SIĘ!

Jak dobrze znamy stołowy savoir-vivre? Na ogół nasza wiedza ogranicza się do podstawowych zasad, po której stronie talerza powinien leżeć nóż, po której łyżka, a po której widelec. Bohaterowie “Set! Nakryj się! (reż. Scott Gawlik) sztukę nakrywania stołu opanowali do perfekcji i co roku stają do walki o tytuł „Best of Show”. To ekstrawagancka, ale też niezwykle szczera, obnażająca charaktery opowieść o rywalizacji w „Olimpiadzie nakrywania stołu”. W rolach głównych despotyczne żony, niewybredne charaktery, aptekarska dokładność oraz oczywiście mnóstwo talerzy, sztućców i dekoracji.

DOMÓWKA – cykl dostępny tylko online na platformie KFF VOD od 2 do 18 czerwca 2023.

  • Postaraj się! / Try Harder!, reż. Debbie Lum, 84’, USA, 2021
  • Set! Nakryj się! / Set!, reż. Scott Gawlik, 104’, USA, 2022
  • Zbieracze-krętacze / The Thief Collector, reż. Allison Otto, 95’, USA, 2022

Szczegółowy program: www.krakowfilmfestival.pl

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach programu “Kreatywna Europa”, Miasta Krakowa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a głównym organizatorem –  Krakowska Fundacja Filmowa

63. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach w dniach od 28 maja do 4 czerwca oraz online na terenie całej Polski od 2 do 18 czerwca 2023.

Kategoria: News.

Aktualności

178 z 1973