KFF Industry: Pełny program wydarzeń branżowych 2023

Czołowi przedstawiciele branży z całego świata, m.in selekcjonerzy Berlinale, Sundance, Locarno oraz najważniejszych międzynarodowych festiwali animowanych i dokumentalnych, będą gośćmi tegorocznego, organizowanego po raz osiemnasty KFF Industry – największego wydarzenia dla międzynarodowego środowiska filmu dokumentalnego i animowanego w Polsce. W programie jak co roku warsztaty, pitchingi, prezentacje, spotkania networkingowe i cyfrowa wideoteka online. Nowością są wydarzenia dotyczące produkcji XR i VR oraz V4 Co-pro Meetings – spotkania koprodukcyjne państw Grupy Wyszehradzkiej.

Znamy program tegorocznego KFF Industry – wydarzenia dla branży filmowej organizowanego od blisko dwudziestu lat podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Na przełomie maja i czerwca do Krakowa przyjadą twórcy, producenci i międzynarodowa branża związana z filmem animowanym i dokumentem. KFF Industry to miejsce, gdzie prezentują swoje projekty (na trzech pitchingach), spotykają się z ekspertami, nawiązują nowe kontakty lub szukają finansowania dla swoich produkcji. 

Do Krakowa przyjadą selekcjonerzy Berlinale, Sundance, Locarno oraz najważniejszych międzynarodowych festiwali animowanych i dokumentalnych, m.in. IDFA, CPH:DOX, DOC NYC, Visions du Reel, Hot Docs, DOK Leipzig, Kaboom Animation czy Anima Brussels, czołowi agenci sprzedaży i dystrybutorzy, przedstawiciele funduszy i producenci z całego świata.

Dla animatorów

Nieodłączną częścią KFF Industry jest Animated in Poland – sekcja programu KFF Industry skupiająca się na filmie animowanym. Obejmuje ona panele dyskusyjne, prezentację projektów i studiów animacji oraz spotkania indywidualne w formule one-on-one. Części animacyjne zaplanowane są na 29 i 30 maja. 

Już w poniedziałek, 29 maja, odbędą się konsultacje i warsztaty technik pitchingowych, które poprowadzi Maarten van Gageldonk, dyrektor programowy Festiwalu Kaboom, największego festiwalu filmów animowanych w Holandii.  

Tego samego dnia tradycyjnie odbędzie się Talent Market – spotkanie doświadczonych producentów z młodymi twórcami animacji, przygotowane we współpracy z SPPA – Stowarzyszeniem Producentów Polskiej Animacji. Scenarzyści, animatorzy, reżyserzy oraz producenci poszukujący koproducenta będą mieli okazję spotkać się z producentami i właścicielami polskich studiów animacji poszukującymi nowych pomysłów i projektów filmowych. Podczas Talent Market odbędą się publiczne prezentacje studiów oraz spotkania indywidualne one-on-one.

W ramach Animated in Poland zaplanowane są także panele: “Jak współpracować ze studiem animacji?” przygotowany przez studio Letko oraz  panel prawny, jak co roku prowadzony przez Marcina Lassotę i Wojciecha Krawca z kancelarii Lassota i Krawiec sp.j. W tym roku, będzie okazja zapoznania się z tematem “Prawne problemy i wyzwania adaptacji filmowej”. 

Jednak Animated in Poland to przede wszystkim międzynarodowy pitching. We wtorek, 30 maja, reprezentanci siedmiu projektów animowanych, które zostały wyselekcjonowane do pitchingu będą mogli zaprezentować filmy, nad którymi pracują przed specjalistami: dystrybutorami, agentami sprzedaży, programerami festiwalowymi oraz reprezentantami instytucji filmowych. Tego samego dnia przedstawiciele projektów będą mieli szansę porozmawiać w ramach indywidualnych spotkań m.in. z selekcjonerami festiwali, agentami sprzedaży, dystrybutorami czy redaktorami zamawiającymi ze stacji telewizyjnych.

Program dla wszystkich zainteresowanych animacją dopełni Master Class światowej sławy holenderskiego mistrza animacji Michaela Dudok de Wita – tegorocznego laureata Smoka Smoków.

Dla dokumentalistów

Jednym ze stałych elementów programu KFF Industry są współorganizowane wraz z Fundacją Filmową im. Władysława Ślesickiego warsztaty kończące DOC LAB POLAND – największy w Polsce program skierowany do dokumentalistów. W tym roku uczestnicy będą się przygotowywać do prentacji podczas pitchingów pod okiem tutorów –  światowych ekspertów: Adriek van Nieuwenhuijzen, wieloletniej szefowa IDFA Industry, Terezy Simikovej – ekspertka Chicken and Egg Pictures i dotychczasowa szefowa Industry na CPH:DOX, Ove Rishøj Jensena –  producenta, konsultanta i szefa FIPADOC Industry i DocCeleratora, Rada Šešić, selekcjonerka wielu znaczących międzynarodowych festiwali, kierująca konkursem dokumentalnym Sarajevo FF oraz Docu Rough Cut Boutique, a także Peter Jaeger, wieloletni agent sprzedaży, założyciel Autlook Filmsales i Jaeger Creative.

Finałem warsztatów będą dwie sesje pitchingowe Docs to Go  (środa, 31 maja) oraz Docs to Start  (czwartek, 1 czerwca). Docs to Start  to prezentacja polskich projektów w fazie dewelopmentu, a Docs to Go jest prezentacją polskich dokumentów w fazie montażu lub postprodukcji. Każda z nich zakończona będzie spotkaniami indywidualnymi uczestników z ekspertami – potencjalnymi partnerami koprodukcyjnymi, programerami festiwali i agentami sprzedaży. W tym roku dodatkowo – w ramach projektu DOC LAB POLAND & UKRAINE – do polskich twórców dołączą artyści i producenci z Ukrainy. Na obu pitchingach zaprezentowanych zostanie w sumie 28 projektów. 

W czwartek, 1 czerwca, odbędą się prezentacje Meet the Festival Programmers and Sales Agents z udziałem przedstawicieli międzynarodowych festiwali filmowych i zagranicznych agentów sprzedaży połączone z  KFF Industry Meetings – indywidualnymi spotkaniami  konsultacyjnymi z zaproszonymi gośćmi. Spotkania skierowane są dla obecnych na festiwalu twórców, producentów czy osób odpowiedzialnych za promocję i dystrybucję, które szukają potencjalnych miejsc na premierę i dalsze pokazy swoich filmów na świecie. 

Podczas 63. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego gościem specjalnym będzie kinematografia hiszpańska. W ramach KFF Industry odbędą się dwa wydarzenia Focus on Spain, które umożliwią poznanie hiszpańskich filmów dokumentalnych. W czwartek, 1 czerwca, odbędzie się polsko-hiszpańskie spotkanie koprodukcyjne się formie round table z udziałem producentów z Polski i Hiszpanii. Natomiast w piątek, 2 czerwca, odbędzie się prezentacja i panel dotyczący produkcji i finansowania filmów dokumentalnych w Hiszpanii. Wydarzenia branżowe poświęcone hiszpańskim dokumentom przygotowane są we współpracy z KIPA – Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych oraz ICAA i Basque.Audiovisual. 

Z myślą o producentach szukających zagranicznych partnerów  organizowany jest  CEDOC – Central European Documentary Co-Production Market: jedyne takie w Polsce indywidualne spotkania koprodukcyjne z międzynarodowymi decydentami branży filmowej oraz zagranicznymi producentami, którzy otwarci są na współpracę z Polską. Spotkania w formule one-on-one i round tables odbędą się w piątek, 2 czerwca. W tym roku częścią marketu będzie także V4 Co-Pro Meetings –  spotkania koprodukcyjne dla profesjonalistów filmowych z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Ich założeniem jest inicjowanie kontaktów pomiędzy producentami filmowymi i twórcami z regionu w celu nawiązania współpracy w zakresie produkcji filmowej. Uczestnicy V4 Co-Pro Meetings spotkają się również z ukraińskimi producentami by porozmawiać o możliwościach koprodukcyjnych. Uczestnicy spotkań wezmą udział w indywidualnych konsultacjach z zaproszonymi ekspertami reprezentującymi stacje telewizyjne, platformy, firmy producenckie, agencje sprzedażowe. 

Nowością podczas tegorocznej edycji KFF Industry będzie wydarzenie Nowe narracje (&) XR, dotyczące wirtualnej rzeczywistości. Wydarzenie, przygotowywane we współpracy z KIPA oraz vnLab działającym przy Łódzkiej Szkole Filmowej skierowane jest do producentów i twórców z obszaru mediów immersyjnych. Podczas paneli wymienią się doświadczeniami oraz opowiedzą o wyzwaniach napotkanych w ramach realizacji swoich projektów VR-owych. W drugiej części usłyszymy o procesie i roli kreatywnych producentów oraz nawiązywaniu nowych relacji w polu działania z instytucjami finansującymi. 

Na koniec KFF Industry, w sobotę, 3 czerwca, odbędzie się coroczne Spotkanie filmowców. Panele dokumentu i animacji, organizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich we współpracy z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych i Krakowską Fundacją Filmową. Podczas spotkania omówione zostaną dwa tematy: “System i rozwiązania edukacyjne w kształceniu przyszłych twórców animacji w kontekście branży animacji, postprodukcji i gier” oraz “Dokument wczoraj i dziś. Czy czeka nas rewolucja?”

KFF Industry to także KFF Video Library   cyfrowa wideoteka, w której przez cały festiwalowy tydzień będzie można oglądać najnowsze filmy z całego świata, które szukają dystrybucji kinowej, festiwalowej i telewizyjnej.  W tegorocznym katalogu znalazło się ponad 150 filmów  dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych, dokładnie wyselekcjonowanych przez naszych partnerów z: DOK Leipzig, East Silver, Thessaloniki International Documentary Film Festival i Festival dei Popoli. Co ważne, w KFF Video Library uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć również filmy z  programu 63. KFF.

Co roku w KFF Industry bierze udział ok. 800 branżowych gości z całego świata. W tym roku także spodziewamy się podobnej liczby międzynarodowych twórców, producentów, ekspertów, konsultantów, agentów sprzedaży, dystrybutorów, przedstawicieli funduszy filmowych, stacji telewizyjnych i festiwali filmowych, którzy przyjadą do Krakowa pod koniec maja. 

Szczegółowy program KFF Industry oraz pełny harmonogram.

Partnerami KFF Industry 2023 są: Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji, Visegrad Fund, KIPA, Institute of Documentary Film, Sound Mind Studio, Fixafilm, Crew United Polska, Lassota Krawiec sp.j., Współorganizatorem jest Creative Europe Desk Polska.

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Kraków, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Funduszu Wyszehradzkiego.

Patroni medialni: Film&TV Camera, Polish Docs, Polish Shorts, Polish Animations, Magazyn Filmowy SFP, Business Doc Europe, Modern Times Review, Film New Europe.
Organizatorem i producentem KFF Industry jest Krakowska Fundacja Filmowa. Wydarzenie odbywa się podczas 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

fot. Tomasz Korczyński / KFF

Kategoria: News.

Aktualności

119 z 1081