>

Smok Smoków


Nagroda Smok Smoków jest przyznawana od roku 1998 przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej twórcom filmów dokumentalnych i animowanych, których twórczość miała znaczący wpływ na rozwój światowego kina w tych dziedzinach.

Michael Dudok de Wit: kreska, bohater i czas

Wyrazista kreska i równie wyrazisty bohater – to charakterystyczne cechy animacji Michaela Dudoka de Wita. Jego filmy wyróżnia też oszczędność, precyzja i dążenie do doskonałości. Spośród sześciu wyreżyserowanych przez niego filmów aż trzy otrzymały nominacje do Oscara, a jeden z nich („Ojciec i córka” z 2000 roku) wygrał w swojej kategorii. Oprócz statuetki Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej Dudok de Wit ma na swoim koncie także Cezara, BAFTĘ, nagrodę w Cannes, Ottawie, Hiroszimie czy nominację do EFA. W 2001 roku został laureatem nagrody jury FICC na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a w tym roku do kolekcji dołączy Smok Smoków.

Przeczytaj cały artykuł autorstwa Dagmary Marcinek.


Dotychczasowi laureaci

2002

Werner Herzog

ur. 1942

Niemiecki reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych. Nominowany do Oscara za 'Spotkania na krańcach świata' (2007), laureat Złotej Palmy za film 'Fitzcarraldo'.
Najważniejsze filmy: 'Kraina ciszy i ciemności' (1971), 'Aguirre, gniew boży' (1972), 'Zagadka Kaspara Hausera' (1974), 'Stroszek' (1977), 'Fitzcarraldo' (1982), 'Mój ukochany wróg' (1999), 'Lekcje ciemności' (1991), 'Grizzly man' (2005), 'Jaskinia zapomnianych snów' (2010).

Smok Smoków autorstwa Bronisława Chromego
fot. Tomasz Korczyński
Smok Smoków autorstwa Macieja Jurkowskiego Lukas
fot. Agnieszka Fiejka