Rusza nabór filmów na 61.KFF

Orszak Lajkoników na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Rusza nabór filmów na 61. Krakowski Festiwal Filmowy
Ledwo opadły emocje po jubileuszowej edycji, a Krakowska Fundacja Filmowa rozpoczyna przyjmowanie zgłoszeń filmów na 61. Krakowski Festiwal Filmowy. Jak co roku, z początkiem października z całego świata zaczynają napływać propozycje filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych, które będą rywalizować  o miejsca w programie. Do festiwalowych nagród dołączy jeszcze jeden Srebrny Lajkonik, czyli nagroda dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego, a pula nagród w konkursie polskim zostanie zwiększona! 
Krakowski Festiwal Filmowy znowu w całej Polsce

Na widzów przyszłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego czekać będzie około 200 filmów, które pokazane zostaną w krakowskich kinach i online na terenie całej Polski. Zaprezentowane będą w kilkunastu cyklach pozakonkursowych oraz  w 3 konkursach: międzynarodowym konkursie dokumentalnym, międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych i konkursie polskim. Prawie wszystkie konkursowe filmy będą prezentowane w Polsce po raz pierwszy, a wiele z nich na Krakowskim Festiwalu Filmowym będzie miało swoje światowe premiery.

Spodziewamy się kilku tysięcy zgłoszeń filmów z całego świata. Wierzymy, że mimo trudnej pandemicznej rzeczywistości, twórcy zdołają ukończyć swoje dzieła przed upływem terminu naborów. – mówi Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektorka biura programowego – Nasi selekcjonerzy, jak co roku będą także wypatrywać filmowych perełek na najważniejszych festiwalach na świecie. Liczymy na to, że ponownie uda się nam zachwycić widzów w Polsce fascynującym i różnorodnym programem filmowym.

Nowe nagrody w konkursie polskim

W odpowiedzi na potrzeby zmieniającego się rynku filmowego organizatorzy wprowadzili dodatkową nagrodę regulaminową i zwiększyli pulę finansową w konkursie polskim. Złoty Lajkonik dla reżysera najlepszego polskiego filmu będzie premiowany kwotą 30.000 zł, podobnie jak zwycięzcy konkursów międzynarodowych. Do Srebrnych Lajkoników dla reżyserów najlepszego filmu animowanego, fabularnego i krótkometrażowego dokumentu dołączy czwarty Srebrny Lajkonik dla twórcy najlepszego filmu dokumentalnego w kategorii powyżej 30 min. Wszystkie Srebrne Lajkoniki premiowane będą kwotami 15.000 zł, podobnie jak srebrne nagrody w konkursach międzynarodowych.

Mimo tego, że Krakowski Festiwal Filmowy jest najstarszym festiwalem w kraju i jednym z najstarszych na świecie, nie boimy się zmian i dynamicznie reagujemy na sygnały płynące od widzów i filmowców. Dowodem na to była decyzja o przeniesieniu jubileuszowej edycji festiwalu w całości do sieci. Nie pierwszy raz także wprowadzamy zmiany w regulaminie. Osobiście cieszy mnie fakt, że na nadchodzącej edycji będziemy mogli jeszcze bardziej nagrodzić polskie filmy! – tłumaczy Krzysztof Gierat, dyrektor Festiwalu. 

W Międzynarodowym konkursie krótkometrażowym na twórców tradycyjnie czekać będą Smoki – Złoty i Srebrne. W międzynarodowym konkursie dokumentalnym przyznane będą Srebrne Rogi dla reżyserów filmu o wysokich walorach artystycznych oraz dla reżysera filmu o tematyce społecznej. Złoty Róg, trafi do reżysera najlepszego filmu w konkursie. Łączna pula nagród wynosi 300.000 zł.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara w kategoriach film krótkometrażowy (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowy film dokumentalny, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Najlepsze z najlepszych

Podobnie, jak w ubiegłych latach, zespół składający się z 20 wybitnych krytyków, teoretyków filmu oraz twórców pod kierunkiem dyrektora Festiwalu, Krzysztofa Gierata wybierze filmy konkursowe spośród kilku tysięcy, które ubiegać się będą o kwalifikację.

Przyjmowanie zgłoszeń do konkursów filmowych odbywać się będzie w dwóch etapach: 30 listopada 2020 dla filmów zrealizowanych przed 31 października 2020 oraz 31 stycznia 2021 dla filmów zagranicznych zrealizowanych po 31 października 2020 i 15 lutego 2021 dla filmów polskich zrealizowanych po 31 października 2020.

Krakowski Festiwal Filmowy to jedno z najstarszych na świecie i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Pokazom filmowym towarzyszą spotkania z twórcami, warsztaty i wystawy, koncerty, wydarzenia dla branży KFF Industry, w tym prezentacje nowych polskich projektów dokumentalnych i animowanych. 

Gościem specjalnym nadchodzącej edycji Festiwalu będzie kinematografia norweska. W ramach sekcji “Fokus na Norwegię” zaprezentowane zostaną najnowsze norweskie filmy dokumentalne i krótkometrażowe. 

Regulamin konkursów filmowych oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.krakowfilmfestival.pl

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w krakowskich kinach oraz online w całej Polsce w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 roku. 

 

Kategoria: News.

Aktualności

395 z 1917