>

Goście 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Laureat Oscara, znani pisarze, najstarsza DJ-ka, nagradzane aktorki, słynne artystki i niepokorni artyści, a także młode, utalentowane twórczynie i twórcy. Ich wszystkich możecie spotkać w tętniących życiem przestrzeniach Krakowskiego Festiwalu Filmowego w całym mieście, a przede wszystkim w kinach na spotkaniach Q&A po filmowych seansach
Nagroda Smok Smoków dla laureata Oscara

Nagroda Smok Smoków 2023 za wkład w rozwój światowej animacji przyznana została w tym roku holenderskiemu artyście, reżyserowi filmów animowanych, Michaelowi Dudokowi de Witowi. Twórca nagrodzonej Oscarem animacji “Ojciec i córka” (2000) zaprezentuje w Krakowie wszystkie swoje filmy: rysowane wyrazistą kreską, oszczędne w formie krótkie animacje, a także nagrodzony w Cannes i nominowany do Oscara pełnometrażowy film “Czerwony żółw”. Michael Dudok de Wit weźmie też udział w KFF Talks, spotkaniu poświęconym wpływowi sztuki na kształtowanie postaw proklimatycznych oraz poprowadzi lekcję mistrzowską otwartą nie tylko dla fanów animacji..

Twórczynie i twórcy

W spotkaniu KFF Talks wezmą też udział dwie znakomite reżyserki: Margreth Olin, autorka filmu otwarcia Festiwalu –  “Pieśni ziemi” oraz Jagoda Szelc, przewodnicząca Jury filmów krótkometrażowych konkursu polskiego. Autorce “Monumentu” w obradach jurorskich towarzyszyć będzie między innymi wielokrotny laureat Krakowskiego Festiwalu Filmowego, autor święcącego tryumfy na polskich i międzynarodowych festiwalach najnowszego filmu “Chleb i sól” –  Damian Kocur. 

W konkursach znajdziemy kilka bardzo ciekawych nazwisk. Bren Cukier debiutuje znakomitym krótkometrażowym “Czwartkiem”, w którym główną rolę gra świetna, młoda aktorka Marianna Zydek. Gwiazd nie zabraknie też na premierze “Moich starych”, obecne będą obie odtwórczynie głównych ról, Dorota Stalińska i Dorota Pomykała. Ten brawurowy  film wyreżyserowała Natasza Parzymies, którą możemy znać z internetowego przeboju, serialu “Kontrola”. Z kolei w fenomenalnym “Być kimś” Michała Toczka w roli małżeństwa błyszczą Jowita Budnik i Sebastian Stankiewicz. Z nimi wszystkimi będzie można porozmawiać popremierowych pokazach ich filmów.

Bohaterki i bohaterzy

Krakowski Festiwal Filmowy to nie tylko najlepsze filmy krótkometrażowe z całego świata, to także wyjątkowe dokumenty. Ich bohaterami i bohaterkami są nieraz doskonale znane postacie ze świata kultury. W filmie “Fantastyczny Matt Parey” Bartosza Paducha zobaczymy m.in. Szczepana Twardocha, Jacka Dukaja czy Łukasza Orbitowskiego. Dwaj ostatni pisarze będą także gośćmi festiwalu. Nie zabraknie też bohaterki “Uli” w reżyserii Agnieszki Iwańskiej. Wybitna wokalistka Urszula Dudziak będzie obecna w Krakowie już 3 czerwca. Inną gwiazdą muzycznej sceny jest DJ Wika, najstarsza polska djka, którą nie tylko zobaczymy na dużym ekranie w biograficznym dokumencie “Vika!” Agnieszki Zwiefki, ale i za konsoletą podczas jednego z wydarzeń branżowych.

Po projekcji “Łodzi Kaliskiej: Klasycy absurdu” Sławomira Grünberga widownia spotka się nie tylko z reżyserem i producentami, ale i niezwykle barwnymi i niepokornymi członkami tytułowej legendarnej grupy artystów i performerów

Kasia Chlebny nie jest co prawda bohaterką dokumentu, ale to pewnie kwestia czasu. Utalentowana aktorka i wokalistka uświetni swoim występem ceremonię wręczenia nagród.

Szczegółowy program: www.krakowfilmfestival.pl

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach programu “Kreatywna Europa”, Miasta Krakowa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a głównym organizatorem –  Krakowska Fundacja Filmowa

63. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach w dniach od 28 maja do 4 czerwca oraz online na terenie całej Polski od 2 do 18 czerwca 2023.