Master Class: Godfrey Reggio

30.05, 19.30 – 20.30 Kijów Studio (spotkanie online live)

wstęp wolny

Laureat tegorocznego Smoka Smoków poprowadzi otwartą lekcję mistrzowską transmitowaną na żywo w sali Kijów Studio oraz na festiwalowym kanale YouTube i na Facebooku.

Partner: Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie

Czarno-biała fotografia artysty Godfrey Reggio przedstawiająca, starszego mężczyznę z długą siwą brodą w ciemnych okularach i czapce, palącego papierosa
Godfrey_Reggio_fot_Linda.L.Carfagno

Godfrey Reggio

Godfrey Reggio urodzony 1940 w Nowym Orleanie. Pionier formy filmowej, tworzący poetyckie obrazy o nadzwyczajnym emocjonalnym oddziaływaniu.Jako czternastolatek z własnej woli wstąpił do zakonu klauzurowego Braci Chrześcijan. Modlił się, milczał, pościł, przez kilkanaście lat żył w ascezie. W latach 60. był współtwórcą La Clinica de la Gente, ośrodka zapewniającego najuboższym pomoc medyczną i stomatologiczną, oraz organizacji Young Citizens for Action, w której jako wolontariusz pracował na ulicach Santa Fe. Przed trzydziestką zrzucił habit. Zainteresował się naturą obrazu i filmem. 

W 1972 roku założył fundację non-profit Institute for Regional Education, dwa lata później, dzięki wsparciu American Civil Liberties Union, protestował przeciwko medialnym manipulacjom, socjotechnice, reklamie podprogowej, ingerencji w prywatność. Promował świadomość ekologiczną i powrót do utraconej duchowości. Twierdził, że: najbardziej praktyczną rzeczą w życiu jest idealizm. 

W trakcie realizacji edukacyjnych krótkometrażówek poznał operatora Rona Fricke, wkrótce do duetu dołączył kompozytor Philip Glass. Panowie stworzyli razem słynną Trylogię Qatsi i współpracowali razem przy kolejnych filmach Reggio, jak “Anima Mundi” czy “Goście”.

Przeczytaj tekst Marcina Borchardta “O świecie pozbawionym równowagi”