JURY KONKURSU DOKUMENTALNEGO

 

Paweł Łoziński (Polska) – PRZEWODNICZĄCY
Reżyser, scenarzysta, producent filmów dokumentalnych i fabularnych. Urodził się w 1965 roku w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Uznanie zdobył zwłaszcza dzięki kameralnym dokumentom, w których zbliżał się do swoich bohaterów, niwelując dystans kamery, jak np. w filmach Taka historia i Siostry (1999). Laureat licznych nagród, w tym Srebrnego Lajkonika za najlepszy film dokumentalny na 56. KFF za swój ostatni film Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham (2016).

 

Cintia Gil (Portugalia)
Producentka, selekcjonerka festiwalowa, filozofka. Ukończyła Uniwersytet w Porto, gdzie w Instytucie Filozofii prowadziła badania naukowe oraz kurs filmowy w Portugalskiej Szkole Filmu i Teatru. Wykładała w Szkole Filmowej w Abrantes. W latach 2001-2007 zajmowała się przede wszystkim produkcją filmową. Była selekcjonerką festiwalu filmów krótkometrażowych w Vila do Conde. Od 2012 roku współtworzy festiwal filmów dokumentalnych Doclisboa, pełniąc funkcję dyrektor zarządzającej i artystycznej. Od kilku lat jest również członkinią zarządu Apordoc – Portugalskiego Stowarzyszenia Dokumentalistów.

 

Miroslav Janek (Czechy)
Reżyser i producent ponad 40 filmów. Urodził się w 1954 roku w Czechach. Zanim w 1979 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, był asystentem montażysty w Czechosłowackiej Telewizji. Po wyjeździe osiadł w Minneapolis, gdzie pracował jako montażysta i operator, realizował też własne filmy sponsorowane przez lokalnych fundatorów. Przez kilka lat prowadził zajęcia z reżyserii w ramach projektu Film in the Cities w Saint Paul. W 1986 roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie kontynuował swoją niezależną działalność filmową. Po opuszczeniu Stanów Zjednoczonych wyjechał do Włoch, gdzie współpracował z amerykańskim reżyserem Godfreyem Reggio. W 1993 roku powrócił do Czech i zajął się realizacją filmów dokumentalnych. Obecnie mieszka w Pradze, a od 1998 roku wykłada na FAMU.

 

Marek Rozenbaum (Izrael)
Doceniany na całym świecie producent filmowy, twórca Transfax Films Productions. Urodził się w 1952 roku w Polsce, jednak prawie całe swoje życie związany jest z izraelskim przemysłem filmowym. Studiował film na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Wyreżyserował 2 filmy i wyprodukował ponad 50 fabuł, dokumentów i międzynarodowych koprodukcji, z których wiele nagradzano na całym świecie. Jego firma zajmuje się także produkcją seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był przewodniczącym Izraelskiej Akademii Filmu i Telewizji, pełnił również funkcję prezesa tamtejszego Stowarzyszenia Producentów Filmu i Telewizji, do którego wciąż należy. Jest członkiem zarządu Europejskiej Akademii Filmowej.

 

Julia Teichmann (Niemcy)
Dziennikarka filmowa mieszkająca w Monachium. Studiowała literaturę porównawczą, filozofię i psychologię na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium oraz dziennikarstwo kulturalne w tamtejszej Szkole Filmowej HFF. Współpracowała z berlińską firmą producencką Film 1, zaczęła regularnie publikować w dzienniku „Berliner Zeitung” oraz w magazynie „Filmdienst” jako niezależna dziennikarka filmowa. Jest starszym programerem festiwali DOK.fest w Monachium oraz Festiwalu Filmów Niemieckich w Ludwigshafen. Była jurorką na wielu festiwalach, prowadziła również spotkania z twórcami.

 

JURY KONKURSU KRÓTKOMETRAŻOWEGO

 

Agnieszka Smoczyńska (Polska) – PRZEWODNICZĄCA
Reżyserka filmowa. Ukończyła kulturoznawstwo i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji w Katowicach. Brała udział w kursach mistrzowskich w Szkole Wajdy. Autorka krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych, wielokrotnie nagradzanych na festiwalach, m.in. w Krakowie za film Aria Diva. W 2015 roku zadebiutowała pełnometrażową fabułą Córki dancingu (The Lure), za który otrzymała nagrodę za najlepszy debiut na Festiwalu Filmowym w Gdyni i została uznana za „Odkrycie roku” Polskich Nagród Filmowych. Film przyniósł jej kilkadziesiąt nagród na świecie, m.in. na Sundance Film Festival, gdzie otrzymał nagrodę specjalną za „unikalną wizję i design”. Nowy projekt reżyserki przyniósł jej Global Filmmaking Award przyznaną w tym roku przez Sundance Institute.

 

Mario Micaelo (Portugalia)
Urodził się w 1965 roku w Demokratycznej Republice Konga. Ukończył malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Porto, gdzie uczęszczał również na zajęcia w dziedzinie sztuk multimedialnych. Od 1986 roku wykładał sztuki wizualne, animację i multimedia. W 1991 założył i programował klub filmowy Cineclube w Vila do Conde. Współtwórca międzynarodowego festiwalu filmowego Curtas Vila do Conde, z którym jest związany do dzisiaj jako jeden z dyrektorów Curtas Metragens CRL zajmującej się także produkcją filmów. W strukturach tej organizacji współtworzył w 1999 roku portugalską Agencję Krótkiego Metrażu.

 

Géza M. Tóth (Węgry)
Reżyser filmowy, producent, scenarzysta. Nominowany do Oscara w 2007 roku za film animowany Maestro (2005), który prezentowany i nagradzany był na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. Założył i prowadzi Studio Animacji KEDD. Jest profesorem i rektorem Uniwersytetu Teatru i Sztuki Filmowej w Budapeszcie oraz członkiem Międzynarodowej Akademii Telewizyjnej Sztuki i Nauki (ATAS).

 

Álvaro Yebra (Hiszpania)
Dystrybutor i programer specjalizujący się w filmach krótkometrażowych. Absolwent Uniwersytetu w Walencji, gdzie od lat jest redaktorem pisma „L’Atalante”. Od 2008 roku pracuje jako dystrybutor filmów krótkometrażowych w Some Like It Short oraz jako programer międzynarodowego festiwalu Cinema Jove w Walencji. Współpracuje również z festiwalami Humans Fest i La Cabina. Spełnia się także w roli wykładowcy, prowadzi związane z kinem zajęcia i projekty w szkołach i muzeach.

 

Giedre Žickyte (Litwa)
Litewska reżyserka i producentka. Jej filmy dokumentalne były prezentowane i nagradzane na wielu międzynarodowych festiwalach, a ostatni z nich – współreżyserowany przez Maite Alberdi Nie jestem stąd – zdobył jedną z nagród na 56. KFF oraz był nominowany do nagród Europejskiej Akademii Filmowej. Wcześniejszy z jej dokumentów Mistrz i Tatyana zdobył kilka statuetek Litewskich Nagród Filmowych. Jest członkinią Europejskiej Akademii Filmowej, European Documentary Network, Litewskiej Akademii Filmowej oraz wiceprzewodniczącą Gildii Dokumentalistów Litewskiego Związku Filmowców. W 2013 roku założyła własną firmę produkcyjną Moonmakers.

 

JURY KONKURSU DOCFILMMUSIC

 

Gitta Gsell (Szwajcaria) – PRZEWODNICZĄCA
Reżyserka i scenarzystka. Studiowała w Szkole Eksperymentalnego Projektowania F+F w Zurichu, w Szkole Sztuk Wizualnych oraz w Hunter College w Nowym Jorku. Jest autorką kilkunastu filmów fabularnych, krótkometrażowych oraz dokumentów muzycznych, m.in. Bödälä – wytańczyć rytm (2010), Irene Schweizer – Jazzpianist (2006) oraz Melodia hałasu (2015), który zdobył Złoty Hejnał na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

 

Alessandro Battaglini (Włochy)
Pasjonat muzyki i kina, współorganizator festiwali łączących obie te dziedziny. Urodził się w 1982 roku w Turynie i na tamtejszym uniwersytecie ukończył studia filmoznawcze, a także zarządzanie kulturą i ekonomię. Menedżer Festiwalu Filmów Muzycznych Seeyousond oraz zastępca dyrektora British Irish Film Fest. W latach 2008-2010 nadzorował sekcję filmów krótkometrażowych „Short Film City” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Leeds. Od 2005 roku działa we włoskim przemyśle audiowizualnym, produkując filmy, reklamy i programy telewizyjne. Od 2011 roku pracuje jako koordynator wydarzeń Officine Grandi Riparazioni w Turynie. Obecnie zajmuje się realizacją dokumentu – Caravan Next: Feed the Future.

 

Antoni Komasa-Łazarkiewicz (Polska)
Kompozytor muzyki filmowej, telewizyjnej i teatralnej. Dorastał w Warszawie, studiował w Krakowie, a obecnie mieszka i pracuje w Berlinie. Dzięki współpracy z Agnieszką Holland przy filmie Julia wraca do domu (2003) został dostrzeżony przez niemieckiego reżysera Hansa Steinbichlera. Już pierwszy z ich wspólnych filmów (Hierankl, 2003) zdobył uznanie na międzynarodowych festiwalach, otwierając kompozytorowi drogę do dalszej kariery. Dalsza współpraca z Holland przyniosła mu nagrodę Czeskiego Lwa za muzykę do miniserialu Gorejący krzew. Tworzył również muzykę do filmów Jana Komasy (Miasto 44), Macieja Żaka (Konwój), Wojciecha Kasperskiego (Ikona) czy Yeşim Ustaoglu (Clair Obscur).

 

JURY KONKURSU POLSKIEGO

 

Dariusz Jabłoński (Polska) – PRZEWODNICZĄCY
Producent, reżyser, założyciel i prezes Apple Film, jednej z pierwszych niezależnych produkcji filmowych we wschodniej Europie. Od 1990 roku jest producentem lub koproducentem ponad 30 filmów fabularnych (m.in. Gry Uliczne, Przedwiośnie, Pokłosie), tej samej ilości pełnometrażowych filmów dokumentalnych (m.in. Fotoamator, Taniec trzcin, Karski i władcy ludzkości) oraz kilku filmowych seriali (Glina, Szpiedzy w Warszawie). Współpracował z prawie wszystkimi krajami Europy, a także z Kanadą i USA. Jego produkcje otrzymały ponad 200 międzynarodowych i krajowych nagród. Jego debiut reżyserski, dokumentalny film Fotoamator oparty na kolorowych slajdach z łódzkiego getta otrzymał ponad 50 międzynarodowych nagród (m.in. Prix Europa, IDFA Grand Prix, Fipa d’Or, Prix Planete, Grimme Prize) i jest umieszczany w zestawieniach najważniejszych filmów ostatnich kilkudziesięciu lat. Jego kolejne reżyserskie filmy: Gry Wojenne, film i serial o płk. Kuklińskim, zrealizowane m.in. z udziałem ARTE I BBC, oraz Wino Truskawkowe, adaptacja prozy Andrzeja Stasiuka, były pokazywane i otrzymały nagrody na wielu międzynarodowych festiwalach. Ponad 10 lat temu stworzył europejski mistrzowski program ScripTeast dla najlepszych scenarzystów ze wschodniej Europy. Od 2012 roku jest prezydentem Polskiej Akademii Filmowej, jest także wiceprezesem Europejskiego Klubu Producentów.

 

Wojciech Kasperski (Polska)
Reżyser, scenarzysta, producent. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, studiował również filozofię na Uniwersytecie Gdańskim oraz brał udział w kursach w NFTS w Beaconsfield, La Fémis w Paryżu oraz WGIK w Moskwie. Jego zrealizowany na Syberii debiut dokumentalny Nasiona (2005) przyniósł mu ponad 40 nagród. Kolejne filmy, jak Otchłań (dok., 2009), Miasto ucieczki (2006) czy Dom na końcu drogi (2013) prezentowane były na festiwalach na całym świecie. W 2016 roku do kin wszedł jego pełnometrażowy debiut Na granicy, a międzynarodowe festiwale podbił film dokumentalny Ikona (2016), który zdobył w Krakowie Złotego Lajkonika.

 

Marta Pajek (Polska)
Urodziła się w Kielcach w 1982 roku. Niezależna autorka filmów animowanych, absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Krakowie, gdzie specjalizowała się w filmie animowanym w pracowni Jerzego Kuci. W ramach stypendium odbyła również staż pod kierunkiem Priita Pärna w Akademii Sztuk Uniwersytetu w Turku w Finlandii. Zadebiutowała filmem Snępowina prezentowanym i nagradzanym na wielu festiwalach na całym świecie. Laureatka Srebrnego Lajkonika na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym za film Figury niemożliwe i inne historie II będący częścią tryptyku animowanego, który realizuje we współpracy ze studiem Animoon. Mieszka i pracuje w Warszawie.

 

Dorota Segda (Polska)
Aktorka, profesor sztuk teatralnych, rektor PWST w Krakowie. Od roku 1987 związana z krakowskim Starym Teatrem, w latach 1997-2000 była też aktorką Teatru Narodowego w Warszawie. W swoim dorobku ma 60 ról na scenie teatralnej – takich, jak Salomea w Śnie srebrnym Salomei i Małgorzata w Fauście w reż. J. Jarockiego (nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza) – oraz ok. 40 w spektaklach Teatru Telewizji. Na ekranie pojawiła się m.in. jako tytułowa Faustyna w filmie J. Łukaszewicza (1994, Główna Nagroda Aktorska Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rydze) i Ewa w produkcji Tato M. Ślesickiego (1995, „Złota Kaczka” tygodnika „Film”). Laureatka Nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego (1995).

 

Krzysztof Spór (Polska)
Dziennikarz zajmujący się szeroko rozumianą tematyką filmową i medialną, promotor i animator kultury filmowej. Współtwórca portalu Stopklatka.pl i jego redaktor naczelny w latach 2000-2013 (Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla najlepszego portalu internetowego o tematyce filmowej). Laureat Nagrody im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz polskiego kina niezależnego. Od 2013 roku dyrektor artystyczny festiwalu Lato z Muzami w Nowogardzie. Kieruje Ośrodkiem Kultury Filmowej w szczecińskim Klubie Delta. Swoją wiedzą dzieli się, wspierając organizatorów imprez filmowych, a także prowadząc liczne spotkania dotyczące tematyki filmowej. Prowadzi własną audycję radiową, współpracuje z miesięcznikiem „Kino”. Jest autorem bloga „Spór w kinie” (sporwkinie.blogspot.com).

 

JURY FIPRESCI 
Kaj van Zoelen (Holandia)
Antti Selkokari (Finlandia)
Barbara Giza (Polska)

 

JURY FICC
Sylwia Hamerska (Polska)
Eva Campos Suárez (Hiszpania)
Samiran Biswas (Indie)

 

JURY STUDENCKIE
Kamila Jankowska
Paweł Kamiński
Natalia Klejdysz
Jędrzej Kościński
Małgorzata Kramek
Katarzyna Kuca
Paulina Richert
Katarzyna Panas
Marzena Pitek
Katarzyna Popiel
Bartosz Tesarz
Magdalena Urbańska