63. KFF – 2023

191 filmów

Baza filmów z 2023 roku prezentowanych na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym od 28 maja do 4 czerwca.

  • 250 km

    reż. Hasmik Movsisyan
    fab2022

    „Najtrudniejszą i najważniejszą rzeczą w życiu jest podjęcie decyzji. Od niej zależy teraźniejszość, a co ważniejsze, ma ona zawsze wpływ na przyszłość” – słyszy od ojca nastoletni chłopiec. Kiedy spadną pierwsze bomby, sam stanie w obliczu wyborów decydujących o losie rodziny, przyjaciół i całkiem obcych ludzi. Oraz żółwia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu 250 km
  • Ambulans (Ambulance)

    reż. Janusz Morgenstern
    fab1961

    Krótki metraż Janusza Morgensterna dotyka rzadko podejmowanego i tabuizowanego wątku z czasów II wojny światowej - zagłady żydowskich dzieci. Pozbawione sprawczości i prawa głosu dzieci, czekające na wielkim placu aż hitlerowski oficer zadecyduje o ich losie, nie tracą radości życia i chęci do zabawy, jakby na przekór straszliwym okolicznościom, w które wrzuciła je Historia. Grozę i tragizm ekranowych wydarzeń podbija jeszcze muzyka Krzysztofa Komedy

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ambulans
  • Amy

    reż. Asif Kapadia
    dok2015

    Kim była naprawdę Amy Winehouse, która z dnia na dzień stała się ikoną światowej muzyki? Jak odmieniło ją spotkanie z mężczyzną, którego obdarzyła uczuciem silniejszym niż narkotyk? Co ukrywała przed światem? Dlaczego zginęła w tajemniczych okolicznościach w wieku zaledwie 27 lat? „Amy” to trzymająca w napięciu historia, stworzona z nieznanych dotąd materiałów, kręconych ukradkiem ujęć, zbliżeń i wyznań.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Amy
  • Apolonia, Apolonia

    reż. Lea Glob
    dok2022

    Przez lata Lea Glob filmowała charyzmatyczną artystkę Apolonię Sokol. Efektem jest fascynujący, obejmujący 13 lat portret młodej kobiety, która próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie sztuki.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Apolonia, Apolonia
  • Aromat herbaty (The Aroma of Tea)

    reż. Michael Dudok de Wit
    anim2006

    Do czego można wykorzystać herbatę? Do namalowania eksperymentalnej animacji, w której bohaterką jest mała kropka przemierzająca kręte tunele i korytarze. Rytmiczny ruch kropki w połączeniu z barokową muzyką tworzy hipnotyczne filmowe doświadczenie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Aromat herbaty
  • Asekuracja (Belay)

    reż. Julian Tałandziewicz
    fab2023

    Tomek jest psychoterapeutą, ale sam potrzebuje pomocy. Jego życie osobiste i zawodowe jest w rozsypce, teraz musi spróbować posklejać je na nowo. Frustrację wzmagają remont za ścianą, zbyt trudna trasa wspinaczkowa i nadzwyczaj dobrze poinformowany pacjent, stand-uper, który pojawia się z zaskakującą prośbą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Asekuracja
  • Autobus (The Bus)

    reż. Sandra Reina
    dok2022

    Czy zastanawiał*ś się kiedyś, kim są ludzie, z którymi wracasz autobusem do domu? Dokąd jadą? O czym marzą albo jakie mają plany na weekend? Sandra Reina postanowiła to sprawdzić. Hiszpańska reżyserka w swoją podmiejską podróż zabrała kamerę i włączyła ją, by oddać głos współpasażerom i współpasażerkom.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Autobus
  • Ballada Kyczejewska (Ballad of Kychiev)

    reż. Piotr Krzysztof Kamiński
    fab2023

    Ukraina, rok 2022. Rosyjscy żołnierze dopuszczają się zbrodni wojennych na ludności cywilnej. Okupowane tereny są odcięte od reszty kraju, a mieszkańcom za próbę ucieczki grozi śmierć. Braki w żywności starają się z narażeniem życia uzupełniać wolontariusze. Wśród nich jest Dmytro.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ballada Kyczejewska
  • Bard

    reż. Katarzyna Kościelak
    dok2013

    Jak dobrze - lub czy w ogóle – znaliśmy Jacka Kaczmarskiego, wybitnego poetę i pieśniarza? Z dokumentu, który jest próbą nakreślenia złożonego, wielowymiarowego portretu, wyłania się obraz postaci na swój sposób tragicznej: rozdartej między pasją tworzenia, perfekcjonizmem i własnymi słabościami. To także próba zmierzenia się z mitem „barda Solidarności”, który charyzmatycznego twórcę „Murów” uwierał i był przyczynkiem do późniejszego poczucia wyobcowania.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bard
  • Bezdroża (Unpaved)

    reż. Mikael Lypinski
    dok2023

    Reżyser kieruje obiektyw kamery na małą społeczność mieszkającą wśród gór i lasów Oregonu. Ludzie żyją tam po spartańsku, za to na własnych warunkach – w bliskim kontakcie z naturą, zwierzętami i ze sobą nawzajem. Jest to życie dalekie od sielanki, lecz bohaterowie tego filmu odnaleźli swoje miejsce na Ziemi.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bezdroża
  • Bezsenność Jutki (The Sleeplessness of Jutka)

    reż. Maria Görlich-Opyd
    anim2022

    Siedmioletnia Jutka myśli, że przyjechała do Łodzi tylko na wakacje, choć tak naprawdę wraz z rodziną tkwi uwięziona w getcie. Dziadek próbuje tłumaczyć dziewczynce świat, porównując go do historii Minotaura. Subtelne połączenie dramatycznych wydarzeń II wojny światowej z grecką mitologią.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bezsenność Jutki
  • Biologiczne inwazje (The Biological Invasions. The Case of Ovis Orientalis Musimon on the Island of Tenerife: « The Last Mouflon»)

    reż. Omar Al Abdul Razzak, Shira Ukrainitz
    anim2023

    Muflony, dzikie owce z pięknymi zakrzywionymi rogami, zostały sprowadzone na wyspę jako atrakcja. Nie mają być jednak podziwiane, ale zabijane. Jeden z muflonów odłącza się od stada – czy uda mu się przetrwać? Oparta na prawdziwych wydarzeniach animacja, dokumentuje krzywdy wyrządzane temu gatunkowi zwierząt na Teneryfie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Biologiczne inwazje
  • Błoto (Mudhole)

    reż. Job Antoni
    fab2022

    Przyszłość. Rok 2039. W niewielkiej nadmorskiej miejscowości w Niderlandach zjawa się delegacja Międzynarodowego Trybunału Klimatycznego. Przyszedł czas, by Matce Ziemi – czy też innym siłom – złożyć ofiarę. Z człowieka. Bo kto, jeżeli nie człowiek, miałby odpowiadać za fatalny stan planety? Czy ochotnik może się w ostatniej chwili rozmyślić?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Błoto
  • Bóg się rodzi (God Is Born)

    reż. Piotr Szczepański
    dok2023

    Lato 2022. Gorący, sierpniowy dzień. Na polskiej wsi trwają żniwa. Kolejne etapy zbioru zbóż przebiegają jak co roku. A jednak tego lata pojawi się niespodziewana puenta. Zaskakujące spojrzenie na wielopłaszczyznowy kryzys spowodowany wojną w Ukrainie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bóg się rodzi
  • Brak (Lack)

    reż. Paweł Prewencki
    anim2023

    Intymne spojrzenie na uczucia związane z oczekiwaniem na dziecko oraz żałobą po jego stracie. Ból towarzyszący rodzicom został pokazany za pomocą wizualnych symboli i metafor. Oszczędna, surrealistyczna opowieść o osobistej tragedii, ale też niezwykle piękna obserwacja miłości dwojga ludzi, którzy wspólnie próbują poradzić sobie z traumą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Brak
  • Być dziewczyną (Bgirl Badli)

    reż. Charlotte De Cort
    dok2022

    Taniec jest dla niej wszystkim. W wieku zaledwie 14 lat Mali opuszcza rodzinny dom i przenosi do większego miasta, by zamieszkać ze starszą siostrą i mieć bliżej do upragnionej szkoły. Choć nastolatka jest skłonna do wielu poświęceń, to ciało nie zawsze chce podążać za jej marzeniami.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Być dziewczyną
  • Być kimś (Be Somebody)

    reż. Michał Toczek
    fab2023

    Wiktor wraz z rodziną wprowadza się do kupionego niedawno mieszkania – jak się okazuje, przed laty należało ono do Lecha Wałęsy, prostego elektryka, który został prezydentem Polski. Gdy dowiaduje się o tym żona Wiktora, wpada na zwariowany pomysł. Zawieszona pomiędzy dramatem i komedią, przewrotna opowieść o tym, co to znaczy być „kimś” albo po prostu sobą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Być kimś
    Nagrody:Złoty Lajkonik
  • Chleb (Bread)

    reż. Mykola Shpykovskyi
    dok1929

    Mykola Shpykovskyi’s "Khlib" (1929, 44'), a little known Ukrainian silent film made for propaganda purposes, is hypnotising because of its avantgarde production method. Formally, it was ahead of its time turning a rural story into an epic poem. The film score will be performed live by the Chvost duo made of vocalist Paulina Bisztyga and producer Paweł Pruski. In this joint project, the artists are trying to find new space for forgotten folk songs. Bitter lyrics, once contrasted with joyful melodies, receive a new life thanks to their efforts.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Chleb
  • Córka (Daughter)

    reż. Yaser Talebi
    dok2022

    Ojciec i córka w konserwatywnym irańskim miasteczku. Od niej oczekuje się posłuszeństwa, opieki nad starzejącym się mężczyzną i porzucenia uniwersyteckich planów na rzecz szybkiego zamążpójścia, dla niego zaś szuka się nowej żony. Sarah nieszczególnie podoba się ten pomysł, bo przecież nikt nie zastąpi zmarłej mamy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Córka
    Nagrody:Srebrny Smok
  • Czarnobyl 22 (Chornobyl 22)

    reż. Oleksiy Radynski
    dok2023

    W 1986 roku doszło do ogromnej katastrofy jądrowej w Czarnobylu. Na początku 2022 roku mogła się zdarzyć kolejna, kiedy to na teren elektrowni wtargnęli rosyjscy żołnierze. Ich obecność została zarejestrowana przez anonimowego kamerzystę. Wspomnienia zaczęły odżywać.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czarnobyl 22
  • Czas płynie przez miasto (Time Passes Through the City)

    reż. Almantas Grikevičius
    dok1966

    Wraz z reżyserem wędrujemy pomiędzy starymi murami Wilna by uchwycić historię tego miasta i wskrzesić jego fantomy. Jest to jedyny poetycki film dokumentalny z czasów sowieckich, w którym Wilno jest głównym bohaterem. Interesująca ścieżka dźwiękowa, z kontrastującymi zestawieniami dodaje filmowi dodatkowego podtekstu. Słyszymy tu radzieckie marsze i polonez Ogińskiego, dźwięk dzwonów łączący się z dźwiękiem samolotów przecinających niebo.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czas płynie przez miasto
  • Czas po deszczu (The Time after the Rain)

    reż. Júlia Girós, Pol Picas, Nina Solà
    dok2021

    Mieszkający na co dzień w Sewilli młody Mohamed Dih powraca do miejsca swojego urodzenia – obozu dla uchodźców w Saharze Zachodniej. Czas płynie tu inaczej: pory dnia są wyznaczane przez wezwania do modlitwy, pory roku – przez opady deszczu. Gdy obfita ulewa dewastuje dom jego rodziny, bohater pozostaje w obozie na dłużej, aby wspomóc jego odbudowę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czas po deszczu
  • Czereśnie (Cherries)

    reż. Vytautas Katkus
    fab2022

    Świeżo emerytowany ojciec zaprasza swojego syna do pomocy przy zbieraniu wiśni w ogrodzie. Mężczyzna zbiera je jednak bez pośpiechu, stara się spędzić czas z synem. Wiśnie pozostają w tle.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czereśnie
  • Czerwony żółw (The Red Turtle)

    reż. Michael Dudok de Wit
    anim2016

    Rozbitek uwięziony na bezludnej wyspie nie podziwia rajskich krajobrazów. Robi wszystko, by jak najszybciej stamtąd uciec. Jednak jego perspektywa się zmienia, gdy poznaje czerwonego żółwia… Nominowana do Oscara poetycka opowieść to zaproszenie do medytacji nad pięknem, naturą i kolejnymi etapami ludzkiego życia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czerwony żółw
  • Czwartek (Thursday)

    reż. Bren Cukier
    fab2022

    Czwartek to dzień, do którego Maria przygotowuje się już od jakiegoś czasu, mniej więcej od momentu, gdy dowiedziała się, że jest w ciąży. Chłopak, rodzina, znajomi – wszyscy okazują wsparcie i zasypują dobrymi radami na temat macierzyństwa, ignorując Marię i sygnały, które próbuje im dawać. Dziewczyna postanawia więc nie informować ich o swojej decyzji i planach na Czwartek.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czwartek
  • Czytając z nut (Knowing the Score)

    reż. Janine Hosking
    dok2022

    Jeszcze nie tak dawno świat nie był gotowy, żeby zaakceptować kobietę z batutą. Australijska dyrygentka Simone Young jest jedną z pierwszych, które przetarły szlaki. Dokument wyprodukowany przez Cate Blanchett, gwiazdę filmu „Tár”, która tym razem portretuje uznaną na świecie maestrę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czytając z nut
  • Czy jest tam ktoś? (Is There Anybody Out There?)

    reż. Ella Glendining
    dok2023

    Reżyserka i zarazem bohaterka tego filmu obala stereotypy związane z odmiennością i niepełnosprawnością. Pomimo ciężkiej deformacji ciała żyje pełnią życia i spełnia się jako kobieta i artystka. Żeby sprawdzić, czy są na świecie osoby z podobną przypadłością, wyrusza w daleką podróż.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czy jest tam ktoś?
    Nagrody:Srebrny Róg / Nagroda Specjalna
  • Czy odwiedzą mnie rodzice? (Will My Parents Come to See Me)

    reż. Mo Harawe
    fab2022

    Nadeszły decydujące godziny dla młodego Faraha. Wokół niego uruchamia się machina organizacyjna. Chłopiec jest badany przez lekarza, pouczany przez egzekutora i pilnowany przez imama. "Jak się masz?" to pytanie, które wszyscy zadają mu tego dnia. Za każdym razem „dobrze” to jego zwięzła odpowiedź. Dopiero gdy następnego ranka policjantka zabiera Faraha poza miasto, to co niewypowiedziane staje się bolesną rzeczywistością.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czy odwiedzą mnie rodzice?
  • Dobra wiadomość (Good News)

    reż. Zuzanna Solakiewicz, Zvika Gregory Portnoy
    dok2023

    Wstrząsające świadectwo wydarzeń, jakie rozegrały się w 2021 roku na granicy polsko-białoruskiej. Pod pretekstem „wycieczki do lasu” aktywiści udają się w głąb Puszczy Białowieskiej, aby dostarczyć potrzebne rzeczy przebywającym tam uchodźcom z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dobra wiadomość
  • Dom (Home)

    reż. Kinga Kociarz
    anim2023

    „Zdrowaś Maryjo, łaski pełna” – powtarza modląca się na kolanach kobieta. Mężczyzna jak refren deklamuje wyliczankę o schronie, który mógł wybudować. Tylko mały chłopczyk nie czuje panującej w domu atmosfery niepokoju i wydaje się nienaznaczony pokoleniową traumą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dom
  • Droga na księżyc (Mångata)

    reż. Maja Costa
    fab2022

    Mångata – odbicie światła Księżyca w tafli wody wskazuje drogę na Księżyc. To światło pozwala też na ratunek małej Alyi. Tylko ona ocaleje z katastrofy łodzi z uchodźcami na Morzu Śródziemnym. Lata później jako astronautka na pionierskiej misji znowu będzie potrzebować tego światła.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Droga na księżyc
  • Dziewczyny rocznik 1960 (Girls of 1960)

    reż. Una Celma
    dok2022

    Przejmujący i szczery do bólu kobiecy film o generacji łotewskich sześćdziesięciolatek – koleżanek z liceum, urodzonych w czasach realnego socjalizmu. Zderzając sentymentalne archiwalia z przeprowadzanymi przez lata wywiadami, autorka dokumentu ujawnia przepaść dzielącą oficjalny obraz równości płci i siermiężną rzeczywistość.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dziewczyny rocznik 1960
  • Dziwny świat kota Filemona

    reż.
    anim1972

    Młody, niezwykle ciekawy świata Filemon dorasta u boku starego, doświadczonego kota Bonifacego. Obaj mieszkają w przytulnym domku na wsi wraz z Babcią i Dziadkiem. Z Filemonem dziecięcy widzowie poznają wiejski i miejski świat, szukają z nim przyjaciół, stawiają czoła niebezpieczeństwom i uczą się odpowiedzialności.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dziwny świat kota Filemona
  • Eeva

    reż. Lucija Mrzljak, Morten Tšinakov
    anim2022

    Wśród morza zapłakanych uczestników pogrzebu i ulewnego deszczu kobieta żegnająca swojego męża wydaje się niewzruszona. Dopiero powracające wspomnienia i kolejne kieliszki wina wyzwalają w niej gwałtowne emocje i prowokują do zaskakujących zachowań. Absurdalną sytuację potęgują wizyty tajemniczego dzięcioła…

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Eeva
  • Ellis Marsalis (Ellis)

    reż. Sascha Just
    dok2022

    Marsalisowie są uważani za „pierwszą rodzinę jazzu”. Na jej czele stał legendarny Ellis, zmarły przed trzema laty na COVID-19. Przed nami muzyczno-biograficzna podróż, która zaczyna się w Nowym Orleanie i obejmuje kawał historii jazzu oraz Stanów Zjednoczonych.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ellis Marsalis
  • El Drogas

    reż. Natxo Leuza
    dok2022

    Transformacja, kontrkultura, muzyka. Tymi słowami można by w skrócie opisać dokument muzyczny Natxa Leuzy. Reżyser pozwala tytułowemu bohaterowi wprowadzić nas w świat undergroundu epoki transformacji ustrojowej w Hiszpanii. El Drogas był jednym z jego symboli, ikoną muzycznej kontrkultury lat 80.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu El Drogas
  • Family²

    reż. Yifan Sun
    dok2019

    Lola urodziła się w Chinach, w okręgu Ningdu jako trzecie dziecko swoich rodziców. W niedługim czasie została ona adoptowana przez belgijską rodzinę, która otoczyła ją miłością i wsparciem. Lola przez lata marzyła o spotkaniu swoich biologicznych rodziców, nie miała jednak pojęcia, kim są ani jak może ich odnaleźć.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Family²
  • Fantastyczny Matt Parey (Fantastic Matt Parey)

    reż. Bartosz Paduch
    dok2023

    Trudno sobie wyobrazić polską fantastykę bez Macieja Parowskiego. Był redaktorem kultowej „Fantastyki”, stojącym za sukcesami kilku pokoleń literatów. Teksty słali do niego ludzie z całej Polski. Gdyby nie on, nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy „Wiedźmina” czy nagrodzonej Oscarem „Katedry” Tomasza Bagińskiego.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Fantastyczny Matt Parey
  • Fauna

    reż. Pau Faus
    dok2023

    Świat „Fauny” to rzeczywistość pełna kontrastów i sprzeczności. Na przedmieściach Barcelony rozgrywają się dwie, pozornie niezwiązane ze sobą historie – jedna dzieje się na łonie natury, druga za zamkniętymi drzwiami laboratorium naukowego. Czy światy te mogą jednak pozostać od siebie niezależne?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Fauna
  • Fortuna kołem się toczy (Paying a Visit to Fortuna)

    reż. Matyas Kalman
    dok2022

    Poznajcie Laciego i Aniko – ludzi, do których los naprawdę się uśmiechnął. Wygrana w Lotto z dnia na dzień uczyniła ich milionerami. W co zainwestować pieniądze, których do tej pory brakowało praktycznie na wszystko? Jak wygląda powszedni dzień człowieka, który z biedaka nagle zmienił się w lokalnego krezusa?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Fortuna kołem się toczy
  • Gdzie lwy ryczały (Here Lions Once Roared)

    reż. Jean-Baptiste Bonnet, Laurine Estrade
    dok2022

    Wszędzie tam, gdzie przecinają się ścieżki ludzkie – i pozaludzkie – rzeczywistość musiała podlegać niekończącym się negocjacjom. Wektory interesów zawsze miały odmienne kierunki. Z antropologiczną wnikliwością francuscy dokumentaliści obserwują, jak nad rzeką w okolicach Tautavel odgrywane są zdarzenia sprzed prawie pół miliona lat.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gdzie lwy ryczały
  • Globus (No Elephant in the Room)

    reż. Clara Kleininger-Wanik
    dok2022

    Kiedy w życie wchodzi nowa ustawa zakazująca występów cyrkowych z udziałem zwierząt, Adi i Mioara, trenerzy zwierząt w bukareszteńskim cyrku, muszą wymyślić, jak urozmaicić swoje występy, by nie stracić publiczności. Na pomoc z samego Las Vegas przybywa do Rumunii światowej sławy reżyser spektakli cyrkowych.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Globus
    Nagrody:Wyróżnienie
  • Globus [PL AD+napisy] (Globus)

    reż. Clara Kleininger-Wanik
    dok2022

    Kiedy w życie wchodzi nowa ustawa zakazująca występów cyrkowych z udziałem zwierząt, Adi i Mioara, trenerzy zwierząt w bukareszteńskim cyrku, muszą wymyślić, jak urozmaicić swoje występy, by nie stracić publiczności. Na pomoc z samego Las Vegas przybywa do Rumunii światowej sławy reżyser spektakli cyrkowych.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Globus [PL AD+napisy]
  • Handlarze lodu (Ice Merchants)

    reż. João Gonzalez
    anim2022

    Każdego dnia ojciec i syn skaczą ze spadochronem z przyczepionego do klifu, nieogrzewanego domu. W wiosce na ziemi sprzedają produkowany przez siebie lód.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Handlarze lodu
  • Historia naturalna zniszczenia (The Natural History of Destruction)

    reż. Sergei Loznitsa
    dok2022

    Miasta europejskie oglądane z pokładów bombowców podczas nalotów dywanowych stanowiły widok olśniewająco piękny i pierwotnie straszliwy. Były to obrazy piekła. Jak nigdy wcześniej, inżynierowie wojny planowali je z naukową precyzją. Do tworzenia choreografii zniszczenia wykorzystywali narzędzia matematyki i fizyki.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Historia naturalna zniszczenia
  • Hotel Centaur

    reż. Lino Kafidas, Dimitrios Kafidas
    fab2022

    Centaury to stworzenia z greckiej mitologii, istoty z głową i torsem mężczyzny, ale dolna część ich ciała to ciało konia. Ponoć żyły w greckich lasach. Niektórzy wierzą, że istnieją naprawdę, i skłonni są zapłacić spore pieniądze za szansę na spotkanie z nimi. W malowniczo położonym hotelu Centaur spotyka się grupa barwnych ekscentryków.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Hotel Centaur
  • Hotel Savoy (Savoy)

    reż. Zohar Wagner
    dok2022

    Rekonstrukcja ataku na Hotel Savoy w Tel Awiwie, przeprowadzonego przez palestyńskich terrorystów w 1975 roku. Twórcy filmu starają się przedstawić możliwie najpełniejszy obraz sytuacji, korzystając z bogatych archiwaliów, doniesień medialnych, profesjonalnych i amatorskich zapisów audio. Oraz zapisków jednej z kluczowych postaci, Kohavy – przypadkowej ofiary dramatu, który wstrząsnął światem…

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Hotel Savoy
  • Imperial

    reż. Coline Confort
    dok2022

    Eva pasjonuje się historią i marzy o wzięciu udziału w ogromnej i prestiżowej rekonstrukcji historycznej. Niestety, aby dołączyć do armii napoleońskiej musiałaby być mężczyzną. Dziewczyna postanawia przechytrzyć dwustuletni regulamin i dołączyć do armii w podwójnym przebraniu – historycznym i tożsamościowym.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Imperial
  • Jak co dzień... (Day In, Day Out)

    reż. Kazimierz Karabasz
    dok1955

    Etiuda o problemach komunikacyjnych ludzi dojeżdżających do pracy w mieście w latach 50-tych. Z podwarszawskiego osiedla wyruszają oni zatłoczoną kolejką, rowerem, ciężarówką, autobusem. Jednak powoli obraz ten się zmienia. Powstaje kolej elektryczna, a nad jej sprawnym kursowaniem czuwa wielu ludzi.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jak co dzień...
  • Jak fala jak chmura (Like Wave Like Cloud)

    reż. Yulin Yang
    fab2023

    W głębi oceanu stykają się dwie stopy. Kolejna fala otwiera nową szansę na wspaniały surferski ślizg, trzeba tylko dać się ponieść wodzie i energiom, nie myśleć. Czy jest to także recepta na udaną relację partnerską? Gdzieś na krańcu świata związek dwóch kobiet w różnym wieku zostaje wystawiony na próbę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jak fala jak chmura
  • Jedna na milion (One In a Million)

    reż. Joya Thome
    dok2022

    Amerykanka Whitney i Niemka Yara to nastolatki, które dzieli ocean, lecz łączą je internet i zamiłowanie do gimnastyki. Pierwsza rozwija swoją sportową karierę, godząc ją z obecnością w social mediach i śpiewaniem, a druga jest jej wielbicielką, przede wszystkim jednak zwyczajną nastolatką, poszukującą własnej drogi.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jedna na milion
  • Jutro do Ciebie przyjdę (I'll Come to You Tomorrow)

    reż. Paulina Ibek
    dok2023

    Grupa Romów spotyka się wieczorem przy ognisku, by pożegnać jedną z nestorek tarnowskiego rodu. Niektórzy nie widzieli się od lat, inni przyjechali spoza kraju specjalnie z tej okazji. Intymna opowieść o tym, jak przez lata zmieniło się życie Romów w Polsce.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jutro do Ciebie przyjdę
  • Katarakta (Cataract)

    reż. Łukasz Iwanicz
    dok2023

    Jak wiele potrzeba do szczęścia? Trzy różne bohaterki z trzech różnych środowisk dzielą się swoimi doświadczeniami smutku, utraty i niespełnienia. Przejmująca opowieść o poszukiwaniu sensu, kiedy wydaje się, że już nic więcej w życiu się nie wydarzy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Katarakta
  • Katarynka

    reż.
    anim1956

    Dźwięki podwórkowej katarynki, które drażnią czułe ucho pana Tomasza, są jedynym źródłem wzruszeń niewidomej dziewczynki.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Katarynka
  • Kim nie jestem (Who I Am Not)

    reż. Tunde Skovran
    dok2023

    Sharon była finalistką wyborów Miss RPA, Dimakatso jest znanym aktywistą. Łączy ich to, że są osobami interpłciowymi, czyli ze zróżnicowanymi cechami płciowymi. Świat tymczasem wymaga od nich jednoznacznego określenia się, co nie zawsze jest zgodne z ich subiektywnymi odczuciami.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kim nie jestem
    Nagrody:Srebrny Róg
  • Kiniarze z Kalkuty (Battu’s Bioscope)

    reż. Andrzej Fidyk
    dok1998

    Pan Battu, rozkochany w filmie właściciel kina objazdowego i jego pomocnik 80-letni Mama wyruszają w kolejną podróż, aby pokazywać filmy w takich rejonach Indii, gdzie nie ma kin, nie ma telewizji, nie ma elektryczności.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kiniarze z Kalkuty
  • Kinior

    reż. Kacper Kiniorski
    dok2022

    Oniryczna impresja na temat Włodzimierza „Kiniora” Kiniorskiego – kompozytora i multiinstrumentalisty wywodzącego się z polskiego środowiska jazzowego. To obraz intymny i bezkompromisowy, zrealizowany przez jego syna.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kinior
  • Kocham, tato (Love, Dad)

    reż. Diana Cam Van Nguyen
    anim2021

    Diana po 15 latach znajduje listy, które kiedyś wysyłał do niej ojciec. Czy wybaczy mu, że zostawił ich rodzinę? Autorka do odtworzenia przeszłości wykorzystuje kolaż starych listów, archiwalnych filmów i fotografii oraz dziecięcych rysunków i wycinanek.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kocham, tato
  • Koniec świata Natalki (End of Natalka's World)

    reż. Anna Urbańczyk
    dok2023

    Oto Natalka – rezolutna dziewięciolatka, narratorka tej śląskiej opowieści. Mieszka wraz z rodziną w małej wsi Nieboczowy, która w 2020 roku właściwie znika – wszyscy mieszkańcy zostają przesiedleni ze względu na przeznaczenie tych terenów na budowę zbiornika retencyjnego.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Koniec świata Natalki
  • Koniunkcja (Misaligned)

    reż. Marta Magnuska
    anim2022

    Kiedy ona ćwiczy jogę, on na kanapie wpatruje się w telefon. Kiedy on siada za biurkiem, ona idzie do kuchni przygotować koktajl. Nagle bohaterowie i ich rytuały zaczynają krążyć wokół siebie niczym ciała niebieskie, a ich mieszkanie staje się centrum wszechświata.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Koniunkcja
  • Kosmogonik (Cosmogonic)

    reż. Paweł Szarzyński
    fab2021

    Projekty VR można oglądać od 12:00 do 19:00. „Kosmogonik” to pierwsze doświadczenie VR na podstawie opowiadania Stanisława Lema „Uranowe uszy” z 1964 roku.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kosmogonik
  • Kraj, do którego należysz (The Land You Belong)

    reż. Elena Rebeca Carini
    dok2023

    Długą drogę – z północnych Włoch do Bukaresztu – musi przebyć reżyserka w poszukiwaniu swej biologicznej rodziny. Dla niej jest to też wyprawa w głąb własnej tożsamości. Adoptowana przez włoską parę we wczesnym dzieciństwie, ma pojęcia, jaki będzie ten brakujący rumuński puzzel.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kraj, do którego należysz
  • Krok po kroku (Step by Step)

    reż. Felix Starck
    dok2022

    Para młodych berlińczyków w szczycie pandemii postanawia całkowicie zmienić swoje życie i wreszcie zamieszkać z dala od cywilizacji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Krok po kroku
  • Kto Ci będzie okna mył? (Who Will Clean Your Windows?)

    reż. Dariusz Janiczak
    dok2022

    Darek ma 24 lata i po 10 latach edukacji w szkole dla osób z niepełnosprawnością intelektualną staje u progu dorosłości. Na warsztatach filmowych dostaje kamerę, dzięki czemu może z własnej perspektywy opowiedzieć o ostatnich tygodniach w ukochanym miejscu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kto Ci będzie okna mył?
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Kurt Cobain: Życie bez cenzury (Cobain: Montage of Heck)

    reż. Brett Morgen
    dok2015

    5 kwietnia 1994 roku lider grupy Nirvana dołączył do „klubu 27”, czyli grona artystów rockowych, którzy żyli zbyt szybko i umarli zbyt młodo. Twórcy filmu, którzy jako pierwsi dotarli do pamiątek po Cobainie, próbują zmierzyć się z jego czarną legendą. Producentką wykonawczą jest córka muzyka, która w dniu samobójczej śmierci ojca miała zaledwie półtora roku. Swego „błogosławieństwa” udzieliła filmowi także wdowa po artyście, Courtney Love, dotychczas niechętna tego rodzaju projektom.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kurt Cobain: Życie bez cenzury
    Nagrody:Złoty Hejnał
  • Kwadratura koła (Square the Circle)

    reż. Hanna Hovitie
    dok2023

    Symbolizuje wieczność i nieskończoność. Całość i doskonałość. A jednocześnie nie ma idealnego okręgu, choć ogrom jego możliwości może przyprawić o zawrót głowy i przysporzyć lęków. W swoim „okrągłym” filmie reżyserka mierzy się z nieograniczonymi kwantyfikatorami, by oswoić to, co niepewne i w zasadzie niemożliwe do pojęcia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kwadratura koła
  • Kwestia smaku (Affairs of the Art)

    reż. Joanna Quinn
    anim2021

    W „Kwestii smaku” każdy ma jakiegoś bzika. Tylko narratorce wydaje się, że jest jedyną normalną osobą w zwariowanej rodzinie. Czy aby na pewno? Wykorzystująca czarny humor animacja w przerysowany sposób pokazuje nasze obsesje i uporczywe dążenie do realizacji marzeń.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kwestia smaku
  • Lazaro i Rekin (Lazaro and the Shark. Cuba under the Surface)

    reż. William Sabourin O´Reilly
    dok2022

    Na Kubie nawet karnawał to sprawa polityczna. Fiesta odbywająca się latem w Santiago de Cuba upamiętnia wybuch rewolucji, dla mieszkańców jest przede wszystkim manifestacją lokalnej tożsamości. Bywa też wołaniem o wolność, co nie może podobać się komunistycznej władzy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Lazaro i Rekin
  • La Singla

    reż. Paloma Zapata
    dok2023

    Jako nastolatka była wielkim odkryciem w świecie flamenco. Nie tylko dlatego, że romska dziewczyna z przedmieść Barcelony była głucha. Gwiazdą europejskich scen stała się za sprawą wyjątkowo namiętnej ekspresji, po czym na pięćdziesiąt lat zniknęła. Śladami La Singli podąża współczesna tancerka.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu La Singla
    Nagrody:Wyróżnienie
  • Lee Fields: Wierny wyznawca (Lee Fields: Faithful Man)

    reż. Jessamyn Ansary, Joyce Mishaan
    dok2022

    Jego głos stał się inspiracją dla dzisiejszych raperów, jak Travis Scott czy A$ap Rocky. Może dlatego, że przez pół wieku pracy na scenie, bez względu na zmieniające się mody i technologie, Fields pozostawał sobą – wokalistą oddanym muzyce soul. I wciąż jeszcze nie powiedział ostatniego słowa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Lee Fields: Wierny wyznawca
  • Leonard Cohen: I'm Your Man

    reż. Lian Lunson
    dok2005

    Zapis koncertu „Came So Far For Beauty”, który odbył się w Sydney 2005 roku, staje się pretekstem do opowieści o życiu Leonarda Cohena. Portret artysty tworzą zarówno jego wypowiedzi o karierze, twórczości czy kobietach, jak i momenty, w których przemawia za niego muzyka.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Leonard Cohen: I
  • Line Rider

    reż. Simon Intihar
    dok2022

    Zachwyci geeków, przywoła wspomnienia, a młodszych skłoni do szybkiego googlowania. Film Simona Intihara to nostalgiczna podróż do czasów, w których utalentowany i nieco ekstrawagancki student mógł we własnym pokoju stworzyć międzynarodowy gamingowy fenomen.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Line Rider
  • Little Richard: Jestem wszystkim (Little Richard: I Am Everything)

    reż. Lisa Cortés
    dok2023

    W jaki sposób czarny homoseksualny chłopak z amerykańskiego Południa stał się ikoną rock and rolla i prekursorem glam rocka? Reżyserka przybliża nam jego biografię – skomplikowaną i pełną zaskakujących momentów. Na ekranie pojawiają się zafascynowani nim Mick Jagger, Paul McCartney czy John Waters.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Little Richard: Jestem wszystkim
  • Liturgia zapór przeciwpancernych (Liturgy of the Anti-Tank Obstacles)

    reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk
    dok2022

    Ukraińska rzeczywistość dzieli się na dwa okresy - przed i po wojnie. W ogólnokrajowym ruchu oporu każdy obywatel stara się być pomocny. Ukraińcy zmieniają zawody i dostosowują się do wojennych potrzeb. Rzeźbiarze wytwarzają zapory przeciwczołgowe w swoich warsztatach artystycznych.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Liturgia zapór przeciwpancernych
  • Łódź Kaliska: Klasycy absurdu (Lodz Kaliska: Classic Artists of the Absurd)

    reż. Sławomir Grünberg
    dok2023

    Ukazana w iście montypythonowskim stylu historia fenomenu Łodzi Kaliskiej – jednej z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych grup artystycznych w Polsce, która działa na awangardowej scenie nieprzerwanie od 44 lat.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Łódź Kaliska: Klasycy absurdu
  • Machina Faust

    reż. Kaupo Kruusiauk
    dok2022

    Jest wirtuozką saksofonu i niestraszne jej szklane sufity – poznajcie Marię Faust, wybitną estońską jazzmankę, która z tą samą brawurą improwizuje w życiu i na scenie. Dopuszcza kamerę tak blisko siebie, jak to możliwe, dzięki czemu możemy obejrzeć intymny portret tej wyrazistej i niezależnej kobiety.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Machina Faust
  • Mamusie (Mommies)

    reż. Maria Sidiropoulou, Elvira Krithari
    dok2022

    Wokół procedury in vitro urosło mnóstwo legend. Reżyserki dokumentu postanowiły oddać głos kobietom, które poznały tę formę zapłodnienia z dwu odmiennych perspektyw. Ioanna jest biorczynią, która zawdzięcza zabiegowi macierzyństwo, a Rosa, która nigdy nie chciała mieć dziecka, została anonimową dawczynią.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mamusie
  • Mam na imię Szczęście (My Name Is Happy)

    reż. Nick Read, Ayse Toprak
    dok2022

    W 2015 roku turecko-kurdyjska piosenkarka Mutlu Kaya została postrzelona we własnym domu. Twórcy filmu śledzą losy dziewczyny, która postanowiła doprowadzić winowajcę przed sąd i podjęła walkę o odzyskanie głosu, stając się symbolem sprzeciwu wobec bezkarności sprawców „zabójstw honorowych”.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mam na imię Szczęście
    Nagrody:Złoty Róg
  • Mariupol. Sto nocy (Mariupol. A Hundred Nights)

    reż. Sofiia Melnyk
    anim2023

    Dramatyczny i wstrząsający obraz rosyjskiej inwazji w Ukrainie pokazany z perspektywy czteroletniej dziewczynki. Do stworzenia animacji wykorzystano autentyczne zdjęcia zniszczonych budynków i rysunki wojny wykonane przez dzieci. Ten film przeraża i nie pozwala przejść obojętnie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mariupol. Sto nocy
    Nagrody:Srebrny Smok / Wyróżnienie
  • Martwe ptaki górą (Dead Birds Flying High)

    reż. Sönje Storm
    dok2022

    Opowieść o ptakach, motylach, grzybach, mchach i ludziach. Jürgen F. Mahrt (1882–1940) fotografował wszystkie te istoty z jednakową uwagą. Żywe i martwe. Te pierwsze utrwalił na wieczność. Drugie ujmował w bezruchu, ale w sposób jakby zaprzeczający śmierci. Działał obsesyjnie, przeciw chaosowi wojen i dramatowi gwałtownie zmieniającego się krajobrazu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Martwe ptaki górą
  • Matczyzna (Motherland)

    reż. Alexander Mihalkovich, Hanna Badziaka
    dok2023

    Panująca w białoruskim wojsku „fala” ma wiele wspólnego z tamtejszym terrorem politycznym. Dlatego Swietłana nie wierzy, że jej syn w koszarach popełnił samobójstwo. Gdzieś w innym miejscu inny chłopak właśnie przywdziewa mundur. Ich równoległe losy tworzą porażający obraz postsowieckiej rzeczywistości.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Matczyzna
  • Meduzy (Medusas)

    reż. Ola Szmida
    anim2023

    „Ręce do góry, to jest napad!” – mogłyby krzyknąć dwie kobiety, które postanowiły okraść bank. Jednak bez słowa zabierają pieniądze, wsiadają do niebieskiego kabrioletu i rzucają się do ucieczki. Ta historia tylko zaczyna się jak podkręcona wersja Thelmy i Louise, bo zmierza do zupełnie innego, zaskakującego finału.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Meduzy
  • Meir Ezofowicz

    reż. Józef Ostoja-Sulnicki
    fab1911

    W miasteczku mieszkają dwa wpływowe żydowskie rody: Ezofowiczowie słynący z nowoczesnych poglądów zwolennicy asymilacji Żydów oraz Todrosowie, karaimi głoszący powrót do nauk Biblii. Meir, potomek Ezofowiczów, kwestionuje metody nauczyciela z miejscowego chederu, czym naraża się ortodoksyjnej społeczności żydowskiej, jednak największe zgorszenie wywołuje jego miłość do Gołdy, córki Todrosów.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Meir Ezofowicz
  • Mieczysław Jahoda. Sztukmistrz z Krakowa (Mieczysław Jahoda. Wizard from Krakow)

    reż. Wiktor Skrzynecki
    dok2022

    Operator filmowy, pionier technik zdjęciowych, mistrz nastroju – Mieczysław Jahoda. Wspomnienie o autorze zdjęć do takich klasyków polskiego kina jak: "Krzyżacy", "Rękopis znaleziony w Saragossie" czy "Jak daleko stąd, jak blisko".

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mieczysław Jahoda. Sztukmistrz z Krakowa
  • Między obrazem a dźwiękiem. Jerzy Kucia (Between Picture and Sound. Jerzy Kucia)

    reż. Maria Pisarek
    dok2022

    Nie da się mówić o filmie animowanym, nie wspominając tej osoby. Jerzy Kucia – reżyser, pedagog, artysta totalny. Laureat niezliczonych nagród międzynarodowych, w tym statuetki Smoka Smoków za wpływ na rozwój światowej animacji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Między obrazem a dźwiękiem. Jerzy Kucia
  • Między rewolucjami (Between Revolutions)

    reż. Vlad Petri
    dok2023

    Ilustrowana arcyciekawymi archiwaliami korespondencja dwóch przyjaciółek, które studiowały razem w Bukareszcie pod koniec lat 70., w filmie Petri jest pretekstem do niezwykłej filmowej podróży w czasie. Co łączy ze sobą ogarnięty rewolucyjnym wrzeniem Iran oraz socjalistyczną Rumunię z jej maskowanym przez entuzjastyczną propagandę marazmem?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Między rewolucjami
  • Milczący dom (Silent House)

    reż. Farnaz Jurabchian, Mohammad Reza Jurabchian
    dok2022

    Te ściany były świadkami historii, nie tylko irańskiej. Przyglądały się burzliwym losom trzech pokoleń rodziny, która mieszkała w pewnej teherańskiej willi przez blisko pół wieku, kiedy wokół wrzało i zmieniało się wszystko. A szczególną rolę odegrały tu kobiety.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Milczący dom
  • Misie polarne (Polar Bears)

    reż. Bartek Stankiewicz
    fab2023

    Mocne chwyty, pełna koncentracja, pot, koc i rowerek. Bez taryfy ulgowej. Dwóch braci i dwie ścieżki życia, które przecinają się jednego wieczora, niezwykle ważnego dla młodszego z nich. Kuba przygotowuje się do swojej pierwszej półzawodowej walki zapaśniczej. Niespodziewanie z pomocą przychodzi mu starszy brat. Jego intencje nie są jednak do końca czyste.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Misie polarne
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Mnich i ryba (The Monk and the Fish)

    reż. Michael Dudok de Wit
    anim1994

    Spokojne życie mnicha zaburza rybka, która pływa w klasztornym stawie. Czy bohater ją złapie? A może wcale nie chodzi o to, żeby ją schwytać? Połączenie czarnego tuszu z pastelowymi kolorami akwareli, dynamiczna animacja i oparta na taoistycznej legendzie opowieść zapewniły filmowi Cezara oraz nominacje do Oscara i BAFTY.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mnich i ryba
  • Moja przyjaciółka (My Blonde GF)

    reż. Rosie Morris
    dok2023

    Helen jako nagradzana pisarka jest osobą publiczną. Jej zdjęcia bez trudu znajdziemy w sieci, także na jej profilach w mediach społecznościowych. Czy te ogólnodostępne źródła wykorzystał ktoś, kto stworzył wulgarne ilustracje zawierające wizerunek Helen i bezprawnie zamieścił je na stronach pornograficznych?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Moja przyjaciółka
  • Moja siostra (Sister of Mine)

    reż. Mariusz Rusiński
    dok2023

    Zuzia, uzdolniona artystycznie i bardzo wrażliwa nastolatka, zmaga się z uzależnieniem od narkotyków. Jej brat, reżyser filmu, postanawia bliżej przyjrzeć się rodzinie, by zrozumieć, co właściwie mogło doprowadzić do tej trudnej sytuacji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Moja siostra
  • Moje stare (My Old Gals)

    reż. Natasza Parzymies
    fab2023

    Zofia i Ania to dwie charakterne seniorki. Lata szaleństw mają za sobą – a może jeszcze nie? Nie widziały się od pół wieku. Każda poszła własną ścieżką. Teraz znowu się spotykają i wyruszają we wspólną podróż niczym Thelma i Louise, by wziąć się za barki z życiem i marzeniami. A może wszystko już stracone?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Moje stare
  • Mój brat ściga dinozaury (My Brother Chases Dinosaurs)

    reż. Stefano Cipani
    fab2019

    Do Jacka i jego sióstr dołącza Gio. Narodziny chłopca wywracają życie rodziny do góry nogami, tym bardziej że maluch ma zespół Downa. Początkowo Jack jest zachwycony wyjątkowością brata, dostrzega w nim kogoś w rodzaju superbohatera, jednak z czasem jego stosunek do brata nieco się zmieni.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mój brat ściga dinozaury
  • Nasz ból (Our Pain)

    reż. Shunsaku Hayashi
    anim2023

    Wizualna próba uchwycenia istoty bólu, zjawiska powszechnego, lecz odczuwanego przez każdą osobę indywidualnie. Animacja prezentuje to zagadnienie wieloaspektowo: jako cierpienie fizyczne i emocjonalne. Zniekształcenia obrazu i szarpana narracja sprawiają, że film wzbudza u widza również poczucie lęku i dyskomfortu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nasz ból
  • Natalia LL - Sztuka jest jak miłość (Natalia LL - Art is like Love)

    reż. Andrzej Sapija
    dok2022

    W 2019 roku ponownie zrobiło się o niej głośno – decyzja dyrektora Muzeum Narodowego o ocenzurowaniu jej prac wywołała falę protestów. Ale sztuka Natalii LL już w latach 60. budziła kontrowersje. We współpracy z mężem, również artystą, tworzyła szokujące jak na ówczesne czasy prace.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Natalia LL - Sztuka jest jak miłość
  • Na krawędzi - Witold K. (On the Edge - Witold K.)

    reż. Jacek Knopp, Piotr Weychert
    dok2022

    Witold Kaczanowski to jeden z ze znanych polskich artystów, który cieszy się znacznie większą sławą za granicą niż w kraju urodzenia. Przyszedł na świat w Polsce, dzieciństwo spędził pod niemiecką okupacją. Od 1980 roku mieszka i pracuje w USA, gdzie zgromadził rzeszę sympatyków i kolekcjonerów swojej twórczości.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Na krawędzi - Witold K.
  • Nieskończoność. Świat Luigiego Ghirriego (Infinity. The Universe of Luigi Ghirri)

    reż. Matteo Parsini
    dok2022

    Poetycki portret Luigiego Ghirriego (1943–1992), mistrza fotografii współczesnej. Jego autor oddaje głos – a zwłaszcza obraz – bohaterowi. Ten zabiera widzów w podróż po obrzeżach codzienności, widzianych zwykle kątem oka, na pogranicza tego, co sztuczne, i tego, co naturalne, wielkie i małe – w mezoskalę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nieskończoność. Świat Luigiego Ghirriego
  • Nie znikniemy (We Will Not Fade Away)

    reż. Alisa Kovalenko
    dok2023

    Donbas, rok 2019. Perspektywa nowej rosyjskiej inwazji wisi w powietrzu, podczas gdy w oddali wciąż słychać odgłosy strzelaniny będącej wynikiem poprzedniej.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nie znikniemy
  • Noccc (Nightsss)

    reż. Weronika Lewandowska, Sandra Frydrysiak
    anim2021

    Projekty VR można oglądać od 12:00 do 19:00. VR „Noccc” to wirtualny erotyczny poemat – artystyczna animacja z elementami ASMR-owymi i interaktywnymi, która zanurza w sensualnym doświadczeniu poezji, tańca i natury.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Noccc
  • Nocturna

    reż. Víctor Maldonado, Adrià Garcia
    anim2007

    W tytułowej Nocturnie znajduje się stary sierociniec. Mieszka w nim mały chłopiec. Tim bardzo boi się ciemności. Nocami chroni go przed nią światło gwiazd. Pewnego razu Tim zauważa, że jego ulubiona gwiazda zniknęła. Co więcej, wkrótce zaczęły znikać kolejne nocne towarzyszki. Chłopiec postanawia sprawdzić, co się dzieje.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nocturna
  • Nowe przygody Misia Uszatka

    reż.
    anim1980

    Seria Nowe przygody Misia Uszatka to kontynuacja przygód sympatycznego niedźwiadka znanego dzieciom z dobranocek. Każdy z odcinków niesie inne, edukacyjne przesłanie i rozpoczyna się nową piosenką, wszystkie jednak pozostają wierne „uszatkowej” tradycji: poważnego, partnerskiego traktowania problemów dzieci oraz dbałości o wizualne szczegóły bajki.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nowe przygody Misia Uszatka
  • Oaza (Oasis)

    reż. Justine Martin
    dok2022

    Raphaël i Rémi do tej pory byli nierozłączni. Jako bliźniacy spędzali ze sobą każdą chwilę, w domu, w szkole, w czasie wolnym. To już ostatnie takie beztroskie wakacje braci. Jeden z nich najprawdopodobniej wyjedzie, a drugi ze względu na swoją niepełnosprawność, zostanie w domu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Oaza
  • Obok (Outside)

    reż. Izabela Plucińska
    anim2023

    Sznur świeżo wypranych koszul, buty na obcasie i wyrazista szminka – wszystko, by partner był zadowolony. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by sprowokować mężczyznę i wyzwolić jego agresję. Makabryczna animacja o problemie przemocy w rodzinie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Obok
  • Oglądacze (Onlookers)

    reż. Kimi Takesue
    dok2023

    Opierając się wyłącznie na statycznych ujęciach, Kimi Takesue z nieoczekiwanej perspektywy ukazuje mekkę backpackerów podróżujących po południowo-wschodniej Azji. Zabytki i monumentalne piękno przyrody Laosu zostają zredukowane do roli tła, pierwszoplanowymi bohaterami stają się bowiem tytułowi oglądacze – czyli obwieszeni aparatami fotograficznymi zachodni turyści.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Oglądacze
  • Ojciec i córka (Father and Daughter)

    reż. Michael Dudok de Wit
    anim2000

    Rower oparty o drzewo, wspomnienie ostatniego uścisku i obraz łódki odpływającej w głąb jeziora – tyle zostało małej dziewczynce po ojcu, który pewnego dnia zniknął bez śladu. Córka powraca nad jezioro z nadzieją, że kiedyś znów przytuli tam tatę. Nagrodzona Oscarem subtelna animacja o tęsknocie i przemijaniu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ojciec i córka
  • Ostatnie dni lata (Last Days of Summer)

    reż. Stenzin Tankong
    fab2023

    Niewielka społeczność wioski odizolowanej od reszty świata himalajskim pasmem gór. Z dala dobiega tajemniczy odgłos – łomot czy huk, ale słyszy go jedynie dwóch młodych pasterzy. Co zwiastuje? Czym jest? Dlaczego inni go nie zauważają? Młodzieńcy postanawiają rozwikłać zagadkę i nie zważając na niebezpieczeństwo, wyruszają w góry.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ostatnie dni lata
  • Pałac i twierdza (Worldheritage - the Palace and its Fortress)

    reż. Moritz Siebert
    dok2023

    Co łączy pewien piękny pałac w Berlinie z rozpadającą się fortecą w Ghanie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w niezwykłym eseju dokumentalnym Moritza Sieberta. Reżyserowi, posługującemu się przykładem dwóch tytułowych budowli, w błyskotliwy sposób udaje się uchwycić sedno europejskiego kolonializmu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pałac i twierdza
  • Pewnego razu w Wilnie (Once Upon a Vilnius)

    reż. Eitvydas Doškus
    dok2021

    Nawiązując do miejskich symfonii filmowych sprzed wieku, Doskus tworzy rytmiczny, imponujący wysmakowanymi ujęciami portret litewskiej stolicy. Obserwowane z najbardziej niezwykłych punktów widzenia Wilno odsłania przed nami swoje tajemnice – od zarośniętych brzegów rzeki, spowitych poranną mgłą, po szczyty szklanych wieżowców, pośród których ukrywają się betonowe perełki socmodernizmu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pewnego razu w Wilnie
  • Pianoforte

    reż. Jakub Piątek
    dok2023

    W trakcie eliminacji jest ich 160. Potem około 80. Potem 40. Do finałów trafia 12 osób. Bohaterami filmu są młodzi ludzie z różnych stron świata, których życie od dzieciństwa było podporządkowane grze na fortepianie. Niczym sportowcy na olimpiadzie biorą udział w najbardziej prestiżowym konkursie pianistycznym, który może zmienić ich życie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pianoforte
  • Pieniądze i szczęście (Money and Happiness)

    reż. Ana Nedeljković, Nikola Majdak
    anim2022

    Witaj w Hamsterland – krainie szczęśliwych pracowników korporacji, nieustannie rosnącego PKB i pieniędzy, których wystarcza na wszystko. Tu statystyka jest religią, a wskaźniki ekonomiczne odzwierciedlają poziom zadowolenia mieszkańców. Satyra na świat, którego fundamentem są pieniądze i władza.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pieniądze i szczęście
  • Pierwsza kobieta (The First Woman)

    reż. Miguel Eek
    dok2022

    Eva jest kobietą po czterdziestce. Poznajemy ją jako wieloletnią pacjentkę szpitala psychiatrycznego. Z niecierpliwością wyczekuje ona dnia, gdy będzie mogła opuścić ośrodek. Jak powtarza, jej marzeniem jest „wyjść na wolność i „być normalną osobą”. Czym jednak dla bohaterki jest „normalne życie”?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pierwsza kobieta
  • Pieśni ziemi (Songs of Earth)

    reż. Margreth Olin
    dok2023

    Reżyserka przed trzydziestu laty opuściła rodzinny dom. Dziś odwiedza z kamerą górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając śladami swych rodziców i przodków, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Historia rodzinna zamienia się tu w zapierający dech wizualno-dźwiękowy poemat.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pieśni ziemi
  • Pociąg widmo (Noisetrain)

    reż. Pol De Plecker
    fab2022

    Przez surowe lodowe krajobrazy sunie pociąg. Z tłumu śpiących wybudza się tylko trzech mężczyzn. Zdezorientowani zostają gdzieś na stacji pośrodku groźnego pustkowia. Tu rozpoczyna się ich dramatyczna podróż w cieniu potęgi Natury. Każdemu widzowi zapewne przyjdą na myśl inne interpretacje, film u każdego wzbudzi też inne niepokoje.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pociąg widmo
  • Podręcznik (Handbook)

    reż. Pavel Mozhar
    dok2021

    Obserwując ze swojego berlińskiego pokoju to, co dzieje się w rodzinnej Białorusi, reżyser filmu dostrzega pewne prawidłowości. W zeznaniach zatrzymanych pojawiają się te same elementy i mechanizmy. Postanawia symbolicznie odtworzyć proces przesłuchań i tortur, których doświadczają jego rodacy i rodaczki walczący o wolność.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Podręcznik
  • Pomyśl o czymś miłym (Think Something Nice)

    reż. Claudius Gentinetta
    anim2022

    O czym myślisz, gdy siadasz na fotelu dentystycznym? Najlepiej skup się na czymś przyjemnym. Wyobraź sobie rybaka na małej łódce, wędkowanie, zachód słońca. Animowana metafora ludzkiego życia, w którym uciekamy od problemów i bagatelizujemy prawdziwe zagrożenia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pomyśl o czymś miłym
  • Porywacze (The Hostage Takers)

    reż. Puk Damsgaard, Søren Klovborg
    dok2023

    Nazywano ich Beatlesami, bo zanim dołączyli do ISIS, wychowali się w Wielkiej Brytanii. To oni pilnowali zakładników z Zachodu, wykazując się szczególnym okrucieństwem. Rozmowy z dżihadystami skonfrontowane zostały ze wspomnieniami ofiar, negocjatorów, świadków – tak powstał prawdziwy thriller dokumentalny.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Porywacze
  • Postaraj się! (Try Harder!)

    reż. Debbie Lum
    dok2021

    Dostać się na najbardziej prestiżową uczelnię w Stanach Zjednoczonych to przywilej dostępny dla nielicznych. Uczniowie liceum w San Francisco zrobią wszystko, żeby spełnić marzenia swoje… albo swoich rodziców. Zaskakująco pogodna opowieść o presji i stresie, jaki jest udziałem grupy amerykańskich nastolatków.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Postaraj się!
  • Projekt klezmerski (The Klezmer Project)

    reż. Leandro Koch, Paloma Schachmann
    dok2023

    Dziś prawdziwych klezmerów już nie ma. Młody argentyński filmowiec o żydowskich korzeniach postanawia udowodnić, że jest inaczej, i wyrusza do Mołdawii. Muzyczno-dokumentalne kino drogi splata się tu z historią miłosną, momentami zmienia się w autotematyczny żart, a czasem w esej na temat ginącej kultury jidysz.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Projekt klezmerski
  • Przed snem (Before Bedtime)

    reż. Fábio Zilberman Iuchno
    dok2022

    Od ponad trzech lat Michal jest przykuta do łóżka. Cierpi na nieuleczalną chorobę, która nie pozwala jej normalnie funkcjonować. Między jednym a drugim pobytem w szpitalu kobieta jest też żoną i matką dwójki dzieci. Jej syn ma zaledwie 7 lat i choć jeszcze niewiele rozumie, to staje się dla Michal najważniejszym towarzyszem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Przed snem
  • Przestrzeń zamknięta (Close)

    reż. Hana Umeda
    fab2022

    Projekty VR można oglądać od 12:00 do 19:00. „Przestrzeń zamknięta” to próba skonfrontowania się z niejednoznaczną pozycją współcześnie uprawianego tradycyjnego japońskiego tańca jiutamai. Przez wytworzenie efektu intymnej bliskości oraz oddanie tancerce / bohaterce tańca głosu, Hana Umeda podejmuje próbę odzyskania zarówno dla siebie, jak dla całej wielopokoleniowej wspólnoty tancerek jiutamai, sprawczości i podmiotowości.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Przestrzeń zamknięta
  • Przybysze (The Visitors)

    reż. Veronika Lišková
    dok2022

    Zdenka wraz z mężem i dwójką dzieci przeprowadza się z Czech na Spitsbergen, by prowadzić tam badania nad społecznymi przeobrażeniami zachodzącymi w najbardziej wysuniętym na północ mieście Ziemi – Longyearbyen. Życie na końcu świata ma posmak niebezpiecznej przygody. Wyspa się zmienia: kryzys klimatyczny wymusza zamknięcie kopalni, a globalizacja – ograniczenie swobód, jakimi cieszyli się mieszkańcy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Przybysze
  • Przygody Gapiszona

    reż.
    anim1964

    Sympatyczne przygody chłopca w charakterystycznej czapeczce w paski.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Przygody Gapiszona
  • Przytul mnie. Poszukiwacze miodu (Hug Me. The Honey Seekers)

    reż. Anna Błaszczyk
    anim2022

    W lesie doszło do tragedii. Zniknął cały zapas miodu. Bez tego pysznego, lepkiego przysmaku nie da się upiec wymarzonego urodzinowego tortu. Mały Miś postanawia, że wraz z Tatą wyruszą do Złotej Krainy na poszukiwanie niezastąpionego złocistego składnika. Wyprawa okaże się dla nich niesamowitą przygodą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Przytul mnie. Poszukiwacze miodu
  • Przywiązanie (Clinging)

    reż. Liat Glick
    fab2022

    W życiu nieustannie powtarzają się historie, relacje, pytania. Narodziny i śmierć, radość i choroba, młodość i starość. W „Przywiązaniu” twórczyni filmu Liat Glick kieruje kamerę na siebie, by opowiedzieć o czułym trójkącie dojrzałej, czterdziestosiedmioletniej córki, jej matki i ukochanego starzejącego się psa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Przywiązanie
  • Radical Move

    reż. Aniela Gabryel
    dok2023

    Teatr czy sekta? Sztuka czy przemoc? Członkowie legendarnej grupy teatralnej „Workcenter”, założonej przez Jerzego Grotowskiego, po raz pierwszy tak szczerze opowiadają o swoich doświadczeniach pracy metodami jednego z największych rewolucjonistów polskiego i światowego teatru.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Radical Move
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Radical Move [PL AD+napisy] (Radical Move)

    reż. Aniela Gabryel
    dok2023

    Teatr czy sekta? Sztuka czy przemoc? Członkowie legendarnej grupy teatralnej „Workcenter”, założonej przez Jerzego Grotowskiego, po raz pierwszy tak szczerze opowiadają o swoich doświadczeniach pracy metodami jednego z największych rewolucjonistów polskiego i światowego teatru.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Radical Move [PL AD+napisy]
  • Rosyjski striptiz (The Russian Striptease)

    reż. Andrzej Fidyk
    dok1993

    Początek lat 90. XX wieku. Rozpadł się Związek Radziecki, zniknął komunizm. To wszystko w co wierzyły miliony mieszkańców Związku Radzieckiego przestało istnieć. Ludzie zaczęli szukać nowego sensu życia. Cerkwie ponownie zapełniły się wiernymi, pojawiło się mnóstwo czarnoksiężników, uzdrowicieli, wróżek. W rosyjskich mediach i w sztuce nastąpiła istna eksplozja seksu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rosyjski striptiz
  • Ruszać w świat (World to Roam)

    reż. Stephen Irwin
    anim2023

    Kiedy rodzice odkrywają, że ich nowo narodzony syn nocami w tajemniczy sposób wędruje po świecie, postanawiają przywiązać go do siebie za pomocą liny. Pełna fantastycznych zdarzeń i elementów nadprzyrodzonych baśń o dojrzewaniu i rodzicielstwie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ruszać w świat
  • Rysopis znaleziony po latach (Description Found Years Later)

    reż. Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński
    dok2023

    Wielowymiarowy portret jednego z najbardziej wyrazistych twórców w historii polskiej kinematografii. Wojciech Jerzy Has zawsze balansował na styku głównego nurtu kina i awangardy, a jego życie naznaczone było chwilami filmowych triumfów i osobistych tragedii.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rysopis znaleziony po latach
  • Sad dziadka (Grandpa's Orchard)

    reż. Karol Starnawski
    dok2023

    Rzeź wołyńska pozostaje tematem tabu dla kolejnych pokoleń Polaków i Ukraińców. Rodzina Karoliny rozmawiała o wydarzeniach, w których zginęli ich krewni, tylko za zamkniętymi drzwiami. Aby poznać prawdę o swoich przodkach, Karolina wyrusza na Wołyń.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Sad dziadka
  • Sąsiad Abdi (Neighbour Abdi)

    reż. Douwe Dijkstra
    dok2022

    Jak zrozumieć brutalną przeszłość? Urodzony w Somalii Abdi jest projektantem mebli i opiekunem medycznym. Z pomocą sąsiada i filmowca Douwe odtwarza swoje życie naznaczone wojną i przestępczością. Poprzez zabawne rekonstrukcje w studiu efektów specjalnych Abdi i Douwe wyruszają w szczerą i dogłębną podróż przez bolesną historię, skupiając się na całym procesie twórczym.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Sąsiad Abdi
  • Self

    reż. Patryk Jordanowicz, Tadeusz Chudy
    dok2022

    Projekty VR można oglądać od 12:00 do 19:00. Jak czuje się osoba chora psychicznie? Jak postrzega świat? A może podział na osoby zdrowe i chore psychicznie w ogóle nie istnieje? Dla twórców projektu zainteresowanie tworzeniem obrazu fotograficznego i filmowego od lat idzie w parze z próbą zrozumienia i otwartością na świat zagadnień psychiki.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Self
  • Sen o Arizonie (Dreaming Arizona)

    reż. Jon Bang Carlsen
    dok2022

    „Fantazja dokumentalna zagrana przez prawdziwych ludzi” – tak reżyser opisuje swój film z pogranicza obserwacji i kreacji, kina i teatru. Bohaterowie tej opowieści to pięcioro licealistów z miasteczka w stanie Arizona, a jej głównym tworzywem są uczucia, traumy i marzenia tych młodych ludzi.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Sen o Arizonie
  • Set! Nakryj się! (Set!)

    reż. Scott Gawlik
    dok2022

    Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, w jakiej odległości od krańca stołu, i to co do milimetra, powinien znajdować się talerz? Bohaterowie filmu „Set!” nie interesują się niczym innym – ich największą pasją jest nakrywanie stołów, wygrywanie laurów i wygryzanie konkurencji. Po seansie już nigdy nie spojrzycie na swoje naczynia tak samo.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Set! Nakryj się!
  • Siewca gwiazd (The Sower of Stars)

    reż. Lois Patiño
    fab2022

    Odległe światła rysują miasto. Lśniące statki przybywają ze śpiącymi ludźmi, a noc zaczyna płynąć . Budzi ich siewca gwiazd, by mogli podróżować przez miasto, rozmawiając o tym i owym, żegnając się ze wszystkim.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Siewca gwiazd
  • Skąd się biorą ludzie (Budding Humans)

    reż. Gunhild Westhagen Magnor
    dok2022

    Balder i Haakon dopiero przed dwoma laty przybyli na naszą planetę. Z trudem się po niej poruszają. Obowiązują tu niejasne dla nich normy społeczne, szaleją fale trudnych do wysłowienia uczuć. Te dwie istoty czeka długa droga. Przez rok przyglądała się im norweska dokumentalistka.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Skąd się biorą ludzie
  • Solaris Mon Amour

    reż. Kuba Mikurda
    fab2023

    Niezwykły dokument found footage inspirowany „Solaris” Stanisława Lema. Transowa, osobista opowieść o stracie, żałobie i pamięci. Film składa się z fragmentów 70 filmów oświatowych i radiowych adaptacji „Solaris” z lat 60.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Solaris Mon Amour
  • Spacer (A Short Walk)

    reż. Jagoda Szelc
    dok2015

    Film nakręcony w 40 minut na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Przemieszczając się po mieście z ekipą filmową, bohater szuka bezpiecznego miejsca, w którym może opowiedzieć o powodach, dla których walczył i zdezerterował z Donbasu. Tylko kilka faktów z jego życia...

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Spacer
  • Sprawa Dmitrijewa (The Dmitriev Affair)

    reż. Jessica Gorter
    dok2023

    Przypadek Jurija Dmitrijewa pozwala zobaczyć, jak Putinowski reżim traktuje tych, którzy poszukują prawdy. Głęboko w rosyjskich lasach, wbrew woli władz, 60-letni Yuri Dmitriev poszukuje masowych grobów z epoki stalinowskiego terroru wobec własnego narodu - aż pewnego dnia zostaje aresztowany i skazany na 15 lat kolonii karnej.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Sprawa Dmitrijewa
  • Starsza pani szuka (Old Summer)

    reż. Maria Wider
    dok2023

    Oczekuję pana w wieku emerytalnym, wolnego, bez obciążeń rodzinnych, finansowych i uzależnień – tak zaczyna się ogłoszenie matrymonialne Krystyny – energicznej siedemdziesięciodwulatki, która szuka prawdziwej miłości. Najlepiej mężczyzny młodszego, żeby ją otworzył na nowe doznania.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Starsza pani szuka
  • Stary (The Old)

    reż. Tomasz Śliwiński, Magda Hueckel
    dok2023

    Jedyny taki portret Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Kamera podąża korytarzami budynku i odkrywa tajemnice zaklęte w jego murach. Prowadzi nas przez niedostępne na co dzień dla widzów miejsca za kulisami, a na jej drodze stają prawdziwe i legendarne postaci. Duch teatru ożywa na ekranie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Stary
  • Strzępy (Shreds)

    reż. Igor Gavva
    fab2022

    Wojna Rosji przeciwko Ukrainie oglądana z mniej oczywistej perspektywy niż ta, która na co dzień gości w przekazie medialnym. Daleki Donbas. Dwóch braci – młodszy Kolia i starszy Kostia – inaczej ocenia to, co się dzieje. Jeden staje po stronie buntu, drugi stawia na bezpieczeństwo przede wszystkim.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Strzępy
  • Symptomy wojny (Signs of War)

    reż. Juri Rechinsky, Pierre Crom
    dok2022

    Tocząca się obecnie wojna w Ukrainie rozpoczęła się dziewięć lat temu. Francuski fotoreporter Pierre Crom dokumentował tamten okres i dzisiaj za pomocą słów i obrazów opowiada o swoich doświadczeniach z frontu i z ukraińskiej ulicy, a także o znakach, które już wówczas zwiastowały pełnoskalową inwazję.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Symptomy wojny
  • Syn! (Son!)

    reż. Nina Đukanović, Goran Ivanović
    anim2023

    Dziewczynki nie powinny mieć własnego zdania. Jeśli masz córkę, ma ci kto ugotować obiad czy podać lekarstwa. Syn cię ochroni, córka cię nakarmi. Czy jednak oboje nie zasługują na życie? Animacja porusza trudny i ukrywany temat aborcji ze względu na płeć, których dokonuje się w Czarnogórze.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Syn!
  • Syryjski kosmonauta (The Syrian Cosmonaut)

    reż. Charles Emir Richards
    dok2022

    Poleciał w kosmos i… słuch o nim zaginął. Pierwszy syryjski kosmonauta wprawdzie wylądował na ziemi bezpiecznie, jednak wkrótce został zmuszony do opuszczenia ojczyzny. Krytyka autorytarnej władzy sprawiła, że Muhammad Faris z bohatera stał się wrogiem, którego należy wymazać z kart historii.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Syryjski kosmonauta
  • Szczęśliwe zakończenie (Happy Ending)

    reż. Élodie Yung
    fab2022

    Tajemnica z przeszłości połączona ze znojem codzienności, w towarzystwie spoconych macho i wywyższających się menedżerek, może się okazać wybuchową mieszanką godną kina zemsty i namiętności Parka Chan-wooka. Nie jest to jednak jego film, lecz młodej debiutantki Élodie Yung, która zaprasza nas do salonu masażu, w którym pracuje młoda imigrantka z Kambodży.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Szczęśliwe zakończenie
  • Szpieg, który współczuł (A Compassionate Spy)

    reż. Steve James
    dok2022

    Ted Hall nie podzielał radości innych naukowców biorących udział w projekcie Manhattan. Nie cieszył się z rozpalenia sztucznego Słońca nad pustynią w Nowym Meksyku. Niepokoił go amerykański monopol na broń tak potężną jak bomba jądrowa. Uznał, że świat będzie bezpieczniejszy, jeśli przekaże wiedzę na jej temat Rosjanom.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Szpieg, który współczuł
  • Ściany mogą mówić (The Walls Can Talk)

    reż. Carlos Saura
    dok2022

    Dokument „Ściany mogą mówić” to ostatnie dzieło Carlosa Saury. Jest to filmowa refleksja dojrzałego artysty na temat roli sztuki w życiu człowieka, od prehistorii do współczesności. Konfrontując malarstwo jaskiniowe z najnowszymi reprezentacjami sztuki miejskiej, reżyser szuka odpowiedzi na pytanie, czym jest twórczość.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ściany mogą mówić
  • Takie cuda się zdarzają (Such Miracles Do Happen)

    reż. Barbara Rupik
    anim2023

    Ku zaskoczeniu mieszkańców wsi, kamienna figura Matki Boskiej nagle porusza się, opuszcza kapliczkę i idzie przed siebie. Wkrótce do milczącego pochodu dołączają kolejne ożywione rzeźby. Takie cuda się przecież zdarzają, ale najbardziej zafascynowana nimi jest mała dziewczynka, która nie ma kości.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Takie cuda się zdarzają
  • Taniec trzcin (Reed Dance)

    reż. Andrzej Fidyk
    dok2000

    Odbywający się w Królestwie Eswatini tytułowy taniec trzcin, to coroczna uroczystość, na którą przyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy niezamężnych kobiet, aby w niezwykle skąpych strojach zatańczyć przed królem w nadziei, że wybierze którąś z nich na kolejną żonę. Bohaterki filmu nie wszystkie jednak marzą o tym, aby zostać żoną króla. Film pokazuje jak radosne królestwo w radosny sposób umiera na AIDS.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Taniec trzcin
  • Tchnienia (Two Breaths)

    reż. Jon Mikel Fernandez Elorz
    dok2022

    Film bezkompromisowo opisuje działania przedstawicieli władzy, jakie miały miejsce za zamkniętymi drzwiami baskijskich więzień. Iratxe Sorzabal i Nekane Txapartegi to kobiety, które były poddawane torturom. Teraz opowiadają, czego doświadczyły. Ich przerażające historie, a także wielu innych więźniarek, potwierdzają wypowiedzi lekarza sądowego.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tchnienia
  • Techno, Mama

    reż. Saulius Baradinskas
    fab2021

    Nikita uwielbia muzykę techno i marzy, by kiedyś pojechać do Berlina i odwiedzić słynny klub „Berghain”. Jego matka Irena nie wie o marzeniach syna, ale już wkrótce skonfrontują ze sobą wspólne oczekiwania.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Techno, Mama
  • The Choice

    reż. Joanna Popińska
    dok2021

    Projekty VR można oglądać od 12:00 do 19:00. Korzystając z technologii VR, "The Choice" zaprasza nas do osobistej, intymnej rozmowy z Kristen - rdzenną mieszkanką Teksasu, która podjęła decyzję o usunięciu ciąży z powodów medycznych. Kristen marzyła o założeniu rodziny, ale gdy zaszła w ciążę, lekarze zataili przed nią informację o wadach płodu, co doprowadziło ją na skraj śmierci.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu The Choice
  • The Zombies - niepoprawni marzyciele (Hung Up on a Dream: The Zombies Documentary)

    reż. Robert Schwartzman
    dok2023

    The Zombies są żywą legendą, która zaczęła się aż 60 lat temu na brytyjskiej prowincji. Grupa nastolatków szybko udowodniła światu, że Beatlesi to nie wszystko. A dzisiaj ci weterani rocka bynajmniej nie tracą wigoru.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu The Zombies - niepoprawni marzyciele
  • Tom Sweep

    reż. Michael Dudok de Wit
    anim1992

    Tom Sweep podchodzi do swojej pracy z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem. Jego zadanie – sprzątanie śmieci – nie jest jednak łatwe, bo przechodnie wyrzucają gigantyczne ilości odpadów wszędzie, tylko nie do kosza. Pełna gagów i humoru animacja z ekologicznym przesłaniem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tom Sweep
  • To tylko/aż ciało... albo krótki film o wolności (It's Only/Not Only A Body... Or A Short Film About Freedom)

    reż. Michał Hytroś
    dok2023

    Kochaj się. To życiowe credo Zosi – fotografki, podróżniczki, wolnego ducha. Przeprawiając się przez świat w swoim kamperze, próbuje ona za pomocą fotografii oswajać inne kobiety z nagością i uczyć je miłości do własnego ciała.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu To tylko/aż ciało... albo krótki film o wolności
  • Trzy opowiadania o Basi (Basia: Three Short Stories)

    reż. Mateusz Pietrak
    dok2023

    „Postanowiłam, że w tym roku umieram” – mówi ze śmiechem Basia, po której nie widać, że skończyła osiemdziesiąt lat. Spełnia się w roli babci, matki i siostry. A także na scenie. Podglądamy jej przygotowania do życiowego występu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Trzy opowiadania o Basi
    Nagrody:Złoty Lajkonik / Nagroda Specjalna
  • Twarze Agaty (Faces of Agata)

    reż. Małgorzata Kozera
    dok2023

    Agata jako szesnastolatka usłyszała, że prawdopodobnie w ciągu 2 lat wykrwawi się na śmierć. Tego dnia narodziła się na nowo. 20 lat później ma za sobą ponad 30 operacji twarzy, mieszka w Londynie i jest artystką, która swoje zmagania ze śmiertelną chorobą przekuła w sztukę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Twarze Agaty
    Nagrody:Złoty Lajkonik
  • Twarze Agaty [PL AD+napisy] (Faces of Agata)

    reż. Małgorzata Kozera
    dok2023

    Agata jako szesnastolatka usłyszała, że prawdopodobnie w ciągu 2 lat wykrwawi się na śmierć. Tego dnia narodziła się na nowo. 20 lat później ma za sobą ponad 30 operacji twarzy, mieszka w Londynie i jest artystką, która swoje zmagania ze śmiertelną chorobą przekuła w sztukę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Twarze Agaty [PL AD+napisy]
  • Two Shores

    reż. Matt Subieta, Ewa Rodart
    fab2022

    „Anna Maria smutną ma twarz, Anna Maria wciąż patrzy w dal” – słowa ballady Czerwonych Gitar towarzyszą bohaterce filmu, która przyjeżdża z Polski do Nowego Jorku, żeby zmierzyć się z duchami przeszłości. Nowe fakty zmuszają ją do weryfikacji własnych wspomnień.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Two Shores
  • Uczta konesera (Connoisseur's Feast)

    reż. Sławomir Shuty
    fab2022

    Kaja, młoda obiecująca artystka, jest pogrążona w kryzysie twórczym. Przytłoczona presją rynku sztuki, niemająca oparcia w niewiernym partnerze, organizuje diaboliczny performance. Makabryczna kpina ze światka sztuki przynosi jej wielki sukces. Kaja pokonuje niemoc i potwierdza swą artystyczną pozycję.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Uczta konesera
  • Ula

    reż. Agnieszka Iwańska
    dok2023

    „To jest kolebka naszej ukochanej muzyki. Tam musimy się sprawdzić” – w taki sposób Michał Urbaniak przekonał polską wokalistkę jazzową Urszulę Dudziak, żeby wyruszyła z nim na podbój USA. Film jest zapisem tej fascynującej i burzliwej podróży, opowiadanej zza kadru przez samą artystkę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ula
    Nagrody:Złoty Hejnał
  • Umarłe miasto (Dead City)

    reż. Krzysztof Grudziński
    fab2020

    Projekty VR można oglądać od 12:00 do 19:00. "Umarłe miasto" to narracyjne doświadczenie z elementami śpiewu, muzyki współczesnej i operowej , oparte o poetycki tekst libretta Ericha Wolfganga Korngolda o tym samym tytule.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Umarłe miasto
  • Underdog

    reż. David Arslanian
    fab2022

    Jedna noc, jedno zlecenie, jeden rower i nieustanny wyścig z czasem. Młody chłopak stara się spłacić dług, by nie stracić wynajmowanej klitki. Desperatom los jednak rzadko sprzyja, częściej rzuca kłody pod nogi albo bezczelnie śmieje im się w twarz.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Underdog
    Nagrody:Srebrny Smok / Nagroda Specjalna
  • Urząd (The Office)

    reż. Krzysztof Kieślowski
    dok1966

    Film stanowi interesującą próbę wyjścia poza obowiązujący schemat. Nakręcony ukrytą kamerą przy okienku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jest celną satyrą na biurokrację i urzędniczą bezduszność. Obraz i oryginalny dźwięk pełnią równorzędną funkcję dramaturgiczną.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Urząd
  • Uwalniamy obrazy! Cmentarz Remu (Image liberation! Remu Cemetery)

    reż. Edward Etler
    dok1961

    Na poły dokumentalna impresja z zabytkowych wnętrz Synagogi Remu w Krakowie i otaczającego ją cmentarza. Ujęcia opustoszałych pomieszczeń i nakładane na nie archiwalne zdjęcia ewokują pamięć o tragicznym losie narodu żydowskiego, który przed II wojną światową stanowił znaczącą część polskiego społeczeństwa. W miejscach takich jak krakowski Kazimierz ślady obecności Żydów i ich fascynującej kultury przetrwały nawet wojenna zawieruchę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Uwalniamy obrazy! Cmentarz Remu
  • Vakha i Magomed (Vakha and Magomed)

    reż. Marta Prus
    dok2010

    Subtelna obserwacja codzienności dwojga uchodźców z Czeczenii mieszkających w Warszawie, 10-cio letniego Magomeda i jego ojca Vakhy, która staje się opowieścią o ludzkiej miłości i godności.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Vakha i Magomed
  • Vika!

    reż. Agnieszka Zwiefka
    dok2023

    Vika ma 84 lata i jest jedną z najstarszych didżejek na świecie. Za sprawą swego podejścia do życia wymyka się stereotypowemu postrzeganiu seniorów. Słodko-gorzki musical dokumentalny o konsekwentnym podążaniu własną drogą i walce o marzenia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Vika!
  • Walka z cieniem (Fighting the Shadow)

    reż. Nadiya Rodkina
    dok2022

    Stan polityczny w Białorusi zmusił Dimę do ucieczki z kraju. W obawie o bliskich, nieustannie podtrzymuje kontakt z tymi, którzy musieli tam zostać. Pomimo wszelkich starań w ułożeniu sobie życia w Polsce, nadal musi toczyć walkę z cieniem przeszłości.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Walka z cieniem
  • Whitney

    reż. Kevin Macdonald
    dok2018

    Wyreżyserowany przez laureata Oscara – Kevina Macdonalda („Ostatni król Szkocji”, „Czekając na Joe”) poruszający dokument poświęcony pamięci legendy muzyki pop i R&B – Whitney Houston. „Chwytający za serce” (The Guardian), a przy tym intymny i porażająco szczery filmowy portret, dający wyjątkowe spojrzenie na życie, zawrotną karierę oraz powolny upadek, obdarzonej niespotykanym wręcz talentem gwiazdy. Wypełniony wspomnieniami najbliższych artystki, niepublikowanymi wcześniej filmami oraz muzyką, która już dziś uzyskała status nieśmiertelności.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Whitney
  • Wiele hałasu o umieranie (Much Ado about Dying)

    reż. Simon Chambers
    dok2022

    Reżyser powraca z Indii do Londynu, by zaopiekować się sędziwym wujem. David jest byłym aktorem, samotnym gejem, postacią barwną i ekscentryczną. Film o nim miał być zapisem pożegnania, ale wujek wcale nie zamierza umierać. Daje swojemu bratankowi ostatnią lekcję.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wiele hałasu o umieranie
  • Wiem, że ty też się boisz (I Know You’re Afraid Too)

    reż. Pola Włodarczyk
    anim2023

    Kobieta boi się wielkiego czarnego ptaka, którego trzyma w mieszkaniu, zamkniętego w klatce. Postanawia więc zabrać go do Urzędu Miar i Wag, aby określić jego wymiary. Balansująca na granicy absurdu i groteski animacja o ukrytych lękach, samotności i klatkach, które sami tworzymy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wiem, że ty też się boisz
  • Wiraż (Early Apex)

    reż. Paweł Hejbudzki
    dok2022

    Fascynujący i jednocześnie wzbudzający wiele pytań świat dziecięcego kartingu. Ten szerzej nieznany sport ekstremalny rządzi się takimi samymi zasadami jak zawody dorosłych – liczą się rywalizacja, miejsce na podium i regularne treningi. Nie wszystkie dzieci są gotowe na takie poświęcenie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wiraż
    Nagrody:Wyróżnienie / Nagroda Specjalna
  • Własna prawda (Her Own Truth)

    reż. Agnieszka Kruczek
    anim2023

    To miały być tylko trzy miesiące w Niemczech… Niespodziewanie plany wybierających się za granicę kobiety i córki, zmieniło wprowadzenie stanu wojennego. Nostalgiczna opowieść o samotności, tęsknocie i nieprzewidywalności, przez którą prowadzą nas mała dziewczynka i miś Koralgol.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Własna prawda
  • Wojna domowa (War at Home)

    reż. Aleksander Zalewski
    dok2023

    Imad jest Syryjczykiem, który od lat mieszka w Warszawie. Aby silniej związać dzieci z ich drugą ojczyzną, organizuje wyprawę pomocową do kraju przodków. Karetką pogotowia, która ma być darem dla syryjskich rebeliantów, wyruszają do targanej wojną Syrii.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wojna domowa
  • Wojna domowa [PL AD+napisy] (War at Home)

    reż. Aleksander Zalewski
    dok2023

    Imad jest Syryjczykiem, który od lat mieszka w Warszawie. Aby silniej związać dzieci z ich drugą ojczyzną, organizuje wyprawę pomocową do kraju przodków. Karetką pogotowia, która ma być darem dla syryjskich rebeliantów, wyruszają do targanej wojną Syrii.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wojna domowa [PL AD+napisy]
  • Wolna krowa (Free Cow)

    reż. Marek Głuszczak
    fab2023

    Gdzieś w lasach spotykają się matka, córka aktywistka i wolna krowa. Ta ostatnia razem ze stadem postanowiła zacząć życie na własne kopyto. Teraz jednak krasule mają zostać wyłapane i skazane na śmierć. Sara się na to nie zgadza. Dziewczyna ucieka z domu, żeby bronić stada. W ślad za córką wyrusza Alicja.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wolna krowa
  • Wspomnienie gwałtownej burzy (Memoir of a Veering Storm)

    reż. Sofia Georgovassili
    fab2022

    Wrześniowy poranek. Za chwilę rozpęta się burza. Rano matka odwozi do szkoły dziewczynkę, a pod koniec szkolnego dnia odbiera kobietę. Piętnastoletnia Anna wymyka się ze szkoły i razem z chłopakiem odwiedzają szpital. Tam musi zmierzyć się z wydarzeniem, które wprowadzi ją w dorosłość

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wspomnienie gwałtownej burzy
  • Wstrzymując oddech (Air)

    reż. Ricardo Íscar
    dok2022

    Terapia oddechowa i techniki antystresowe są dla bohatera punktem wyjścia do życiowej zmiany: wchodzi on w świat zawodników freedivingu, czyli nurkowania na wstrzymanym oddechu. Igrając z życiem, zaczyna ćwiczyć się we wstrzymywaniu oddechu na coraz dłużej. Gdzie znajduje się granica jego możliwości?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wstrzymując oddech
  • Wyraj (Iriy)

    reż. Jakub Stoszek, Magdalena Mistygacz
    dok2023

    Wojna nigdy nie jest daleko, pisał Młynarski. Mieszkańcy wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji wioski Szestowicy starają się żyć swoim dawnym życiem. Ale trudno jest żyć w spokoju, kiedy niebezpieczeństwo czai się za rogiem. Przerażająco aktualny portret ludzi, którzy starają się zachować normalność w nienormalnych czasach.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wyraj
    Nagrody:Wyróżnienie
  • Wywiad (The Interview)

    reż. Michael Dudok de Wit
    anim1978

    By przeprowadzić wywiad, bohater potrzebuje tylko mikrofonu, rejestratora dźwięku i… rozmówcy. A to nie takie proste, bo zaczepiani ludzie są zajęci swoimi problemami. Jednak uroczy bohater się nie zraża i z uśmiechem na twarzy przemierza świat w poszukiwaniu kogoś, kto będzie chciał z nim porozmawiać.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wywiad
  • W Kabulu (Inside Kabul)

    reż. Caroline Gillet, Denis Walgenwitz
    dok2023

    Prosta animowana kreska, mocna dokumentalna treść. Dziennikarka Caroline Gillet otrzymuje od znajomych Afganek unikatowe nagrania. Marwa i Raha w krótkich wiadomościach głosowych relacjonują brutalne przejęcie kraju przez uzbrojonych Talibów. Bardzo szybko jedna z kobiet zostaje uchodźczynią.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu W Kabulu
  • W lesie są ludzie (There Are People in the Forest)

    reż. Szymon Ruczyński
    anim2023

    Granica polsko-białoruska z lotu ptaka. Uchodźcy, próbujący przedostać się do Polski, ukrywają się w lesie. Jak w grze komputerowej: gdy trafią na złą postać wracają na start. Albo jest game over. Oparta na relacjach świadków i własnych przeżyciach autora animacja to przerażający obraz trwającego od 2021 roku kryzysu humanitarnego.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu W lesie są ludzie
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • W mojej skórze (In My Skin)

    reż. Sándor M. Salas
    dok2023

    Koronki, tafty, eleganckie, subtelne zdobienia. Szerokie rękawy, falbany, dekolty i długie kolorowe kolczyki. Laski, kule i wózki. Oglądamy hipnotyzujące taneczne widowisko, performance flamenco. Jego twórcami są osoby z niepełnosprawnościami, które w tańcu są swobodne i spełnione.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu W mojej skórze
  • Yarik rozbójnik (Yarik the Rascal)

    reż. Yurii Pupirin
    dok2022

    Pierwszy miesiąc wojny w Ukrainie z punktu widzenia tytułowego „Rozbójnika” – dowódcy jednego z oddziałów obrony terytorialnej broniącego podkijowskiego lotniska w Boryspolu. Tak wygląda rzeczywistość tej wojny: z jednej strony bałagan, brak komunikacji i wieczna prowizorka, a z drugiej straceńcza brawura ochotników i bezprzykładna mobilizacja społeczeństwa poddanego okrutnej próbie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Yarik rozbójnik
  • Zaczarowany Ołówek

    reż.
    anim1963

    Animowany serial rysunkowy dla dzieci zrealizowany w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w latach 1964-1977 to urocza alternatywa dla współczesnych bajek. Piotrek, piesek Pimpek i krasnoludek, który zaopatruje chłopca w magiczny ołówek przeniosą was w świat wyobraźni, w którym wszystko jest możliwe

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zaczarowany Ołówek
  • Zapach ziemi (Smell of the Ground)

    reż. Olivia Rosa
    anim2023

    Jaki byłby świat bez człowieka? Zamknięte kawiarnie, leżaki, na których nikt nie siedzi, opustoszałe parkingi zdają się sugerować nadciągającą apokalipsę. Wygląda na to, że w tym sterylnym świecie nie ma już życia, ale czy na pewno? Adaptacja wiersza Sary Teasdale „There will come soft rains” z 1918 roku.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zapach ziemi
  • Zbieracze-krętacze (The Thief Collector)

    reż. Allison Otto
    dok2022

    Jeden skradziony obraz, jedna z pozoru szczęśliwa para, dziesiątki pytań i co najmniej kilka momentów, w których trudno uwierzyć w to, że nie jest to scenariusz hollywoodzkiego blockbustera, lecz amerykański dokument. To opowieść o miłym, uwielbianym przez wszystkich małżeństwie, które skrywa paskudne tajemnice.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zbieracze-krętacze
  • Zima

    reż. Tomek Popakul, Kasumi Ozeki
    anim2023

    Miłośniczka kotów, schodzący z krzyża Jezus i kolędnicy z widłami w rękach w zaśnieżonej i skutej lodem scenerii. „Zima” to psychodeliczna podróż do małej, rybackiej wioski, w której jak w soczewce skupiają się zachowania, zwyczaje i przywary polskiej prowincji. Przypominająca horror animacja w konwencji realizmu magicznego.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zima
    Nagrody:Złoty Smok / Złoty Lajkonik / Nagroda Specjalna
  • Żegnam cię, mój świecie wesoły (Goodbye My Wonderful World)

    reż. Joo Joostberens
    dok2023

    Tytuł filmu nawiązuje do tradycyjnej pieśni żałobnej, która znalazła się na płycie „Rzeczy ostatnie” zespołu Polskie Znaki. Projekt ten miał przypomnieć o muzyce ludowej, która przez wieki oswajała temat śmierci, stanowiący tabu w dzisiejszej kulturze. Opowieść o powstawaniu albumu jest zarazem esejem o przemijaniu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Żegnam cię, mój świecie wesoły
  • Życie seksualne babci (Granny's Sexual Life)

    reż. Urška Djukić, Émilie Pigeard
    anim2021

    Cztery starsze kobiety przywołują swoje wspomnienia z młodości. Jedna z nich szczegółowo opisuje swoją historię.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Życie seksualne babci