Cykle i konkursy

Konkursy

MIĘDZYNARODOWY KONKURS DOKUMENTALNY

Gromadzi najbardziej poruszające i wstrząsające historie, które dotyczą aktualnych problemów społecznych i politycznych na całym świecie, ale nie pozostają też obojętne na los jednostki. W konkursie prezentowanych jest około 20 filmów (średnio i pełnometrażowych), których czas trwania jest dłuższy niż 30 minut. Złoty Róg, główna nagroda w międzynarodowym konkursie dokumentalnym, jest nagrodą kwalifikującą do ubiegania się o nominację do Oscara w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny.

MIĘDZYNARODOWY KONKURS KRÓTKOMETRAŻOWY

Prezentuje krótkie dokumenty i fabuły oraz animacje (do 30 min) twórców z najdalszych zakątków świata, przez co stanowi najbardziej zróżnicowany i intrygujący zestaw konkursowy festiwalu. Nagrody przyznane w tym konkursie skracają ścieżkę ubiegania się o nominację do Oscara, a nagroda dla najlepszego filmu europejskiego daje możliwość ubiegania się o nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.

KONKURS POLSKI

Najstarszy konkurs, wzbudzający od samego początku ogromne emocje. Rywalizują w nim polskie filmy dokumentalne (krótko-, średnio- i pełnometrażowe), animowane oraz fabularne (do 30 min). W szranki stają uznani twórcy i obiecujący debiutanci. Pierwszeństwo w selekcji mają produkcje, które dotąd nie były dystrybuowane w polskich kinach oraz nie zostały zaprezentowane wcześniej na żadnym festiwalu.

Cykle pozakonkursowe

GDZIEŚ W EUROPIE

W tej sekcji prezentowane są filmy wyprodukowane na naszym kontynencie, ale opisujące te mniej znane i eksplorowane oblicza Europy. Prezentowane dokumenty przedstawiają całe spektrum problemów, które nękają naszych sąsiadów i ich mikroświat położony z dala od świateł neonów i wielkomiejskiego ruchu nowoczesnych europejskich stolic.

OPOWIEŚCI ZE ŚWIATA

W tym cyklu przenosimy się w rozmaite mniej i bardziej znane zakątki naszego globu, podążając za ciekawymi historiami, wyrazistymi postaciami i wciąż aktualnymi tematami, opowiedzianymi przez wielkich reżyserów lecz również przez debiutantów.

RETROSPEKTYWA SMOKA SMOKÓW

Sekcja prezentująca dorobek laureata Nagrody Smok Smoków, przyznawanej twórcom filmów dokumentalnych i animowanych za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii. Nagroda, którą przyznaje Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej, wręczana jest podczas ceremonii odbywającej się w trakcie festiwalu. W tym roku odbierze ją Péter Forgács – wybitny węgierski dokumentalista i światowej sławy artysta multimedialny.

PANORAMA POLSKIEGO DOKUMENTU

Staranny wybór najciekawszych polskich dokumentów, które już zaczęły odnosić pierwsze znaczące sukcesy i takich, dla których premiera na festiwalu może być przepustką do międzynarodowej kariery.

DOCS+SCIENCE

Docs+Science to jeden z najmłodszych cykli Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Każdego roku podąża za filmowymi ekspresjami na temat fascynujących przyrodniczych zjawisk, największych naukowych odkryć, śledzi losy najwybitniejszych umysłów epoki, a także przygląda się skomplikowanym relacjom człowieka z naturą i technologią. W tegorocznym cyklu twórcy będą próbowali odpowiedzieć na wielkie pytania za pomocą różnorodnych filmowych technik i form, a poza filmami dokumentalnymi pojawią się animacje, a także obrazy nie dające się zamknąć w gatunkowych ramach.

KIDS&YOUTH. KINO DLA MŁODYCH

W trakcie festiwalu przewidzieliśmy miejsce także dla najmłodszej widowni. Kids&Youth to zainicjowany w 2005 roku program filmowy dla dzieci i młodzieży przygotowany wspólnie z zagranicznymi partnerami. Cykl obejmuje pokazy przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych oraz pokazy familijnych filmów dla widzów indywidualnych.

SHORT MATTERS! KRÓTKIE FILMY ROKU

Przygotowany przez Europejską Akademię Filmową przegląd filmów krótkometrażowych nominowanych do Europejskich Nagród Filmowych i prezentowanych na festiwalach i przeglądach filmowych w całej Europie oraz poza jej granicami.

NOC WIDEOKLIPÓW

Organizowany od ponad 10 lat nocny przegląd najciekawszych wideoklipów muzyki alternatywnej. Wybrane przez Jana Chołoniewskiego klipy to gratka zarówno dla miłośników muzyki, jak i wielbicieli niekonwencjonalnych krótkich form.

FOKUS NA… 

Głównym bohaterem cyklu jest kinematografia z wybranego kraju. Oprócz prezentacji najnowszych filmowych osiągnięć, organizowana jest również konferencja branżowa z filmowcami i przedstawicielami instytucji filmowych. Pierwszym zaproszonym krajem był w 2010 roku Izrael, kolejnymi Holandia (2011), Włochy (2012), Szwajcaria (2013), Wielka Brytania (2014), Litwa (2015), Szwecja (2016), Niemcy (2017), Estonia (2018), Finlandia (2019), Dania (2020), Norwegia (2021)

DŹWIĘKI MUZYKI

Cieszące się zawsze ogromną popularnością pokazy filmów muzycznych pod gołym niebem u stóp samego Wawelu. W Kinie Pod Wawelem wyświetlane są filmy, w których rytm i dźwięki są esencją życia: muzyczne klasyki, biografie artystów i zespołów, historie gatunków.

LAUREACI FESTIWALI

Cykl obejmuje filmy już docenione i nagrodzone na prestiżowych festiwalach filmów dokumentalnych i krótkometrażowych na całym świecie. Doskonała okazja, by nadrobić zaległości i zobaczyć najgłośniejsze tytuły roku.

ETIUDY STUDENCKIE 

Prezentacja dokonań studentów wybranych szkół filmowych.