Konkursy
MIĘDZYNARODOWY KONKURS DOKUMENTALNY
W rywalizacji o Złoty i Srebrne Rogi bierze udział 15 filmów, w tym dwa polskie. Jest to konkurs otwierający drogę do Oscara i Europejskich Nagród Filmowych. Dowiemy się czegoś o uciekaniu od zgiełku świata i poszukiwaniu sensu życia, o życiu w opresyjnym kraju i podczas wojny. Przyjrzymy się szukaniu tożsamości, także płciowej, i walce ze stereotypami, poszukiwaniu zrozumienia i akceptacji. Poznamy katów i ofiary, niekoniecznie w dosłownym rozumieniu tych słów. Będzie mowa o tym, co najważniejsze dla nas, dla naszych najbliższych, rodaków, globu. Co powinniśmy ocalić w sobie, by nie krzywdzić innych, by świat przestał płonąć, a natura wciąż odurzała nas swym pięknem.
KONKURS POLSKI
Konkurs najlepszych polskich filmów ostatniego roku. 41 tytułów stanie w szranki o cztery Złote Lajkoniki w kategorii najlepszego średnio- i pełnometrażowego filmu dokumentalnego oraz w kategoriach najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego, fabularnego i animowanego. Tysiące kilometrów dzieli poszczególne lokalizacje filmowe – najodleglejsze to: targana wojną Syria, góry Oregonu i nowojorskie kluby muzyczne, a najbliżej nam do nowohuckich osiedli. Twórcy cofną się w swych opowieściach do czasów PRL-u, a nawet II wojny światowej, wykorzystując animację i materiały archiwalne oraz relacje żyjących świadków.
MIĘDZYNARODOWY KONKURS KRÓTKOMETRAŻOWY
To najstarszy konkurs krakowskiego festiwalu. O Złotego Smoka i trzy Srebrne, ułatwioną drogę do Europejskiej Nagrody Filmowej i Oscara ubiegać się będzie 37 filmów: 13 dokumentów, 13 fabuł i 11 animacji. Do konkursu zaproszono 5 tytułów z Polski. W tej bogatej palecie barw znajdą się kolory najbardziej powabne i te odpychające, historie budujące i ku przestrodze. W alfabecie producentów liczne kraje: od „A” jak Armenia po „U” jak Ukraina i jest to kolejny już rok bez „R” jak Rosja. Zobaczymy animacje dokumentalne i dokumenty animowane, fabuły jak najbardziej realistyczne, a także dystopie, choć niezbyt odległe od otaczającej nas rzeczywistości.
MIĘDZYNARODOWY KONKURS DOKUMENTÓW MUZYCZNYCH DocFilmMusic
10 filmów dokumentalnych z muzyką w roli głównej. Muzyka towarzyszy nam od urodzin do śmierci. Przy kołysankach zasypiają niemowlęta, pieśniami żegnamy zmarłych. Muzyka koi i porywa, uspokaja i dodaje energii. Śpiewamy przy choince, na demonstracjach ulicznych i w czasie wojny. Słuchamy muzyki w klubach, filharmoniach i na stadionach. Muzyka podnosi na duchu i daje nadzieję. Do rywalizacji o Złoty Hejnał staną: męska reprezentacja pionierów amerykańskiego soulu, rock and rolla i jazzu oraz reprezentacja energicznych kobiet: wokalistka, saksofonistka, dyrygentka i głucha tancerki flamenco.
Cykle pozakonkursowe
RETROSPEKTYWA SMOKA SMOKÓW
Nagroda Smok Smoków 2023 za wkład w rozwój światowej animacji przyznana została holenderskiemu artyście, reżyserowi filmów animowanych, Michaelowi Dudok de Witowi. Twórca nagrodzonej Oscarem animacji Ojciec i córka (2000) zaprezentuje w Krakowie wszystkie swoje filmy: rysowane wyrazistą kreską, oszczędne w formie krótkie animacje, a także nagrodzony w Cannes i nominowany do Oscara pełnometrażowy film Czerwony żółw. Michael Dudok de Wit weźmie też udział w KFF Talks, spotkaniu poświęconym wpływowi sztuki na kształtowanie postaw proklimatycznych.
FOKUS NA HISZPANIĘ
Hiszpańscy dokumentaliści sięgają po różnorodne tematy i pokazują złożoność naszego świata. Opowiedzą nam o życiu mieszkańców obozu dla uchodźców w Saharze Zachodniej, refleksjach pasterzy wypasających swoje stada tuż obok laboratorium pracującego nad szczepionką przeciw Covid-19. Poznamy silną kobietę, która chce zacząć nowe życie, charyzmatycznego muzyka, który wprowadzi nas w świat undergroundu czasów transformacji ustrojowej w Hiszpanii, a także baskijskie kobiety poddawane torturom przez przedstawicieli władzy na początku XXI wieku (!). I wreszcie pokażemy ostatni film Carlosa Saury, który pyta o istotę sztuki, przyglądając się współczesnym muralom i prehistorycznym malowidłom w jaskiniach.
Partnerzy: AC/E Acción Cultural Española, Ambasada Hiszpanii, Instytut Cervantesa w Krakowie
PANORAMA POLSKIEGO DOKUMENTU
Panorama artystów i zjawisk artystycznych, począwszy od tych nam najbliższych, krakowskich. Obejrzymy portrety laureata Smoka Smoków, wybitnego twórcy filmów animowanych, Jerzego Kuci oraz ulubieńca Martina Scorsese, wizjonera filmowego, Wojciecha Jerzego Hasa, a także jego wieloletniego współpracownika, operatora filmowego, Mieczysława Jahody. Poznamy też niezwykłe środowiska twórcze, na przykład legendarny Stary Teatr w Krakowie i jego artystów, Grupę Kaliską i jej happeningi, a także środowisko skupione wokół guru polskiej fantastyki i komiksu Macieja Parowskiego. Obejrzymy także prace Natalii LL i Witolda Kaczanowskiego, będące dziełami geniuszu tych wyjątkowych artystów.
ILUMINACJA
W bodaj najwybitniejszym filmie Krzysztofa Zanussiego, za który reżyser został uhonorowany Grand Prix na festiwalu w Locarno 1973, bohater szuka prawdy o sobie i o świecie, pragnie oświecenia. Takiej iluminacji potrzebują też bohaterowie filmów prezentowanych i nagradzanych na ważnych festiwalach filmowych, takiej iluminacji potrzebowali ich twórcy, by stworzyć dzieła wybitne, niepoddające się prostym interpretacjom. W tym cyklu prezentujemy filmy o wyjątkowej malarce polskiego pochodzenia, o konkursie chopinowskim i jego utalentowanych uczestnikach, a także o ponadnarodowej żeńskiej przyjaźni między dwiema rewolucjami oraz o grupie ukraińskich nastolatków żyjących w cieniu wojny.
JAK W ZWIERCIADLE
„Powieść to jest zwierciadło przechadzające się po gościńcu. To odbija lazur nieba, to błoto przydrożnej kałuży” – pisał Stendhal. Jak w zwierciadle to tytuł nagrodzonego Oscarem filmu Bergmana. W tym cyklu zwierciadło zostanie skierowane na bohaterów pochodzących z pięciu krajów. Przyjrzymy się łotewskim koleżankom szkolnym z rocznika 1960 i ich obecnym, złożonym losom, odwiedzimy izraelski hotel Savoy, gdzie w roku 1973 doszło do ataku terrorystycznego, poznamy węgierskie małżeństwo, które niespodziewanie wygrało fortunę na loterii, ruszymy w tany pod wodzą najstarszej polskiej didżejki i zostaniemy wciągnięci w wir ukraińskiej wojny, podążając śladem niejednoznacznego bohatera.
ZIEMIA OBIECANA
Dla wielu to najwybitniejszy film Andrzeja Wajdy. To nominowane do Oscara arcydzieło jest burzliwą opowieścią o trzech łódzkich przyjaciołach: Polaku, Żydzie i Niemcu, którzy postanowili stworzyć sobie własną ziemię obiecaną. Turystom odwiedzającym Laos ten kraj wydaje się bramą do raju, chłoną jego niebywałe piękno, ale ich spojrzenie na ogół jest raczej powierzchowne. Przybysze do polarnego regionu Norwegii wierzą, że to surowe, ale urzekające miejsce będzie ich domem pomimo różnic kulturowych i odmiennych tradycji. Pandemia skłania dwoje Berlińczyków do ucieczki od zgiełku i zajęcia się uprawą ziemi na odległej Majorce. Utopia? Trochę tak, bo każda z tych historii niesie niepokój przed klimatycznymi zmianami.
DOCS+SCIENCE
Utopia to słowo, w którym pobrzmiewają echa zdradzonych rewolucji, milionów zdeptanych życiorysów. Zapisane w języku ideologii powiewało nad polami śmierci i obozami zagłady. To synonim nieosiągalnego, jak dowodzą doświadczenia XX wieku, stanu wszechsprawiedliwości. W tegorocznej edycji Docs+Science badamy terytorium tej utopii, a także nieco innej, opisanej przez Wisławę Szymborską – wyspy, „na której wszystko się wyjaśnia”. To tam, nad jeziorem Głębokiego Przekonania, w Dolinie Oczywistości, rośnie drzewo Słusznego Domysłu. To wyspa – można by rzec – ontologiczna, ucieleśniona Teoria Wszystkiego. Mimo powabów jest jednak, jak zawiadamia poetka, bezludna. Dlaczego? Czy wszyscy odkrywcy już ją opuścili? Czy może jeszcze nikt tam nie dotarł? Na te pytania odpowiadają wybrane przez nas filmy. Nie zawsze wprost, każdy inaczej, a wszystkie przejmująco.
DŹWIĘKI MUZYKI. NIEŚMIERTELNI
W najpiękniejszym plenerowym kinie świata Pod Wawelem oraz przy nowohuckiej Łaźni Nowej tym razem nieśmiertelne głosy żeńskie i męskie, kultowe wokalistki i wokaliści. Wprawiali w ekstazę wielotysięczną widownię, ale ich życie nie było usłane płatkami. O nich opowiedzą te filmy. Wszyscy już nie żyją, ale ich twórczość zupełnie się nie starzeje i przez wiele następnych lat będzie dla wielu inspiracją, będzie dodawać energii lub koić. Wśród twórców prezentowanych filmów laureaci wielu nagród, w tym Oscarów, jak Asif Kapadia (Amy), a zarazem goście naszego festiwalu sprzed lat, jak Kevin MacDonald (Whitney) i Brett Morgan (Kurt Cobain: życie bez cenzury).
KIDS&YOUTH. KINO DLA MŁODYCH
Nocne niebo przeraża Tima. Dlatego chłopiec postanowił zaprzyjaźnić się z gwiazdami. Niestety jedna z nich nagle znika. Mały Miś stracił cały zapas miodu, którego pilnie potrzebuje do przygotowania pysznego tortu. Czy uda się odnaleźć upragniony złoty przysmak i ukochaną gwiazdę? O tym przekonają się najmłodsi widzowie sekcji Kids&Youth Fest. Ich nieco starsi koledzy będą mieli okazję poznać Jacka, który próbuje odnaleźć się w roli starszego brata niezwykłego Gio. Nastolatki prowadzą inne poszukiwania, mniej oczywiste. Dla nich przygotowaliśmy dwa dokumentalne seanse, w których młodzi ludzie próbują odnaleźć siebie, swoją tożsamość i pomysł na przyszłość.
SHORT MATTERS! KRÓTKIE FILMY ROKU
Krótkometrażowe dokumenty, fabuły i animacje – wszystkie z paszportem do światowej kariery. Oto filmy nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej w 2021 roku przez najważniejsze festiwale naszego kontynentu. Krakowski Festiwal Filmowy należy do tego ekskluzywnego grona i przedstawia najlepsze europejskie filmy krótkie z ubiegłego roku. Wśród nich dokument “Mój wujek Tudor” Olgi Lucovnicowej, który otrzymał Europejską Nagrodę Filmową w kategorii filmu krótkometrażowego.
DOMÓWKA
Fajnie obejrzeć sobie czasem Łoźnicę i Herzoga albo czterogodzinny dokument o katastrofie klimatycznej, ale bądźmy szczerzy – czy zawsze mamy na to energię? Czy chwilami nie marzymy tylko o tym, by wygodnie rozłożyć się na kanapie z pieskiem (lub kotkiem, pełna dowolność) i po prostu wsiąknąć w jakąś opowieść, która pozwoli nam się rozerwać, choć raczej nie wpłynie na losy świata? Na przykład o małżeństwie, które kocha jeździć po świecie i zwozi do domu rozmaite artefakty? A może właśnie mamy ochotę wcinać czipsy i oglądać, jak absurdalne jest życie licealistów w San Francisco? Albo posłuchać tyrad uczestników olimpiady w zastawianiu stołu? I to wszystko z wygodnej kanapy w domu.
75 LAT PATRZYMY NA ŚWIAT. Jubileusz Szkoły Filmowej w Łodzi
Absolwenci Szkoły Filmowej w Łodzi stworzyli i nieustannie tworzą polską kinematografię. Wypełniają swoimi nazwiskami napisy końcowe polskich i zagranicznych filmów, otrzymują laury, nagrody, honory festiwali i konkursów na całym świecie. Szkoła Filmowa w Łodzi to nie tylko adres przy Targowej, ale genius loci – suma przeżyć, myśli, emocji, idei, marzeń, twórczych zmagań, towarzyszących im lęków i radości, wzlotów i upadków ludzi, którzy przez lata byli i nadal są częścią Szkoły. Marzymy o tym, żeby z okazji jubileuszu tego ducha przywołać! Świętujemy, wspominamy, oglądamy, spotykamy się i wciąż, nieustannie, nałogowo, PATRZYMY NA ŚWIAT. Zapraszamy na urodziny Szkoły Filmowej w Łodzi!
FILMOWY MOST DOCUDAYS UA – KFF
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka Docudays UA z powodu inwazji Rosji na Ukrainę odbędzie się w tym roku w zmienionym terminie. 2 czerwca, w dniu rozpoczęcia Docudays UA, zapraszamy na pokaz filmu Alisy Kovalenko Nie znikniemy, który jest filmem otwarcia kijowskiego festiwalu. Chcemy w ten sposób podkreślić wsparcie dla naszych przyjaciół z Kijowa i dla ukraińskich filmowców walczących za wolność swojej ojczyzny.
VIRTUAL REALITY na KFF
Po raz pierwszy na Krakowskim Festiwalu Filmowym prezentujemy doświadczenia Virtual Reality. Wśród prezentowanych projektów znajdą się filmy docenione już na całym świecie:
- prezentowany na festiwalu Sundance wirtualny erotyczny poemat Noccc Weroniki Lewandowskiej i Sandry Frydrysiak
- nagradzany na najważniejszych imprezach VR na świecie, poruszający dokument Joanny Popińskiej, The Choice,
- Kosmogonik Pawła Szarzyńskiego, pierwsze doświadczenie VR na podstawie opowiadania Uranowe uszy Stanisława Lema
- Umarłe miasto Krzysztofa Grudzińskiego, narracyjne doświadczenie oparte o poetycki tekst libretta Ericha Wolfganga Korngolda
KFF TALKS
To cykl wyjątkowych spotkań i fascynujących dyskusji z wybitnymi postaciami spoza filmowego świata. To rozmowy z pogranicza filozofii, nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych o kondycji świata i miejscu człowieka we współczesnej rzeczywistości.