>

Cykle i konkursy

Konkursy

MIĘDZYNARODOWY KONKURS DOKUMENTALNY

15 filmów w rywalizacji o Złoty Róg i Srebrne Rogi. Konkurs otwierający drogę do Oscara i Europejskich Nagród Filmowych. Niepokoje współczesnego świata i powroty do przełomowych wydarzeń historycznych, tajemnice rodzinne i skrywane głęboko, systemowe zaniechania. Ludzie bez perspektyw i herosi naszych czasów. Mieszkańcy metropolii i wiosek na krańcu świata, małe satysfakcje i mozół tworzenia. Życie, by żyć, i życie pomnik. Filmy ze zdjęć i materiałów archiwalnych, fascynujące opowieści fabularne, ale w formie dokumentu. Komiks i kryminał, dramat rodzinny, kino społeczne i przerażający cień wojny w Ukrainie.

KONKURS POLSKI

Polska produkcja ostatniego roku. 39 filmów stanie w szranki o Złotego Lajkonika i cztery Srebrne Lajkoniki: 19 filmów dokumentalnych, 10 animacji i 10 fabuł. Powroty twórców nagradzanych i zaskakujące debiuty. Wnikliwe spojrzenia na naszą rzeczywistość – podziały w rodzinach i wśród sąsiadów. Próby sportretowania życia ulicy i społeczności zamkniętych za murami oraz oddania niepokojów wśród młodzieży. Nietuzinkowi bohaterowie i ich nietypowe oczekiwania w rozkwicie, a nawet u schyłku życia.  Bogactwo gatunkowe, trochę eksperymentu i duża wrażliwość na ludzi odrzuconych, skrzywdzonych, wymagających wsparcia.

MIĘDZYNARODOWY KONKURS KRÓTKOMETRAŻOWY

Najstarszy konkurs krakowskiego festiwalu. O Złotego Smoka i trzy Srebrne Smoki, ułatwioną drogę do Europejskiej Nagrody Filmowej i Oscara, zabiegać będzie 13 dokumentów, 13 fabuł i 13 animacji reprezentujących szeroki wachlarz stylów i tematów. Przemoc w domu i w szkole, prawo do samostanowienia, zmaganie się z własnymi ograniczeniami i presją otoczenia, samotność w obliczu śmierci. Jest i jasna strona życia – dorastanie w miłości, spełnienie w sztuce, szczęśliwa starość. Krótkie formy stawiają przed twórcami nie lada wyzwania. W kilkunastu minutach zawarte bywają najgłębsze rozważania, przynależne literaturze.

MIĘDZYNARODOWY KONKURS DOKUMENTÓW MUZYCZNYCH DocFilmMusic

11 filmów dokumentalnych z muzyką w roli głównej. Ogromna różnorodność stylów: od zadziwiającej opery i biograficznego musicalu po coś więcej niż zwykły „making of”, czyli film o realizacji filmu. Oryginalne portrety, poetyckie obrazy, a także imponujące układanki z ocalałych archiwaliów. Charyzmatyczni przedstawiciele etnicznych gatunków muzycznych, cudowne dziecko fortepianu, heavymetalowe, drapieżne kobiety i żyjące wspomnieniami dawnych sukcesów leciwe bliźniaczki. Kariery dramatycznie przerwane przez choroby i ogólnoświatowa, ciągle trwająca pandemia, która odciska piętno na życiu i procesie twórczym artystów.

Cykle pozakonkursowe

BLISCY – OUTSIDERZY – ŻARLIWCY – MISTRZOWIE

W filmie dokumentalnym zawsze szukamy człowieka z jego dramatami, wątpliwościami, chwilami szczęścia i małych zwycięstw. Przyglądamy się jego twarzy, widząc jak w zwierciadle nasze własne udręki i radości. Historię i współczesność widzimy poprzez losy jednostki, nawet największe problemy świata chcemy oglądać oczami spersonalizowanego bohatera. W tym roku przedstawiamy to, co nas najbardziej zachwyciło w czterech cyklach: filmów zrealizowanych wśród najbliższych, gdzie często dochodzi do największych dramatów; filmów o ludziach, którzy z różnych przyczyn znaleźli się na marginesie życia, filmów o ludziach z pasją i filmów wielkich mistrzów kina.

KFF TALKS

To cykl wyjątkowych spotkań i fascynujących dyskusji z wybitnymi postaciami spoza filmowego świata. To rozmowy z pogranicza filozofii, nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych o kondycji świata i miejscu człowieka we współczesnej rzeczywistości.

  • KFF TALKS: O PAMIĘCI – Tam gdzie rosną poziomki, czyli co fizyka, neuronauka i sztuka reportażu mówią o fenomenie pamięci. Spotkanie z udziałem Anny Bikont, Mateusza Hohola i Krzysztofa Meissnera.

  • KFF TALKS: O SZCZĘŚCIU – Felicytologia praktyczna, czyli jak żyć, aby być szczęśliwym. Pokaz filmu Jonasa Mekasa „Ścinki z życia szczęśliwego człowieka”  oraz spotkanie z profesorem Bogdanem de Barbaro.

  • KFF TALKS: O WOLNOŚCI – W cieniu wielkiego brata, czyli o wolności państw i narodów do samostanowienia. Adam Michnik rozmawia z Siergiejem Łoźnicą i Vytautasem Landsbergisem.

DOCUDAYS UA

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka Docudays UA miał się rozpocząć w Kijowie 25 marca, jednak inwazja Rosji na Ukrainę to uniemożliwiła. Organizatorzy przyjęli zaproszenie Krakowskiego Festiwalu Filmowego i zdecydowali się zaprezentować filmy konkursu ukraińskiego w krakowskim kinie Kijów. 


RETROSPEKTYWA SMOKA SMOKÓW

Sekcja prezentująca dorobek laureata Nagrody Smok Smoków, przyznawanej twórcom filmów dokumentalnych i animowanych za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii. Nagroda, którą przyznaje Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej, wręczana jest podczas ceremonii odbywającej się w trakcie festiwalu. W roku 2022 nagroda została przyznana Jarmo Jääskeläinen

PANORAMA POLSKIEGO DOKUMENTU

Staranny wybór najciekawszych polskich dokumentów, które już zaczęły odnosić pierwsze znaczące sukcesy i takich, dla których premiera na festiwalu może być przepustką do międzynarodowej kariery.


DOCS+SCIENCE

Docs+Science to jeden z najmłodszych cykli Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Każdego roku podąża za filmowymi ekspresjami na temat fascynujących przyrodniczych zjawisk, największych naukowych odkryć, śledzi losy najwybitniejszych umysłów epoki, a także przygląda się skomplikowanym relacjom człowieka z naturą i technologią. W tegorocznym cyklu twórcy będą próbowali odpowiedzieć na wielkie pytania za pomocą różnorodnych filmowych technik i form, a poza filmami dokumentalnymi pojawią się animacje, a także obrazy nie dające się zamknąć w gatunkowych ramach.


KIDS&YOUTH. KINO DLA MŁODYCH

W trakcie festiwalu przewidzieliśmy miejsce także dla najmłodszej widowni. Kids&Youth to zainicjowany w 2005 roku program filmowy dla dzieci i młodzieży przygotowany wspólnie z zagranicznymi partnerami. Cykl obejmuje pokazy przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych oraz pokazy familijnych filmów dla widzów indywidualnych.

DOMÓWKA

Rozsiadasz się na kanapie, wyjmujesz piwko, przychodzą znajomi, otwieracie chipsy i orzeszki, włączacie KFF VOD, podajesz popcorn. Zaczyna się prawdziwa filmowa domówka. Macie przed sobą wieczór z szalonymi, zaskakującymi krótkimi metrażami albo nocną posiadówkę z trzygodzinnym dokumentem o horrorze folkowym, a jeśli sił starczy i dotrze pizza, to uda wam się jeszcze obejrzeć historię memicznej żaby, która zrobiła furorę w sieci. A jak nie zdążycie, to spotkacie się jeszcze raz, nie ma pośpiechu, przecież filmy będą dostępne online od 3 do 12 czerwca na platformie KFF VOD.


SHORT MATTERS! KRÓTKIE FILMY ROKU

Krótkometrażowe dokumenty, fabuły i animacje – wszystkie z paszportem do światowej kariery. Oto filmy nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej w 2021 roku przez najważniejsze festiwale naszego kontynentu. Krakowski Festiwal Filmowy należy do tego ekskluzywnego grona i przedstawia najlepsze europejskie filmy krótkie z ubiegłego roku. Wśród nich dokument “Mój wujek Tudor” Olgi Lucovnicowej, który otrzymał Europejską Nagrodę Filmową w kategorii filmu krótkometrażowego.


NOC WIDEOKLIPÓW

Do jubileuszowej, 20. Nocy Wideoklipów, jej wieloletni kurator, Jan Chołoniewski, zaprosił gości specjalnych. Podczas seansu zobaczymy i usłyszymy wybór Sylwii Chutnik, która zdecydowała się na „klipy zadziorne, robione metodą bezbudżetową lub wręcz przeciwnie. To muzyka dla mnie ważna, z przekazem i z misją. Feministyczna, antykapitalistyczna i mówiąca o prawach człowieka”. Kolejni goście specjalni, Teoniki Rożynek i Filip Bojarski wybrali „takie obrazy, które sprawią, że jak wyjdziecie z Kina Kijów bocznym wyjściem i będziecie szli w swoje strony, w parach, grupach, czy też w samotności, to będziecie w inny sposób postrzegać architekturę, przyrodę, mijanych ludzi, swoje relacje i w końcu wnętrze swojego umysłu”. Trzeci zestaw to selekcja Alessandro Battagliniego, dyrektora festiwalu Seeyousound z Turynu. A wszystko spięte w całość przez Jana Chołoniewskiego.


FOKUS NA CZECHY

Czeskie kino ma niepowtarzalny urok, a tamtejsi filmowcy – wrodzony talent obserwacji i pokazywania tego co nieoczywiste często w zabawny sposób. W tym roku Czechom oddajemy więc część festiwalowego programu! Film o synchronicznych ćwiczeniach gimnastycznych, w których biorą udział tysiące sportowców, dokumentalna komedia o przyjaciołach, którzy jadą na ryby do Norwegii, historia 40-letniego punck-rockera, który z górnika chce się przekwalifikować w programistę, portret rodziny wychowującej syna według nowatorskiej, ale kontrowersyjnej metody, opowieść o niepełnosprawnej Janie, która szuka asystenta seksualnego, i wreszcie – jeden z ostatnich filmów Heleny Třeštíkovej – mistrzyni czeskiego dokumentu, laureatki nagrody Smok Smoków. Ponadto, pokaz filmów studenckich z FAMU, a dla młodych widzów – kultowe czeskie wieczorynki.

DŹWIĘKI MUZYKI

Jak zawsze pod Wawelem i po raz pierwszy koło nowohuckiej Łaźni Nowej eksplozja dźwięków, tym razem naznaczonych afrykańskim rytmem. Swoją fascynację muzyką tego regionu przedstawią trzej mistrzowie: Alex Gibney, Mika Kaurismäki i Joe Berlinger oraz polski specjalista od dokumentu muzycznego Maciej Bochniak. A na ekranach legendy afrykańskiej sceny: rewelacyjna wokalistka Mariam Makeba i wspaniały pieśniarz Fela Kuti, obydwoje bardzo mocno zaangażowani w ruchy wyzwoleńcze i prawa człowieka. Będzie można posłuchać muzyki etiopskiej i nigeryjskiej oraz południowoafrykańskiej, ale także Paula Simona, który wraca po latach, by ponownie zagrać z autochtonami.


SEANSE Z AUDIODESKRYPCJĄ

Zapraszamy na pokazy filmów z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących.