Cykle i konkursy

Konkursy

MIĘDZYNARODOWY KONKURS DOKUMENTALNY

Gromadzi najbardziej poruszające i wstrząsające historie, które dotyczą aktualnych problemów społecznych i politycznych na całym świecie, ale nie pozostają też obojętne na los jednostki. W konkursie prezentowanych jest około 20 filmów (średnio i pełnometrażowych), których czas trwania jest dłuższy niż 30 minut. Złoty Róg, główna nagroda w międzynarodowym konkursie dokumentalnym, jest nagrodą kwalifikującą do ubiegania się o nominację do Oscara w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny.

16 najnowszych filmów z całego świata, zakwalifikowanych do prestiżowego konkursu dokumentalnego, zabierze widzów do  alternatywnej rzeczywistości bez śladów pandemii, ale pełnej równie poważnych problemów. Filmy z prestiżowych festiwali, a także długo oczekiwane premiery światowe będą rywalizować o Złoty i Srebrne Rogi przed międzynarodowym jury. Wśród nich 2 polskie produkcje.

Filmy międzynarodowego konkursu dokumentalnego 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
KONKURS POLSKI

Najstarszy konkurs, wzbudzający od samego początku ogromne emocje. Rywalizują w nim polskie filmy dokumentalne (krótko-, średnio- i pełnometrażowe), animowane oraz fabularne (do 30 min). W szranki stają uznani twórcy i obiecujący debiutanci. Pierwszeństwo w selekcji mają produkcje, które dotąd nie były dystrybuowane w polskich kinach oraz nie zostały zaprezentowane wcześniej na żadnym festiwalu.

Konkurs polski
MIĘDZYNARODOWY KONKURS KRÓTKOMETRAŻOWY

Prezentuje krótkie filmy dokumentalne, fabularne i animacje (do 30 min) artystów z najdalszych zakątków świata, co czyni go najbardziej zróżnicowaną i intrygującą sekcją konkursową festiwalu. Nagrody przyznane w tym konkursie skracają drogę ubiegania się o nominację do Oscara, a nagroda dla najlepszego filmu europejskiego daje możliwość ubiegania się o nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Filmy zakwalifikowane do międzynarodowego konkursu krótkometrażowego

 

Cykle pozakonkursowe

GDZIEŚ W EUROPIE

W tej sekcji prezentowane są filmy wyprodukowane na naszym kontynencie, ale opisujące te mniej znane i eksplorowane oblicza Europy. Prezentowane dokumenty przedstawiają całe spektrum problemów, które nękają naszych sąsiadów i ich mikroświat położony z dala od świateł neonów i wielkomiejskiego ruchu nowoczesnych europejskich stolic.

W tegorocznym filmowym cyklu “Gdzieś w Europie” 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego odwiedzimy m.in. słynne włoskie studio Cinecitta, w którym tworzył Fellini, wyruszymy na pielgrzymkę ze Szwecji do Hiszpanii. Poznamy bohaterów, którzy poszukują swojej tożsamości i walczą o prawa do życia w zgodzie ze swoimi przekonaniami.

Filmy w cyklu Gdzieś w Europie

 

OPOWIEŚCI ZE ŚWIATA

W tym cyklu przenosimy się w rozmaite mniej i bardziej znane zakątki naszego globu, podążając za ciekawymi historiami, wyrazistymi postaciami i wciąż aktualnymi tematami, opowiedzianymi przez wielkich reżyserów lecz również przez debiutantów.

Filmy w sekcji Opowieści ze świata

 

RETROSPEKTYWA SMOKA SMOKÓW

Sekcja prezentująca dorobek laureata Nagrody Smok Smoków, przyznawanej twórcom filmów dokumentalnych i animowanych za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii. Nagroda, którą przyznaje Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej, wręczana jest podczas ceremonii odbywającej się w trakcie festiwalu. W trakcie 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, 1 czerwca odbierze ją Piotr Dumała – mistrz światowej animacji i twórca autorskich technik filmowych.

Retrospektywa twórczości Piotra Dumały

 

PANORAMA POLSKIEGO DOKUMENTU

Staranny wybór najciekawszych polskich dokumentów, które już zaczęły odnosić pierwsze znaczące sukcesy i takich, dla których premiera na festiwalu może być przepustką do międzynarodowej kariery.

Panorama polskiego dokumentu

DOCS+SCIENCE

Docs+Science to jeden z najmłodszych cykli Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Każdego roku podąża za filmowymi ekspresjami na temat fascynujących przyrodniczych zjawisk, największych naukowych odkryć, śledzi losy najwybitniejszych umysłów epoki, a także przygląda się skomplikowanym relacjom człowieka z naturą i technologią. W tegorocznym cyklu twórcy będą próbowali odpowiedzieć na wielkie pytania za pomocą różnorodnych filmowych technik i form, a poza filmami dokumentalnymi pojawią się animacje, a także obrazy nie dające się zamknąć w gatunkowych ramach.

 • “Ballada o Green Bank” / “Green Bank Pastoral”, reż. Federico Urdaneta, Wielka Brytania, Kolumbia, USA, 2020
 • “Grzyb ma głos” / “The Mushroom Speaks”, reż. Marion Neumann, Szwajcaria, 2021
 • Instytut Zaawansowanego Myślenia / The World of Thinking, reż. Misha Wessel, Thomas Blom, Holandia 2019
 • Jawa czy sen / The Wakeful Sleeper, reż. Boris Van der Avoort, Belgia, 2020
 • “Między twarzami” / “Lost in Face”, reż. Valentin Riedl, Niemcy, 2020
 • “SM” / “MS”, reż. Suzanne Raes, Holandia, 2019
KIDS&YOUTH. KINO DLA MŁODYCH

W trakcie festiwalu przewidzieliśmy miejsce także dla najmłodszej widowni. Kids&Youth to zainicjowany w 2005 roku program filmowy dla dzieci i młodzieży przygotowany wspólnie z zagranicznymi partnerami. Cykl obejmuje pokazy przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych oraz pokazy familijnych filmów dla widzów indywidualnych.

Kids&Youth. Kino dla młodych
SHORT MATTERS! KRÓTKIE FILMY ROKU

Przygotowany przez Europejską Akademię Filmową przegląd filmów krótkometrażowych nominowanych do Europejskich Nagród Filmowych i prezentowanych na festiwalach i przeglądach filmowych w całej Europie oraz poza jej granicami.

 • “Genius Loci”, reż. Adrien Mérigeau, Francja, 2019
 • “Ludzie w sobotę” / “People on Saturday”, reż. Jonas Ulrich, Szwajcaria, 2020
 • “Najlepsze miasto to wcale nie miasto” / “The Best City Is No City at All”, reż. Christoph Schwarz, Austria, 2019
 • “Niewidzialny” /” Invisible Hero”, reż. Cristèle Alves Meira, Portugalia, Francja, 2019
 • “Niezapomniane” / “Memorable”, reż. Bruno Collet, Francja, 2019
 • “Nina”, reż. Hristo Simeonov, Bułgaria, 2019
 • “Praca tymczasowa” / “The Shift”, reż. Laura Carreira, Portugalia, Wielka Brytania, 2020
 • “Rzeczy, które wydarzają się w łazience” / “Things that Happen in the Bathroom”, reż. Edward Hancox, Wielka Brytania, USA, 2018
 • “Słońce poboczne” / “Sun Dog”, reż. Dorian Jespers, Belgia, Rosja, 2020
 • “To nie była ta góra, Mohammadzie” / “It Wasn’t the Right Mountain, Mohammad”, reż. Mili Pecherer, Francja, 2019
 • “W ciemności wszystkie koty są szare” / “All Cats Are Grey in the Dark”, reż. Lasse Linder, Szwajcaria, 2019
 • “Wujek Tomasz, rozliczanie dni” / “Uncle Thomas, Accounting for the Days”, reż. Regina Pessoa, Portugalia, Kanada, Francja, 2019
 • “Złote guziki” / “The Golden Buttons”, reż. Alex Evstigneev, Rosja, 2020
NOC WIDEOKLIPÓW

Organizowany od ponad 10 lat nocny przegląd najciekawszych wideoklipów muzyki alternatywnej. Wybrane przez Jana Chołoniewskiego klipy to gratka zarówno dla miłośników muzyki, jak i wielbicieli niekonwencjonalnych krótkich form.

FOKUS NA… 

Głównym bohaterem cyklu jest kinematografia z wybranego kraju. Oprócz prezentacji najnowszych filmowych osiągnięć, organizowana jest również konferencja branżowa z filmowcami i przedstawicielami instytucji filmowych. Pierwszym zaproszonym krajem był w 2010 roku Izrael, kolejnymi Holandia (2011), Włochy (2012), Szwajcaria (2013), Wielka Brytania (2014), Litwa (2015), Szwecja (2016), Niemcy (2017), Estonia (2018), Finlandia (2019), Dania (2020), Norwegia (2021)

Gościem specjalnym tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie kinematografia Norwegii. Tym samym Festiwal zakończy trwającą kilka ostatnich lat filmową podróż przez kraje nordyckie. Pokazom najciekawszych norweskich filmów dokumentalnych, fabularnych i animowanych towarzyszyć będą spotkania z twórcami oraz wydarzenia specjalne i branżowe. 

Filmy w programie Fokus na Norwegię

 

DŹWIĘKI MUZYKI

Cieszące się zawsze ogromną popularnością pokazy filmów muzycznych pod gołym niebem u stóp samego Wawelu. W Kinie Pod Wawelem wyświetlane są filmy, w których rytm i dźwięki są esencją życia: muzyczne klasyki, biografie artystów i zespołów, historie gatunków.

 • “Agonia” / “Agony”, reż. Tomasz Knittel, Polska, 2020
 • “Coś, czego nigdy nie utraciłam” / “What I’ve Never Lost”, reż. Marina Thomé, Brazylia, 2021
 • “Faith i Branko” / “Faith and Branko”, reż. Catherine Harte, Serbia, 2020
 • “Ręce Boga” / “Hands of God”, reż. Barna László, Węgry, 2020

 

LAUREACI FESTIWALI

Cykl obejmuje filmy już docenione i nagrodzone na prestiżowych festiwalach filmów dokumentalnych i krótkometrażowych na całym świecie. Doskonała okazja, by nadrobić zaległości i zobaczyć najgłośniejsze tytuły roku.

 • “Acasa, mój dom” / “Acasa, My Home”, reż. Radu Ciorniciuc, Rumunia, Finlandia, Niemcy, 2020
 • “Autoportret” / “The Self Portrait”, reż. Margreth Olin, Katja Hogset, Espen Wallin, Norwegia, 2020
 • “Cienie bez słońca” / “Sunless Shadows”, reż. Mehrdad Oskouei, Iran, Norwegia, 2019
 • “Opuszczając raj” / “Leaving Paradise”, reż. Ofer Freiman, Izrael, 2021
 • “Sztangistka” / “Lift Like a Girl”, reż. Mayye Zayed, Egipt, Niemcy, Dania, 2020